Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach

Aktualnosci     Historia     Kadra     Uczniowie     SU     Galeria     Kontakt     Ogłoszenia     Plan lekcji     Pozalekcyjne     Dokumenty     SKC     SKF     Rodzice
MENU
LINKI

Strona główna

Aktualności

Historia

Kadra

Uczniowie

Samorząd Uczniowski

Galeria

Kontakt

Ogłoszenia

Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Dokumenty

Szkolne Koło Caritas


Szkolne Koło Fotograficzne

Dla rodziców

ARCHIWUM
 


Aktualności
rok szkolny 2019/2020Turniej eliminacyjny Rugby TAG

Turniej eliminacyjny – NHRK Kraków – NOWA HUTA

06.11.2019r.Rozmiar: 116627 bajtów


W Szkole Podstawowej nr 37 w Krakowie został zorganizowany kolejny Turniej Eliminacyjny NHRK Kraków. Tym razem w sportowej rywalizacji wzięło udział 96 młodych adeptów rugby z czterech szkół podstawowych. Rozmiar: 18463 bajtówSędzią głównym Turnieju, był trener klubowy NHRK Kraków Wojciech Urynowicz, a zawody na trzech boiskach sędziowali młodzicy i kadeci nowohuckiego klubu. Turniej został zorganizowany przez Nowa Huta Rugby Klub Kraków przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 37 w Krakowie. Liczna frekwencja na Turnieju Eliminacyjnym to owoc ciężkiej pracy trenera klubowego Wojciecha Urynowicza, trenera łączącego Tomasza Frania oraz wspaniałych nauczycieli: Małgorzaty Kwater, Tomasza Mianowskiego, Stanisława Szczerby oraz Pani dyrektor i trenera NHRK Kraków Barbary Wikiery.Rozmiar: 19920 bajtów

Sportowe zmagania odbywały się w trzech kategoriach:
Klasy IV, Klasy V i Klasy VI, zwyciężyły następujące szkoły:
Rozmiar: 16703 bajtów Klasy IV: Szkoła Podstawowa nr 37 w Krakowie (trener – Barbara Wikiera)
Klasy V: Szkoła Podstawowa nr 103 w Krakowie (trener – Wojciech Urynowicz)
Klasy VI: Szkoła Podstawowa w Prusach (trener – Tomasz Frań)


Rozmiar: 21263 bajtów BYŁA walka, była moc, był ogień. Już po eliminacjach SLRT NHRK Kraków. SP Prusy wystawiły 4 zespoły w trzech kategoriach wiekowych. Zdobyliśmy i w kategorii klas 6 i TO DZIEWCZĘTA OKAZAŁY SIĘ NAJLEPSZE W SPOŚRÓD KLAS 6, oraz w kategorii klas 5, klasa 4 zajęła 4 miejsce. Klasa 6 weźmie udział w turnieju finałowym Małopolski. Podziękowania dla trener Małgorzaty Kwater za pomoc w dzisiejszych zawodach.

T.FrańPrzedstawienie

Konkurs recytatorski "W zaczarowanym świecie poezji Juliana Tuwima"

4 października 2019 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas 0-III pt. „W zaczarowanym świecie poezji Juliana Tuwima ". Wzięło w nim udział 21 uczestników. Wyniki w kategorii klasy 0 :
I miejsce - Lena Leszczyńska,
II miejsce- Klaudia Ligęska i Marta Małek ,
III miejsce –Lena Dołoszycka i Mateusz Dzwonek.
Wyniki w kategorii klas I-III:
I miejsce- Gabriela Ćwikła z klasy I i Zuzanna Gawryś z klasy III,
II miejsce –Julia Gut z klasy II i Aleksandra Kopeć z klasy III,
III miejsce- Karolina Dzięgiel z klasy III
Wyróżnienia:
Emilia Małek-kl. I, Amelia Rojek –kl. II, Urszula Łukasik-kl. II, Karina Bryndza-kl. III, Kamila Gajoszek –kl. III, Grzegorz Kwater-kl. III, Miłosz Łojek –kl. III// 8 października reprezentacja naszej szkoły, w ilości 5 najlepszych recytatorów klas I- III wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w klubie Aneks. Dwie uczennice tj. Aleksandra Kopeć i Zuzanna Gawryś z klasy III zdobyły wyróżnienia. Natomiast 9 października trzy najlepsze recytatorki z klasy 0 reprezentowały naszą szkołę i Marta Małek również zdobyła wyróżnienie. Uroczyste wręczenie nagród z udziałem rodziców odbyło się 12 października./ Wszystkim występującym składamy gratulacje i zapraszamy za rok do udziału w kolejnym konkursie recytatorskim.

Organizator konkursu szkolnego – Danuta KaniowskaPrzedstawienie

Przedstawienie „Przygody Wilka i Zająca”

Dnia 30.10.2019 r. uczniowie klas 0-III udali się do Krakowa do Multikina na spektakl TEATRU WROCŁAWSKIEGO pt."Przygody Wilka i Zająca". Pełne komicznych sytuacji i humoru przedstawienie opowiadało o perypetiach gburowatego Wilka, który próbuje dopaść sympatycznego Zająca. Bohaterowie przeżywają mnóstwo pouczających przygód. Dzieci dowiadują się, że w życiu należy kierować się takimi wartościami jak: miłość, dobroć i chęć niesienia pomocy innym. Świetna gra aktorów, muzyka, stroje i piękna kolorowa scenografia pozostaną na długo w pamięci widzów.

Kierownik wycieczki – Danuta KaniowskaPasieka

„Warsztaty w pasiece”

8 października uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego HONEYDAY państwa Mariusza i Lilianny Bajger do Dojazdowa. Na miejscu wzięli udział w warsztatach pszczelarskich. W prawdziwych strojach –kombinezonach ochronnych rozpylali podkurzacz oraz zapoznali się z wyglądem ula i jego wnętrzem . Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących życia pszczół i pracy pszczelarza. W pracowni poznały sprzęt potrzebny do produkcji miodu , zaznajomiły się ze sposobami wykorzystania miodu oraz degustowały go z herbatką i wafelkami. Na zakończenie otrzymały naklejki i małe woskowe figurki oraz miały możliwość zakupienia symbolicznego słoiczka z miodem. Wszyscy uczestnicy miło i „słodko” wspominają tę wycieczkę.

Kierownik wycieczki- Danuta KaniowskaPolicja w przedszkolu !!!

PANIE POLICJANTKI W PRZEDSZKOLU

W dniu 10 października 2019r. nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście- panie policjantki z Komisariatu Policji w Krakowie. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą policjanta oraz z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Panie w ciekawy i przystępny sposób opowiadały, o zachowaniu się, gdy zaczepi nas obca osoba, o konieczności zapinania pasów w samochodzie, a także przypomniały o korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Tematem spotkania, równie ważnym jak bezpieczeństwo, było dla przedszkolaków poznanie tajników służby policjanta. Każde dziecko chciało obejrzeć z bliska kajdanki, lizak, a także przymierzyć kamizelkę kuloodporną. Dzieci miały również okazję poznać elementy stroju i wyposażenia policjanta, a także wykonać sobie pamiątkowe odciski palców. Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane solidną ilością upominków, za co odwdzięczyły się wręczając własnoręcznie wykonane laurki. Było to bardzo udane spotkanie.RUGBY na całego !!!

Rozmiar: 7728 bajtów

Po raz pierwszy tej jesieni żaki z NHRK wzięły udział w Turnieju Regionalnym. Zajęli trzecie miejsce choć mogło być lepej. Nasza szkołę reprezentowali : Mikołaj Suryjak, Kacper Sokół, Krystian Winceńciak. Basia Kopeć i Jagoda Wójcik w drużynie młodzika , która zdobyła 2 miejsce.

T.Frań

Rozmiar: 7348 bajtów
Noc naukowców !!!

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

27 września 2018 r. uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły po raz drugi uczestniczyli w niezwykłym projekcie wyższych uczelni i muzeów , czyli w Małopolskiej Nocy Naukowców. Raz w roku dzieci , młodzież i wszyscy zainteresowani mogą brać udział w warsztatach, wykładach i przyjrzeć się z bliska pracy naukowców lub dowiedzieć się o słynnych odkrywcach i ich wynalazkach. Noc jednak trwa za krótko i nie sposób odwiedzić każdą uczelnię lub muzeum, więc trzeba dokładnie zapoznać się z programem i wybrać stosowne propozycje. Tym razem nasz wybór padł na Muzeum Archeologiczne w Krakowie. To tutaj nasi uczniowie poznali pradzieje cmentarzysk w Małopolsce i egipskie sarkofagi. Na podstawie wykopalisk dowiedzieli się o życiu i przedmiotach naszych przodków z czasów najdawniejszych. W kinie Kijów czekały dalsze atrakcje – multimedialne widowisko naukowe pt. „Wyprawa w przyszłość. Czy rowery będą latać?”. Podsumowaniem wyprawy stał się film fabularny „Ad Astra” o wizji przyszłości, w której podróże międzyplanetarne staną się codziennością . Autentyczne zdjęcia z kosmosu, tempo akcji w rytmie stanu nieważkości , niezwykła muzyka i świetna gra aktorska Brada Pitta to niezwykłe atuty filmu .
Grubo po północy, czyli o godz. 110 wróciliśmy do domów. Wyprawa była niezwykle kształcąca , pełna wrażeń . Każdy znalazł coś dla siebie.

Agnieszka Frączek – Prusak
Beata DzieńRUGBY TAG !!!


Rozmiar: 48544 bajtówRozmiar: 43769 bajtów

10.10.2019 uczniowie SP w Prusach wzięli udział w Turnieju Eliminacyjnym Rugby TAG w Zarzeczu koło Łącka. Była super zabawa, pogoda dopisała, zdobyliśmy nowe doświadczenia. Nasze drużyny zajęły 3 i 4 miejsce. Szczególnie na pochwałę zasługują zawodnicy z 5 klasy. Brawo oby tak dalej.

T.Frań

Rozmiar: 43769 bajtówRozmiar: 39405 bajtów

Plakat !!!


Stowarzyszenie Gmina Aktywna + serdecznie zaprasza do uczestnictwa w konkursie "O Złoty Klucz Powiatu Krakowskiego" . W najbliższym czasie na stronię internetowej Centrum Kultury i Promocji partner projektu pojawi się regulamin i karta zgłoszenia do konkursu. Serdecznie zapraszamy młodzież do konkursu.

Prezes Stowarzyszenia Sylwia Zawalska-WierzbińskaRUGBY Dziewczęta !!!


Rozmiar: 99035 bajtów


Nowy sezon Rugby ruszył !!!


Rozmiar: 13906 bajtów

II miejsce jedynek z SP Prusy na Międzyszkolnym Turnieju Rugby TAG - Zajrzyj do Huty. .Rozmiar: 10849 bajtówZespół 2 i 3 reprezentujący SP Prusy też pokazał moc w swoich pojedynkach. Bardzo dobra gra zespołu klasy 5, coś z nich będzie ! GRATULACJE dla wszystkich ekip grających na turnieju, była SUPER zabawa.

T.FrańWakacje z RUGBY
Rozmiar: 39798 bajtów

W minione wakacje ja co roku rugbyści z naszej szkoły wypoczywali i trenowali na obozie sportowym w Mdzanie Górnej w dniach 30.07-9.08 2019r.Rozmiar: 42931 bajtówDoskonalili swoje umiejetności rugbowe, wypoczywali i aktywnie spędzali czas na wycieczkach w góry i na basenie.Uczniowie naszej szkoły mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej.Rozmiar: 41131 bajtów Dla szkoleniowców najważniejsze było przygotowanie i wprowadzenie młodzieży do gry w wyższych kategoriach wiekowych: młodzik i żak. Jednym z opiekunów na obozie był nauczyciel wf-u z naszej szkoły a jednocześnie trener NHRK Rugby Klub Tomasz Frań. Rozmiar: 42663 bajtówLiczymy, że zdobyta wiedza i umiejętności przełożą się na wysokie lokaty w nowym sezonie.
Więcej zdjęć TUTAJ

T.FrańBiblioteka

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI NPRCZ - Priorytet 3
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PRUSACH

1.Zestawieni ilościowo - wartościowe wydatków dokonanych w ramach programu
• przyznana kwota dotacji: 4 000
• Wkład własny: 1 000
• Razem koszty zakupu: 5 000
• Liczba zakupionych książek do biblioteki: 317

2. Zorganizowane wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
• "Najładniejszy zeszyt lektur" - uczniowie klas I - III przez cały rok szkolny prowadzili zeszyty , w których wykonywali ilustracje oraz zwięzły opis przeczytanej książki;
• "Czy znasz bajki Charlesa Perrault" - kl. I - III. Uczniowie czytali wybrane baśnie i zaprezentowali ich znajomość podczas konkursu;
• "W gościnie u Zeusa" - konkurs mitologiczny dla klas IV - VI. Zapoznanie uczniów z wybranymi mitami i rywalizacja w konkursie;
• Konkurs "Pięknego Czytania" - kl. I - VIII. Po krótkim zapoznaniu się z nieznanym tekstem prezentowali swój talent przed komisją konkursową, która wyłoniła laureatów, oceniając poprawność językową, dykcję, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny.
• Konkurs na najlepszego czytelnika biblioteki - kl. I - VIII - najlepsi czytelnicy zostali nagrodzeni nagrodami za 1 miejsca;
• Uczestnictwo w targach książki w Krakowie - kl. V - promowanie czytelnictwa poprzez spotkania z autorami, zapoznania sie z nowościami wydawniczymi;
• " Słucham i ilustruję" - warsztaty kamishibai kl. 0 - III. Dzieci poznały japońską sztukę opowiadania i głośnego czytania, tzw. teatr obrazkowy oraz tworzyły i prezentowały wymyślone przez siebie historie. Kamishibai - Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania;
• zorganizowanie kiermaszu taniej książki. Dzięki współpracy z księgarnią i hurtownią biblioteka pozyskała nowości z literatury pięknej i popularnonaukowej.
• Współpraca z Wojewódzką Biblioteką Publiczną - pasowanie na czytelnika biblioteki klasy I - udział w lekcji bibliotecznej oraz poznanie zbiorów placówki.

3. Informacja o zrealizowanych działaniach:

Zasięgniecie opinii ws. zakupu książek:
z Radą Rodziców w formie rozmów i propozycji w formie listy;
z uczniami w formie rozmów indywidualnych.

4. Nawiązanie współpracy szkoły z biblioteką publiczną :
• konsultacje w sprawie zakupów;
• wymiana informacji o zbiorach, szczególnie o liczbie egzemplarzy lektur szkolnych, wymiana informacji o zainteresowaniach czytelniczych dzieci.

5. Zorganizowanie spotkania z rodzicami.
Zostało przygotowane 1 spotkanie z rodzicami klas 0 - III, które dotyczyło wpływu czytania dzieciom na ich rozwój. Przedstawiono korzysci płynące z czytelnictwa. Badania potwierdzają , że czytanie: buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć, ułatwia naukę, jest zdrową ucieczką od nudy.

Wnioski:

• wzbogacenie księgozbioru nie tylko i lektury szkolne, ale także o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników;
• pozwoliły na bardziej efektywne rozwijanie zainteresowań czytelniczych;Nowy Rok Szkolny Rozpoczęty

Nowy rok szkolny

Rozmiar: 31520 bajtów 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Prusach. Homilia wygłoszona przez księdza Franciszka Walkosza była bardzo poruszająca i dzięki niej zrozumieliśmy rolę szkoły i nauki w naszym życiu. Następnie uroczystość przeniosła się do szkoły, gdzie powitała nas pani dyrektor, Krystyna Tworzydło i przypomniała zasady obowiązujące w nowym roku szkolnym. Zaapelowała ona też o pomoc dla chorego chłopca z naszej szkoły. Powagi uroczystości dodał Poczet Sztandarowy, który godnie reprezentował naszą szkołę zarówno podczas mszy świętej, jak i podczas apelu.

Karolina Dzięgiel Uczennica kl. VIIRozpoczęcie roku szkolnegoZajcia adaptacyjne
ARCHIWUM
OKE Kraków

Kuratorium Oświaty w Krakowie

MEN

UG Kocmyrzów-Luborzyca

Parafia w Prusach

GNIAZDO


Copyright © 2007 
Created by Tomasz Frań