Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach

Aktualnosci     Historia     Kadra     Uczniowie     SU     Galeria     Kontakt     Ogłoszenia     Plan lekcji     Pozalekcyjne     Dokumenty     SKC     SKF     Rodzice
MENU
LINKI

Strona główna

Aktualności

Historia

Kadra

Uczniowie

Samorząd Uczniowski

Galeria

Kontakt

Ogłoszenia

Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Dokumenty

Szkolne Koło Caritas


Szkolne Koło Fotograficzne

Dla rodziców

ARCHIWUM
 


Aktualności
rok szkolny 2018/2019ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

19 czerwca 2019

• Msza Święta godz. 8.00

• Spotkanie w Szkole godz. 9.00

(obowiązuje strój galowy)Niech żyją WAKACJE!

NIECH ŻYJĄWAKACJE

19 czerwca 2019 roku – to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie naszej szkoły . W ten wyjątkowo piękny poranek punktualnie o godzinie 9.00 na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie wraz z rodzicami oraz gronem pedagogicznym. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem pani dyrektor i krótkim programem artystycznym przedszkolaków z „O”, którzy w następnym roku szkolnym rozpoczną naukę już jako uczniowie klasy I .
Ostatni dzień w szkole to okres podsumowań całorocznej wytężonej pracy, zatem najlepsi uczniowie otrzymali z rąk pani dyrektor świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Nagrodzeni zostali także uczniowie za 100-procentową frekwencję oraz ci, którzy potrafili poświęcić swój czas na rzecz innych, działając w Szkolnym Kole Caritas lub w SU.
Szczególnie ważny był ten dzień dla uczniów klasy VIII, kończących naukę w naszej szkole, dlatego koleżanki i koledzy z młodszych klas ze smutkiem pożegnali wspaniałą szóstkę, która potrafiła zyskać sympatię całej społeczności szkolnej.
Końcowym akcentem tego wyjątkowego dnia było uroczyste pożegnanie księdza Bogusława Zająca - proboszcza kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Prusach. W niejednym oku zakręciła się łezka po pożegnalnych słowa księdza proboszcza, a przesłanie „PILNUJCIE SIEBIE” mocno zapadło w sercach zebranych.
Po przemówieniach, podziękowaniach, gratulacjach, pożegnaniach wszyscy uświadomili sobie, że pora opuścić szkolne mury i udać się na upragnione WAKACJE !
Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku ! Wracajcie do szkoły wypoczęci i z uśmiechem na twarzy!Spotkanie z policją

„Bezpieczeństwo podczas wakacji”

14 czerwca w szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III oraz IV-VIII z policjantką Komisariatu Policji w Słomnikach na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. W młodszej grupie rozmowa dotyczyła zachowań dzieci podczas wyjazdów wakacyjnych w góry, nad wodę, postępowania z nieznajomymi, kontaktów telefonicznych oraz internetowych. Zostały przypomniane numery telefonów alarmowych w razie wypadków oraz zachowania w sytuacjach zagrożenia. W starszej grupie tematyka została poszerzona o przemoc wśród nastolatków, zagrożeń czyhających w sieci oraz konsekwencji i kar niestosownych zachowań.

Danuta KaniowskaDni Gminy

W sobotę 15 czerwca 2019 roku odbyły się doroczne Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca, których organizatorem było Centrum Kultury i Promocji Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz kl. I naszej szkoły zaprezentowały układ taneczny, przygotowany przez nauczyciela tańca Pana Kamila Nowaka. Ponadto uczestnicy mogli podziwiać umiejętności wokalne uczennicy kl. I Julii Gut. Dni Gminy to największe wydarzenie kulturalne organizowane w naszej gminie. Dzień był pełen pięknych i niezwykle efektownych programów artystycznych, co z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników oraz widzów.MPGO

„Jak chronić środowisko”

11 czerwca gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli MPGO, którzy przyjechali z prelekcją nt. nowoczesnych form ochrony środowiska. Była to kontynuacja ubiegłorocznego spotkania w ramach programu ochrony powietrza. Uczniowie powtórzyli informacje o segregacji śmieci i recyklingu, zapoznali się z odnawialnymi źródłami energii oraz dowiedzieli się jak wykorzystywana jest energia słoneczna, wiatrowa, pływów morskich, geotermalna oraz pozyskiwana z biomasy. Na zakończenie każda grupa wiekowa otrzymała ekologiczną układankę oraz broszurkę informacyjną.

Danuta KaniowskaFestyn

Tegoroczny, XVII już Festyn Rodzinny w Prusach upłynął w iście tropikalnej atmosferze wspólnej zabawy.
Pani Dyrektor tradycyjnie rozpoczęła spotkanie od przywitania wszystkich przybyłych gości oraz wręczenia podziękowań w formie pucharów i medali. Nasi uczniowie z klas I-III oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego zaprezentowały program artystyczno – taneczny, a wokalno-instrumentalna grupa Wiolinki uświetniła swym występem nasze spotkanie, po którym przyszedł czas na relaks w „Szkolnym Ogrodzie Rozrywki”. Tutaj każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Po udanej zabawie rodziny odpoczywały w kafejce popijając mrożoną kawę, smakując pyszne ciasta, gofry i zimne lody. Nie zabrakło też ulubionej słodkiej waty cukrowej, po którą ustawiła się dłuuuuga kolejka. Na głodnych czekały przekąski z grilla oraz chłopskie jadło. Tradycyjnie na koniec spotkania odbyło się losowanie nagród w dorocznej Loterii Fantowej, które poprzedził występ wokalny uczennicy kl. VI Karoliny Dzięgiel. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i pomoc.
Do zobaczenie za rok.Zbiórka

Zbiórka na schronisko

9 czerwca 2019r. podczas festynu szkolnego w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach odbyła się zbiórka pieniężna na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Krakowie. Brały w niej udział uczennice klas od V-VIII.
W ramach zbiórki malowano twarze i urządzono tzw. koło fortuny, w którym każda parzysta liczba wygrywała. Oprócz tego można było wpłacać sumy pieniężne na akcję ,,Grosz dla zwierzaka”. Stoisko stało niedaleko grilla, dzięki czemu wiele osób do niego podchodziło. Maskotką wydarzenia była suczka Rakira, która pomimo grubego futra, dzielnie znosiła panujące upały. Wiele osób przychodziło zakręcić kołem, wśród nich uczniowie, przedszkolaki, a nawet niemowlęta! Czasami dziewczęta podchodziły z puszką na datki dla podopiecznych schroniska do uczestników festynu. Wszyscy czuli się wspaniale, wiedząc, że pomagają około tysiącu zwierząt. Ulotki można było zobaczyć m.in. koło stoisk sprzedających losy i gofry. Mówiono o akcji przez mikrofon na scenie, prosząc o pomoc dla bezdomnych psów i kotów.
Cała akcja przebiegła bardzo korzystnie i bez większych problemów. Efekt końcowy był niesamowity. Razem zebrano ponad 300 zł! Wszystkie pieniądze zostały wpłacone na konto schroniska. To wydarzenie na pewno pozostanie nam długo w pamięci jako wspaniała przygoda i doświadczenie, które pokazało jak ludzie potrafią być dobrzy i hojni, jeśli przysługuje temu szczytny cel.

Karolina Dzięgiel,
uczennica klasy VIZielona Szkoła


„Zielona szkoła w Zawoi”

W dniach od 27 do 31 maja uczniowie klas I-III wyjechali w ramach zielonej szkoły do Zawoi. Program pobytu był bardzo bogaty i ciekawy. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, został zrealizowany w całości. Już pierwszego dnia dzieci udały się na długi spacer po Zawoi. Wieczorem było ognisko i zabawy na świeżym powietrzu. We wtorek były w Zawojskim Safari, czyli Parku Czarnego Daniela, gdzie samodzielnie karmiły zwierzęta. Po południu miały zajęcia z malarstwa na szkle, a wieczorem dyskotekę. W środę odbyła się piesza wycieczka do ośrodka edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego i Skansenu Budownictwa Babiogórskiego. Po obiedzie były warsztaty „Eko- sianko”, gdzie dzieci mogły wykonać figurki z siana, a wieczorem spotkanie z rzeźbiarzem i malowanie ptaszków beskidzkich. Czwartego dnia zorganizowana została gra terenowa „Poszukiwanie skarbu”. Gra wymagała od uczestników sprytu, strategicznego myślenia oraz współpracy. Pomimo deszczu dzieci bawiły się doskonale. W drugiej części dnia dzieci wykonywały patchworkowe cuda na warsztatach artystycznych, a następnie spotkały się z góralami zawojskimi. Było bardzo wesoło. Dzień skończył się wspólnym oglądaniem filmu. W piątek pogoda dopisała i zaplanowana piesza wycieczka na Halę Barankową udała się. Można było podziwiać piękną panoramę Zawoi i Babiej Góry. Dzieci wróciły do Prus zadowolone.

Kierownik wyjazdu – Danuta KaniowskaRUGBY!!! W RUDZIE SPISALIŚMY SIĘ NA MEDAL!!!


Rozmiar: 96149 bajtów


Rozmiar: 60606 bajtów

1 czerwca w Dniu Dziecka odbył się kolejny VI Śląski Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Rudzie Śląskiej. Klub NHRK Kraków wystawił 5 drużyn w 3 kategoriach wiekowych: mikrusy 1, mini-żaki 2 , żaki 1 i młodzik 1 drużyna.Rywalizacja była bardzo zacięta, przyjechały naprawdę mocne składy z całej południowej polski: K.S. BUDOWLANI Łódź, Nowa Huta RK Kraków, K.S. BAJTLE RUGBY Ruda Śląska, HEGEMON Bytom,Rozmiar: 62928 bajtów RC Częstochowa, JUVENIA Kraków,BIAŁO-CZARNI Nowy Sącz.
Pogoda dopisała, było bardzo ciepło i słonecznie. Po zacietej rywalizacj w grupach wyszliśmy z pierwszego miejsca co dało nam prawo do walki w grupie finałowej o medal. Druga drużyna z nhrk również zagrała w finałach.Rozmiar: 65727 bajtów w efekcie zajęliśmy 3 miejsce( brąz), a nasi koledzy mini-żaki zdrugiej drużyny 2 miejsce. Ponad to żaki uklasowały sie na 2 stopniu podium w zawodach , a mikrusy na 3-cim.
Za tydzień 8 czerwca jedziemy do Łodzi na Turniej Finałowy i powalczymy o miano najlepszej drużyny w Polsce, choć przyznam że na prawde nie będzie lekko.
Szkołę Podstawową w Prusach reprezentowali: Basia Kopeć, Mikołaj Suryjak, Kacper Sokół.
Gratuluję zawodnikom i trenerom sukcesu w Rudzie.

T.Frań

KLIKNIJ po więcej zdjęć.Obóz sportowy letni RUGBYTelefon do trenera Tomasza Frań 512290174FestynZaproszenie3 MAJ

WIWAT MAJ

Rozmiar: 26737 bajtów Z okazji 228 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Po wprowadzeniu sztandaru oraz odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klas V i VI zaprezentowali program artystyczny, którego głównym celem było przypomnienie ważnych faktów z historii Polski . Na zakończenie akademii pani dyrektor Krystyna Tworzydło podkreśliła jak ważną rolę w społeczeństwie pełnia obchody Świąt Narodowych.

Beata Dzień
Agnieszka Frączek - PrusakZdrowokostni

LITERACKIE TALENTY

Rozmiar: 28009 bajtów W kwietniu Komisja Planowania i Inicjatyw Społecznych Gminy Kocmyrzów – Luborzyca zorganizowała akcję ZDROWOKOSTNI, która miała na celu uświadomienie uczniom szkół podstawowych, że aktywność ruchowa wpływa na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Akcji towarzyszył konkurs na napisanie wiersza na cześć sportu i wszelkiej aktywności ruchowej.
Rozmiar: 29505 bajtów 20 maja 2019 roku w Urzędzie Gminy Kocmyrzów nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród . Z przyjemnością donoszę, że nasza szkoła szczególnie się wyróżniła, ponieważ I miejsce zajął wiersz Aleksandry Żurek, a III miejsce Piotra Zamojskiego . Nagrody wręczył wójt gminy Marek Jamborski.
Gratuluję zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu za aktywność twórczą i wrażliwość na słowo poetyckie. Życzę dalszych sukcesów.

Beata DzieńRUGBY!!! ZASŁUŻONE ZWYCIĘSTWO!!!W dniu 19.05.2019r. rozegrany został kolejny RTDiM XI Turniej Krakowskiego Obwarzanka, RTDiM +M, Juvenia Kraków.
Kategorie mini żak reprezentowały kluby: KS Rugby Ruda Śląska, Hegemon Akademia Rugby Bytom, Rugby Club Częstochowa, Koliber Sosnowiec, RzKS Juvenia Kraków, Nowa Huta Rugby Klub Kraków, oraz Rugby Club Havirov - drużyna z Czech.
Po zaciętych meczach w grupie z RC Havirov, Rudą Śląską oraz Kolibrem Sosnowiec awansowaliśmy do półfinałów, w których po dogrywce pokonaliśmy lokalnego rywala RzKS Juvenia Kraków. Tym samym wywalczyliśmy sobie prawo gry w finale. W pojedynku finałowym po zaciętym spotkaniu na bardzo trudnej murawie (przeszedł ulewny deszcz)drużyna NHRK Kraków pokonała drużynę Hegemon Akademia Rugby Bytom, tym samym zapewniając sobie zwycięstwo w całym turnieju. Brawo młodzi rugbbyści z Nowej Huty, oby tak dalej.
Drużyna mini żaka NHRK Kraków Prowadzona przez trenera Tomasza Frań reprezentowana była przez uczniów naszej szkoły: Mikołaj Suryjak, Basia Kopeć, Kacper Sokół oraz byłych uczniów naszej szkoły: Kasia Frań, Janek Tyrański.

Drugie miejsce wywalczyła drużyna NHRK Kraków w kategori żak!!!

Składam zasłużone GRATULACJE dla całej drużyny!!! Trener Tomasz Frań.

T.FrańRUGBY!!! JESZCZE RAZ!!!

W dniu 16.05.2019r na obiekcie NCR7 NHRK Kraków rozegrany został Turniej Poółfinałowy Szkolnej Ligi Rugby Tag Województwa Małopolskiego. W zawodach uczestniczyły zespoły z Małopolski między innymi z Krakowa, Prus, Lubnia, Kasinki Małej, Nowego Sącza, Lubomierza.
Rozgrywki prowadzone były w trzech kategoriach wiekowych a mianowicie uczniów klas 4, klas 5, klas 6.Po wygranych eliminacjach naszą szkołę reprezentowali uczniowie i uczennice klasy 5 w składzie:Basia Kopeć(kapitan drużyny),)Bartek Undas,Agnieszka Sliwa,Jagoda Wójcik, Dominik Pulkowski, Kacper Sokół, Mikołaj Suryjak, Magdalena Bułat.
Drużyny prezentowały bardzo wysoki poziom sportowy.Zawody prowadzone były zgodnie z przepisami Polskiego Związku Rugby oraz w duchu Fair play. Po zaciętych meczach w naszej grupie wiekowej ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce. Był to nasz pierwszy turniej na tak wysokim szczeblu, mamy nadzieje że w nastepnej rundzie rozgrywek tj. jesienią tego roku pójdzie nam zdecydowanie lepiej. Ale póki co należy skupić uwage na wyteżonej pracy treningowej, aby zniwelowac błędy popełniane podczas gry w tym turnieju.
Nz szczęście pogoda dopisała, choć boisko było bardzo miękkie po ulewnych deszczach trwających od kilku dni. Jednak rugbiści to twarddzi sportowcy i nie straszne im błoto i woda.
Z mojej strony składam serdeczne podziękowania dla p. Małgosi za pomoc nie tylko w tym, ale także w turnieju eliminacyjnym.

DUŻY ALBUM ZDJĘĆ KLIKNIJ

Trener łączący NHRK Kraków
Tomasz Frań


RUGBY!!! DZIEJE SIĘ OJ DZIEJE!!!

Rozmiar: 97830 bajtów

W dniu 12.05.2019r. Rozegrany został Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży NHRK Kraków.Rozmiar: 48250 bajtów W turnieju udział wzięły czołowe drużyny rugbowe z południowej Polski amianowicie: NHRK Rugby Klub Kraków, RC Ruda Śląska, Juwenia Kraków, Koliber Sosnowiec,Akademia Rugby Hegemon Bytom, Biało Czarni Nowy Sącz. Rozgrywki prowadzone były w czterech grupach wiekowych: mikrusy,mini żaki, żaki, młodzik.
Mocno obstawiona grupa mini żaka - 8 drużyn grała w dwóch grupach. Drużyna NHRK I Kraków prowadzona przez trenera Tomasza Frań wywalczyła II miejsce w turnieju. Szkołe Podstawowa w Prusach w srebrnej drużynie reprezentowali: Basia Kopeć, Mikołaj Suryjak, Kacper Sokół. Ponadto Jagoda Wójcik wraz z zespołem żaka wywalczyła złoty medal turnieju.Rozmiar: 55022 bajtów
Niestety pogoda sprawiła nam psikusa i kilka ostatnich meczy musielismy rozegrać w ulewnym deszczu. Jednak zawodnicy RUGBY to twardzi sportowcy i nie przeszkodziło im to w uzyskaniu bardzo dobrego wyniku sportowego. Oby tak dalej.

T.Frań
RUGBY!!!RUGBY!!!RUGBY!!!

Rozmiar: 61634 bajtów

Rozmiar: 58082 bajtówDnia 07.05 na obiekcie sportowym NHRK NCR7 ul. Darwina 49A został rozegrany Eliminacyjny Międzyszkolny Turniej Rugby TAG NHRK Kraków. W zmaganiach w dwóch kategoriach: klasy IV i klasy V wzięło udział 80 uczniów. I miejsce w kategorii klas IV zdobyła Szkoła Podstawowa nr 103 w Krakowie (trener Wojciech Urynowicz),Rozmiar: 58208 bajtów Uczniowie naszej szkoły zajęli bardzo dobre IV miejsce w mocno obsadzonym turnieju, natomiast w kategorii klas V najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Prusach (trener Tomasz Frań). Niezwykle cieszy Nas tak liczny udział i zaangażowanie wszystkich nauczycieli objętych programem.W turnieju startowały szkoły: SP 37 Kraków, SP 103 Kraków, SP Prusy, SP Pietrzejowice, SP Tropiszów.
Uczniowie klasy V wezmą udział w Finale Wojewódzkim Rozgrywek Rugby TAG w dniu 16.05.2019r.

WIĘCEJ ZDJĘĆ PO KLIKNIĘCIU W TUTAJ!!!

T.FrańINFORMACJA

Sprawozdania finansowe ( nazwa jednostki) za 2018 rok zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Centrum Zarządzania Edukacją w Kocmyrzowie-Luborzycy https://bip.malopolska.pl/czekocmyrzowluborzyca,m,320801,2018.htmlRUGBY TAG

Rozmiar: 15176 bajtów Rozmiar: 76828 bajtów

W bieżący roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła poraz kolejny do udziału w programie„Upowszechniania sportu dzieci i młodzieży”. Tomasz Frań trener łączący NHRK Kraków a jednocześnie nauczyciel naszej szkoły przygotowuje dzieci do gry w rugby. Nawiązał również kontakt z nauczycielami wychowania fizycznego innych szkół z sąsiectwa a mianowicie p. Tomaszem Mianowskim ze szkoły w Pietrzejowicach, p. Grzegorzem Popielem ze szkoły w Tropiszowie oraz p. Małgorzatą Kwater ze szkoły w Prusach, którzy również przystąpili do tego programu.

Projekt „Upowszechniania sportu dzieci i młodzieży” przygotowany przez Polski Związek Rugby po raz kolejny znalazł uznanie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Realizacja programu w poprzednich latach została oceniona pozytywnie.
Rozmiar: 33553 bajtów Tegoroczna edycja programu „Upowszechnianie sportu dzieci i młodzieży” przewiduje realizację zadania w czternastu województwach (łódzkie, mazowieckie, lubelskie, pomorskie, wielkopolskie, śląskie, dolnośląskie, małopolskie, lubuskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie i podkarpackie) oraz kontynuację działań przygotowawczych do rozszerzenia projektu o następne województwa w kolejnych latach, aby docelowo program był realizowany na terenie całego kraju. Warto podkreślić, że projekt realizowany przez Polski Związek Rugby ewoluuje w taki sposób, aby przynosił jak największe korzyści sportowe.
W ramach naszego projektu będą realizowane wszystkie komponenty wskazane w ogłoszeniu konkursowym: prowadzenie zajęć sportowych, organizacja obozów sportowych, promocja sportu powszechnego, przygotowanie wydawnictw metodycznych, szkolenie kadr dla potrzeb realizacji projektu oraz zakup i dystrybucja sprzętu sportowego.
W ramach projektu do prowadzenia regularnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, z uwzględnieniem gry w Rugby TAG (uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych) zatrudnionych zostanie aż 150 nauczycieli i trenerów.

T.FrańRekrutacja

Informacja dla Rodziców dzieci z klasy I i oddziału przedszkolnego

Dyrektor szkoły informuje, że wszystkie dzieci objęte postępowaniem rekrutacyjnym w roku szkolnym 2019/20 zostały przyjęte do klasy I i oddziału przedszkolnego.
Informacja o spotkaniu z wychowawcami klas zostanie podana w najbliższym czasie.

K. Tworzydło - dyrektorProgram Małopolskie Talenty

Małopolskie Talenty – I i II etap edukacyjny - Gmina Kocmyrzów-Luborzyca

Celem projektu jest podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw niezbędnych na rynku pracy oraz indywidualizacja podejścia w szczególności do uczniów o szczególnych potrzebach w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Kocmyrzów -Luborzyca w okresie od 01.09.2019r do 30.06.2022 r.

Grupa docelowa:

8 szkół podstawowych w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca i 270 uczniów tych szkół
Główne zadania:
- utworzenie Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca
- realizacja zajęć pozalekcyjnych rozwijających kompetencje kluczowe w tym:
a) matematyczne i naukowo-techniczne
b) język angielski
c) informatyczne
d) przedsiębiorczość
e)dodatkowo dla każdej grupy kluczowe kompetencje ponadprzedmiotowe

W ramach projektu zostanie utworzone Centrum Wsparcia Uczniów Zdolnych w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca z lokalizacją w 8 szkołach podstawowych:

- Szkoła Podstawowa im. 600-lecia Uniwersytetu Jagielońskiego w Luborzycy
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach
- Szkoła Podstawowa im. gen. Mariana Langiewicza w Goszczy
- Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Goszycach
- Szkoła Podstawowa w Kocmyrzowie I
- Szkoła Podstawowa w Karniowie
- Szkoła Podstawowa w Pietrzejowicach
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łuczycach
Będą tam realizowane zajęcia pozalekcyjne których celem jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów z uwzględnieniem indywidualnego podejścia w szczególności do uczniów o szczególnych potrzebach. CWUZ obejmie 2 etapy edukacyjne w 3 latach szkolnych: 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022. Realizowane będą programy zajęć pozaszkolnych dostępnych na stronie www.malopolskietalenty.pl (j.angielski, matematyka, przedsiębiorczość, TIK-informatyka, kompetencje ponadprzemiotowe) Zajęcia odbywać się będą w grupach 8-10-os. w okresie IX2019r.-VI2022r. Każda grupa zrealizuje min. 60 godzin przez jeden rok szkolny. W kolejnym roku szk. uczeń może kontynuować udział w projekcie na innych zajęciach a w kolejnym etapie w dowolnie wybranych.
Uzupełnieniem zajęć pozaszkolnych w SP-I i SP-II będą wyjazdy do Centrum Nauki w Łodzi.
Do realizacji zajęć zakupione zostaną nowoczesny sprzęt komputerowy oraz pomoce dydaktyczneW teatrze

KWIAT PAPROCI

22 lutego 2019 r. uczniowie klas IV-VIII w Teatrze im. Juliusza Słowackiego mieli okazję oglądnąć niezwykłe przedstawienie pt. „Kwiat paproci” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. To baśń o małym, bardzo wrażliwym chłopcu, który poszukując drogi do nieśmiertelności, odnajduje ją w swojej sztuce. Wszyscy uczniowie jednoznacznie stwierdzili, że spektakl jest godny polecenia dla widzów starszych i młodszych, gdyż w sposób przystępny i atrakcyjny przybliża twórczość wielkiego artysty Stanisława Wyspiańskiego nierozerwalnie związanego z Krakowem.Zdrowokostni

ZDROWOKOSTNI

Uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły biorą udział w akcji profilaktycznej „Zdrowokostni” organizowanej przez członków Komisji Planowania i Inicjatyw Społecznych Gminy Kocmyrzów – Luborzyca - p. K. Konewecką- Hołój , p. T. Rozpondka, G. Marca, R. Zębalę, M. Wąsowicza. Patronat nad akcją objęli Starosta Krakowski p. W. Pałka oraz Wicemarszałek Małopolski p. T. Urynowicz. W ramach programu organizatorzy przygotowali wykłady prowadzone przez lekarzy ortopedów ze Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie na temat wad postaw.
W środę 3 kwietnia 2019 roku naszą szkołę odwiedziły prelegentki p. Z. Bernasik- Smagała oraz p. A. Bandura, które w sposób profesjonalny wprowadziły naszych uczniów w tematykę zdrowotną. Za pomocą prezentacji uzmysłowiły naszej młodzieży, że zbilansowana dieta i aktywność ruchowa mają wpływ na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Podkreślały, że wiek szkolny to czas, w którym trzeba kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe i w sposób świadomy eliminować produkty spożywcze z nadmiarem cukru, soli, nasyconych kwasami tłuszczowymi pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczać siedzenie przed komputerem. Lekarze ortopedzi tłumaczyli naszej młodzieży, że złe odżywianie, siedzący tryb życia prowadzi do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do zaniku mięśni, zwyrodnień stawów i kręgosłupa, zespołu cieśni nadgarstka, cukrzycy oraz wielu innych chorób.
Tak więc promujmy ruch i właściwe odżywianie, gdyż to lepsze samopoczucie, zdrowie i dłuższe życie w dobrej kondycji.

Góra grosza

GÓRA GROSZA
Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła sie do ogólnopolskiej akcji ”Góra Grosza", która polegała na zbieraniu drobnych monet o najmniejszych nominałach. Organizatorem jest Stowarzyszenie "Nasz Dom". Celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym sie poza własną rodziną, w tym na tworzeniu takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu, bądź tworzenie takich miejsc, które będą zbliżone do domu rodzinnego.
Akcja trwała od 26.11.2018 do 02.01.2019 r.
Udało nam sie zebrać 17 kg groszy, co stanowi kwotę 210 zł 13 gr.
Najwięcej "groszaków" zebrała klasa II
Dziękujemy wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pracownikom, szkoły oraz uczniom za zaangażowanie w akcję.

Małgorzata Kwater
Agnieszka Frączek - Prusak
Agata PrzybyszewskaINFORMACJA

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Prusach informuje, że Grono Pedagogiczne z dniem 18 kwietnia 2019 roku podjęło decyzję o zawieszeniu strajku na czas przerwy świątecznej z uwagi na brak zaplanowanych w tym czasie dyżurów nauczycieli. Jednocześnie Dyrektor podaje do wiadomości, że z dniem 24 kwietnia 2019 roku szkoła wznawia zajęcia dydaktyczno – wychowawcze z uczniami.

Z poważaniem Krystyna TworzydłoŚwięta

Aby Wielkanoc w tym właśnie roku,
nadeszła z dużym sukcesem u Twego boku,
aby życie układało Wam się zdrowo,
zarówno prywatnie jak i zawodowo.
Jak najwięcej chwil radosnych,
i przepięknej wiosny!


życzą

Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców
oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach

Wielkanoc 2019rINFORMACJA

INFORMACJA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW!

INFORMUJEMY, ŻE EGZAMINY ÓSMOKLASISTY W DNIACH OD 15.04 - 17.04. ODBĘDĄ SIĘ ZGODNIE Z USTALONYM PRZEZ MEN HARMONOGRAMEM.

SZKOŁA W TYCH DNIACH NIE ZAPEWNIA OPIEKI UCZNIOM KLAS 0-VII

Z POWAŻANIEM
DYREKTOR SZKOŁY
KRYSTYNA TWORZYDŁOINFORMACJA

Informacja dla Rodziców
Szanowni Państwo, przedstawiamy wykaz dni wolnych od nauki zgodny z kalendarzem roku szkolnego i ustaleniami na zebraniu z Rodzicami:
11.04 – 12.04. – (czwartek i piątek) – REKOLEKCJE
15-16-17. 04. – EGZAMINY (W SZKOLE NIE MOŻE ZNAJDOWAĆ SIĘ NIKT POZA PISZĄCYMI UCZNIAMI – szkoła nie zapewnia opieki)
18.04. – 23.04. – ŚWIĘTA WIELKANOCNE
29.04 , 30.04. 2.05 – DNI WOLNE TZW. DYREKTORSKIE (szkoła zapewnia opiekę)STRAJK NAUCZYCIELI !!!

INFORMACJA !
W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCYM STRAJKIEM NAUCZYCIELI
W DNIU JUTRZEJSZYM TJ. 12 KWIETNIA 2019r.
NIE ODBĘDĄ SIĘ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE.
DYREKTOR ZAPEWNIA UCZNIOM OPIEKĘ
W GODZINACH FUNKCJONOWANIA SZKOŁY.

Z POWAŻANIEM
DYREKTOR SZKOŁY
KRYSTYNA TWORZYDŁOSTRAJK NAUCZYCIELI !!!

INFORMACJA !
W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCYM STRAJKIEM NAUCZYCIELI
W DNIU JUTRZEJSZYM TJ. 11 KWIETNIA 2019r.
NIE ODBĘDĄ SIĘ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE.
DYREKTOR ZAPEWNIA UCZNIOM OPIEKĘ
W GODZINACH FUNKCJONOWANIA SZKOŁY.

Z POWAŻANIEM
DYREKTOR SZKOŁY
KRYSTYNA TWORZYDŁOSTRAJK NAUCZYCIELI INFORMACJA !!!

Szanowni Rodzice i Uczniowie.

Dzisiaj kolejny dzień strajku pracowników oświaty.W nawiązaniu do komunikatów przesłanych Państwu systematycznie od dnia 08.04. br. informuję, że zachodzi uzasadniona obawa dalszego strajku. Sytuacja rozwija się bardzo dynamicznie.Trwają rozmowy związków zawodowych z rządem, które mogą mieć różne scenariusze w danym dniu, czasie. Na bieżąco, jako dyrektor i nauczyciele śledzimy wydarzenia, strony MEN, KO. Jesteśmy w stałym kontakcie z organem prowadzącym, kuratorium i związkami. Dokładamy wszelkich starań, aby informacje do Państwa docierały jak najszybciej poprzez stronę www, e- dziennik, ogłoszenia na drzwiach szkoły, jesteśmy do dyspozycji na telefonach. Proszę Państwa o zrozumienie zaistniałej sytuacji i śledzenie na bieżąco informacji zamieszczanych na bieżąco w mediach. W razie kontynuowania strajku w kolejnych dniach zapewniamy uczniom opiekę w godzinach funkcjonowania szkoły. Jednocześnie informujemy, że egzaminy ósmoklasisty odbędę się zgodnie z ustalonym przez MEN harmonogramem. Przesyłam Państwu poniżej informację, która może być pomocna.

Z wyrazami szacunku
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach
mgr Krystyna Tworzydło
INFORMACJA
DLA RODZICÓW DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI,
W KTÓRYCH ODBĘDZIE SIĘ STRAJK.

Rodzic ucznia do lat 8

Informujemy, że zgodnie z przepisami zaistnienie okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, jest usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Stanowi tak § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). Dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy z tego powodu jest oświadczenie pracownika. Należy pamiętać, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia (przyczyną nieobecności może być ogłoszenie strajku w przedszkolu, szkole, do którego/ej uczęszcza dziecko pracownika). O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności pracownik jest zobowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli obowiązujący u danego pracodawcy regulamin pracy lub układ zbiorowy pracy nie określa sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego. Niedotrzymanie terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym. Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy. Wynika to z treści art. 32 ust.1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm.). Zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, w tym przypadku nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru składki (art. 35 ust. 1 ww. ustawy). Powyższe uprawnienie przysługuje rodzicom, współmałżonkowi albo współmałżonce rodzica oraz osobom, które przysposobiły dziecko lub przyjęły na wychowanie i utrzymanie. Uprawnienie do zasiłku nie przysługuje jednak, gdy inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym mogą zapewnić dziecku opiekę. By uzyskać zasiłek opiekuńczy trzeba złożyć u pracodawcy lub w ZUS oświadczenie o nieoczekiwanym zamknięciu placówki oraz odpowiedni wniosek (Z-15A) Rodzic ucznia do lat 14
Każdemu rodzicowi pracującemu na umowę o pracę przysługują 2 dni na opiekę nad „dzieckiem zdrowym”, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - art. 188 Kodeks Pracy (Dz. U. z 2018 r., poz. 917)

Rodzic każdego ucznia
Urlop na żądanie – pracownik nie musi wcześniej uzasadniać z przełożonym wolnego, trzeba go jednak uprzedzić w konkretnym dniu, że nie będzie nas w pracy – art. 1672 Kodeks Pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 917)
Istniej oczywiście też możliwość wzięcia urlopu wypoczynkowego.

STRAJK NAUCZYCIELI !!!

INFORMACJA !
W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCYM STRAJKIEM NAUCZYCIELI
W DNIU JUTRZEJSZYM TJ. 10 KWIETNIA 2019r.
NIE ODBĘDĄ SIĘ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE.
DYREKTOR ZAPEWNIA UCZNIOM OPIEKĘ
W GODZINACH FUNKCJONOWANIA SZKOŁY.

Z POWAŻANIEM
DYREKTOR SZKOŁY
KRYSTYNA TWORZYDŁOSTRAJK NAUCZYCIELI !!!

INFORMACJA !
W ZWIĄZKU Z TRWAJĄCYM STRAJKIEM NAUCZYCIELI
W DNIU JUTRZEJSZYM TJ. 9 KWIETNIA 2019r.
NIE ODBĘDĄ SIĘ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE.
DYREKTOR ZAPEWNIA UCZNIOM OPIEKĘ
W GODZINACH FUNKCJONOWANIA SZKOŁY.

Z POWAŻANIEM
DYREKTOR SZKOŁY
KRYSTYNA TWORZYDŁOSTRAJK NAUCZYCIELI !!!

INFORMACJA !

W ZWIĄZKU ZE STRAJKIEM NAUCZYCIELI DNIA
8 KWIETNIA 2019r.
NIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE.
DYREKTOR ZAPEWNIA UCZNIOM OPIEKĘ
W GODZINACH FUNKCJONOWANIA SZKOŁY. JEDNOCZEŚNIE INFORMUJEMY, ŻE EGZAMINY ÓSMOKLASISTY ODBĘDĄ SIĘ ZGODNIE Z USTALONYM PRZEZ MEN HARMONOGRAMEM.


Z POWAŻANIEM
DYREKTOR SZKOŁY
KRYSTYNA TWORZYDŁOSTRAJK !!!

Informacja
dla Rodziców o możliwym strajku nauczycieliPodstawa prawna: Na podstawie §18 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 ze zm.)

W związku z powyższym bardzo proszę o nieprzysyłanie dzieci do szkoły jeżeli w poniedziałek 08 kwietnia 2019 r. rozpocznie się ogólnopolski strajk pracowników oświaty. Istnieje zagrożenie zawieszenia nawet zajęć opiekuńczych w momencie, gdy gotowości do pracy nie zgłosi wymagana liczba nauczycieli, która będzie mogła zapewnić bezpieczny pobyt uczniom/dzieciom w szkole. Ostateczną informację o liczbie strajkujących pracowników otrzymam dopiero w dniu rozpoczęcia strajku, tj. 08 kwietnia 2019 r. Bardzo liczę na zrozumienie z Państwa strony i pomoc w opiece nad dziećmi. O sytuacji w szkole, zarówno w kontekście możliwości zapewnienia opieki a także przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych, będę informowała Państwa poprzez e - dziennik oraz stronę internetową szkoły. Proszę o sprawdzanie na bieżąco informacji przekazywanych Państwu za pośrednictwem e-dziennika oraz na stronie internetowej szkoły. Jeżeli rozmowy między stroną rządową a strajkową zakończą się porozumieniem, zajęcia szkolne odbędą się zgodnie z planem lekcji.
Ponadto informuję, że Rodzice dzieci do lat ośmiu mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia szkoły. Strona będzie również aktualizowana na bieżąco.

Z wyrazami szacunku
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach
mgr Krystyna TworzydłoPrzedstawienie

„POKAHONTAS”

W dniu 01.04.2019 r. uczniowie klasy 0-III wybrali się do Szkoły Muzycznej na przedstawienie teatralne pt: „Pocahontas”. Spektakl został przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, a był on bajkową adaptacją historii o słynnej indiańskiej księżniczce. Pocahontas zadziwiła i oczarowała wszystkich swoim wdziękiem oraz ciekawością świata. W czasie konfliktów między Indianami i białymi osadnikami ona jedna kieruje się głosem serca i znajduje sposób, aby osoby z dwóch różnych kultur mogły żyć razem w pokoju. Na scenie można było zobaczyć również przyjaciół Pocahontas i ich niesamowite perypetie. Ciekawe kostiumy, wspaniała scenografia, charakteryzacja, muzyka i efekty świetlne uczyniły widowisko jeszcze wspanialszym. Dzieci z uwagą śledziły perypetie głównych bohaterów. Spektakl ten pokazał najmłodszym widzom, że bycie księżniczką to nie chodzenie w koronie na głowie a wrażliwość, odwaga, dobre serce i szanowanie przyrody. Przedstawienie dostarczyło wszystkim dzieciom wielu cennych doświadczeń teatralnych, uśmiechu oraz dobrej zabawy.

Kierownik wycieczki-Danuta KaniowskaPasowanie

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

15 marca 2019 r. uczniowie klasy I odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Głównym celem tej "wyprawy" było pasowanie na czytelnika, ale zanim to nastąpiło dzieci wraz z opiekunami miały okazje zwiedzić rożne działy biblioteki i w skrócie zapoznać się z działalnością placówki. Najpierw obejrzeli introligatornię - miejsce "leczenia" i naprawy książek. Następnie zapoznali się ze specyficznym działem jakim jest wypożyczalnia książki mówionej i brajlowskiej (dla niewidomych). Pani bibliotekarka pokazała dzieciom alfabet braille'a i sposób jego używania. Wypożyczalnia muzyczna dostarczyła wielu emocji, ponieważ uczniowie mieli możliwość słuchania muzyki i bajek ze starych płyt gramofonowych. Ciekawym miejscem była również wypożyczalnia zbiorów obcojęzycznych - można było obejrzeć i dotknąć woluminów. Po krótkiej wycieczce po Bibliotece przyszedł czas na pasowanie. Ceremonia odbyła się w wypożyczalni dla dzieci. Po złożeniu wspólnego ślubowania bohaterowie dnia otrzymali dyplom oraz drobne upominki.
Pierwszoklasiści naszej szkoły mogli to przeżyć dzięki zaangażowaniu i staraniom P. Marii Banachowskiej - pracownikowi Biblioteki Wojewódzkiej.

Elżbieta Guzy
Agata PrzybyszewskaCaritas

„Świąteczne kartki dobroczynne”

W dniach 25-26 marca na terenie szkoły wolontariusze Szkolnego Koła Caritas włączając się do kampanii charytatywnej rozprowadzali Świąteczne Kartki Dobroczynne. Dochód ze sprzedaży kartek wspiera pomoc podopiecznym Stowarzyszenia Sursum Corda. Kupując kartkę za 2 zł można pomóc w leczeniu chorych i niepełnosprawnych dzieci. Serdecznie dziękujemy uczniom i rodzicom za wsparcie tej akcji.

Opiekun SKC: Danuta KaniowskaCaritas

„Tak, Pomagam ! ”

W dniach 29 - 30 marca 2019r piętnastu wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas wraz z Parafialnym Zespołem Caritas przy parafii w Prusach po raz kolejny wzięło udział w Ogólnopolskiej zbiórce żywności w sklepie ANULKA w Dojazdowie. Wolontariusze rozdawali ulotki informacyjne, pomagali układać zebrane dary w przygotowanych koszach, odprowadzali wózki sklepowe klientom. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów zebrano żywność dla potrzebujących rodzin z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy za poświęcony czas i pomoc przy akcji.

Opiekun SKC- Danuta KaniowskaCzytanie

"PIĘKNE CZYTANIE"

W dniu 6 marca 2019 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbył się konkurs Pięknego Czytania - etap międzyszkolny. Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie już po raz dwunasty zorganizowały konkurs.
Wydarzenie to promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży oraz zachęca ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności.
W XII edycji Pięknego Czytania wzięło udział 121 szkół z województwa małopolskiego, w tym 360 uczniów.
Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Karina Bryndza - kl. II, Amelia Lasota - kl. IV, Aleksandra Żurek - kl. VI, Karolina Zamojska - kl. VIII
Czytali fragmenty następujących utworów: J. Olech - "Pompon w rodzinie Fisiów", R. Goscinny, J.J. Sempe - "Wakacje Mikołajka", ", A. de Saint Exupery - "Mały Książę, C. Fumke - " Rycerz widmo"
Za uczestnictwo otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki. Gratulujemy!

Agata PrzybyszewskaW teatrze

KWIAT PAPROCI

22 lutego 2019 r. uczniowie klas IV-VIII w Teatrze im. Juliusza Słowackiego mieli okazję oglądnąć niezwykłe przedstawienie pt. „Kwiat paproci” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty. To baśń o małym, bardzo wrażliwym chłopcu, który poszukując drogi do nieśmiertelności, odnajduje ją w swojej sztuce. Wszyscy uczniowie jednoznacznie stwierdzili, że spektakl jest godny polecenia dla widzów starszych i młodszych, gdyż w sposób przystępny i atrakcyjny przybliża twórczość wielkiego artysty Stanisława Wyspiańskiego nierozerwalnie związanego z Krakowem.WIOSNA !!!


Kliknij w zdjęcie aby obejrzeć więcej

Rozmiar: 54205 bajtów


Zapisy!!! Zapisy!!!Zapisy!!!
Drogi Rodzicu!

Czy już zastanawiałeś się do jakiej szkoły pójdzie Twoje dziecko? 


Rozmiar: 1500153 bajtów

Szkoła Podstawowa
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
w Prusach


zaprasza do zapisów na rok szkolny 2019/2020

Zapraszamy od 4 marca 2019 r.
w godz. 7.00 - 17.00


Więcej Informacji tutaj kliknij


Targi edukacyjne

Targi Edukacyjne

28 lutego 2019 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych Nr 2 im. Ignacego Daszyńskiego w Krakowie odbyły się XI Prezentacje Nowohuckich Szkół Ponadgimnazjalnych i Ponadpodstawowych w których wzięli udział uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
Celem była:
Prezentacja pełnej oferty edukacyjnej szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych Promocja szkół w środowisku lokalnym poprzez pokazanie dorobku artystycznego, sportowego i dydaktycznego Integracja szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych.
Szeroki wachlarz ofert edukacyjnych już po raz jedenasty zaprezentowały szkoły branżowe, technika licea. Wydarzenie to, dało nie tylko możliwość zaznajomienia się ze specyfiką branżową i specjalizacyjną, ale także pomogło określić osobiste predyspozycje. Uczniowie mogli skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych doradców zawodowych. Mogli również skonfrontować wiedzę o danym zawodzie z jego wymiarem praktycznym.
Każdy uczestnik szkół ponadgimnazjalnych i podstawowych poprzez uczestnictwo w targach będzie mógł przygotować się do wyboru dalszej ścieżki kształcenia poprzez zapoznanie się z dostępną ofertą na rynku pracy (w tym zawodów deficytowych).
Targi edukacyjne były wspaniałą okazją do wymiany dobrych praktyk i doświadczeń między nauczycielami i szkołami.

Walentynki

Walentynki na lekcjach języka niemieckiego

Rozmiar: 24997 bajtów Każda okazja jest dobra by na lekcjach troszkę „poświętować”. Zajęcia z języka obcego stwarzają takie możliwości i wpisują się w kalendarz szkolnych wydarzeń. Rozmiar: 18383 bajtów W miesiącu lutym świątecznym akcentem są oczywiście „Walentynki”. Święty Walenty zagościł więc na lekcjach języka niemieckiego. Praca na lekcji zainspirowała pisaniem listów, a na kartach pracy pojawiły się walentynkowe symbole i prezenty. Dzięki takiej okazjonalnej tematyce uczniowie poznają słownictwo niekoniecznie z podręcznika. Lubimy zajęcia, kiedy to bawiąc się przy okazji wiele zostaje w głowie 

Joanna Słuja

W Krakowie

„Wycieczka do Krakowa”

Rozmiar: 26995 bajtów 13 lutego uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Tym razem dzieci zwiedziły Muzeum Podziemia Rynku, gdzie w 2010 roku został otwarty szlak turystyczny – „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”. Schodząc do Rynku Podziemnego, przewodnicy pokazali, że jest tam prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Wystawa daje bowiem możliwość podziwiania odnalezionych skarbów, poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa oraz związków, jakie łączyły to miasto z najważniejszymi w średniowiecznej Europie ośrodkami handlu i kultury.Rozmiar: 25437 bajtów Zgromadzone monety z XIV wieku, ozdoby i ceramiczne naczynia, potwierdzają tradycję europejskiej wymiany kulturowej i handlowej. Ciekawostką są zachowane fragmenty brukowanych ciągów komunikacyjnych, które dają wyobrażenie o średniowiecznej technologii budowania dróg. Nienaruszone profile ziemne wyjaśniają proces podnoszenia terenu Rynku na przestrzeni kilkuset lat. Odwiedzając wystawę można poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku- w trakcie zwiedzania towarzyszą bowiem m.in. odgłosy gwaru transakcji handlowych. Wystawę wzbogacają ciekawe makiety oraz multimedia w postaci ekranów dotykowych. Uczniowie w specjalnym pokoju zabaw obejrzeli mechaniczny teatrzyk „Legenda o dawnym Krakowie”. Druga część wycieczki była równie atrakcyjna- dzieci udały się do Mc Donalda, gdzie mogły zamówić swoje ulubione zestawy. Wrócili do szkoły zadowoleni.
Serdecznie dziękujemy pani Monice Krzynowek- Dzięgiel za pomoc oraz ciekawe i bezinteresowne oprowadzenie grupy po muzeum.

Kierownik wycieczki – Danuta Kaniowska

W Zabierzowie

„Wycieczka do Zabierzowa”
Rozmiar: 24650 bajtów 31 stycznia uczniowie klasy II, na zaproszenie jednego z rodziców uczestniczyli w wycieczce w Zabierzowie. W oranżerii Per La Salute dzieci zapoznały się z procesem powstawania włoskiej pizzy, własnoręcznie formowały ciasto, dekorowały oraz uczestniczyły w jej wypieku.Rozmiar: 23950 bajtów Po degustacji uczniowie udali się na pobliskie lodowisko, gdzie jedna część dzieci mogła popisywać się swoimi umiejętnościami jazdy na łyżwach, a druga z kolei mogła nauczyć się jeździć z pomocą specjalnych krzesełek- miśków. Było dużo frajdy, śmiechu oraz nieszkodliwych upadków. Pogoda tego dnia sprzyjała wycieczkowiczom, świeciło słońce. Dzieci były zachwycone, a włoska pizza wszystkim bardzo smakowała.
Dziękujemy Panu Rafałowi Gawryś za zaproszenie dzieci do swojej restauracji i zorganizowanie ciekawych warsztatów z degustacją oraz pomoc na lodowisku.

Danuta Kaniowska

Dzień Babci i Dziadka

„Dzień Babci i Dziadka”

Rozmiar: 24009 bajtów 1 lutego w naszej szkole odbyły się uroczystości Dnia Babci i Dziadka. Na zaproszenie swoich wnuków przybyły babcie i dziadkowie, aby obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów klas 0-III. Ze względu na choroby dzieci, nie udało się zrealizować całego programu, były jednak piosenki, życzenia, prezenty oraz wspaniały koncert muzyczny w wykonaniu zespołu „Fusion Strings”(Anna Staniak, Michał Świstak, Paweł Futyma i Paweł Rychlik). Można było podziwiać wysoką klasę tego kwartetu smyczkowego, który wykonał dla zaproszonych gości przeboje muzyki rozrywkowej i jazzowej. Na koniec przy akompaniamencie zespołu wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali kolędę, a wnuki 100 lat dla babć i dziadków. Po występach wszyscy przy herbatce i kawie mogli skosztować słodkich ciasteczek.
Składamy serdeczne podziękowania dla pana Michała Świstaka, dzięki któremu mogliśmy wysłuchać wspaniałego zespołu, cieszącego się uznaniem na scenach polskich i zagranicznych.

Danuta Kaniowska

Dzień otwarty 2019
Kliknij by obejrzeć zdjęcia

DZIEŃ OTWARTY
10 lutego 2019 r. w niedzielne popołudnie nasza szkoła tętniła życiem z powodu Dnia Otwartego. Miał on na cel przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. W tym dniu także zgodnie ze zwyczajem karnawałowym uczniowie klas 0 - III mieli bal przebierańców - atrakcję bardzo lubianą , dostarczającą wielu przeżyć i radości. Jedni w kolorowych , bajkowych strojach wspólnie z wodzirejem wesoło się bawili, inni zaś z uwagą obserwowali doświadczenia chemiczno-fizyczne, rozwiązywali rebusy, brali udział w zajęciach plastycznych i sportowych prowadzonych przez osoby współpracujące ze szkoł .
W tym dniu naszą szkołę odwiedzili licznie przyszli uczniowie i ich rodzice. Dzień Otwarty był również okazją do spotkania i rozmów z Dyrekcją Szkoły, nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, a także do pokazania Gościom panującego w szkole klimatu- życzliwości, otwartości i akceptacji oraz warunków do pracy dydaktycznej.
Mamy nadzieję, iż główne założenia naszego przedsięwzięcia spełniły oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym. Zatem do zobaczenia we wrześniu!Mobilna filharmonia

Bale nie tylko w karnawale – odwiedziny Mobilnej Filharmonii

5 lutego w naszej szkole od rana rozbrzmiewały dźwięki muzyki. Tego dnia gościliśmy Mobilną Filharmonię ze swoim programem „Bale nie tylko w karnawale”. Obecne podczas audycji muzycznej dzieci miały okazję przenieść się na salę balową. Zobaczyły jak dawniej wyglądały bale na dworach i w pałacach m.in. francuski menuet, angielski gigue czy wiedeński walc. Chętne dzieci spróbowały swoich sił na parkiecie – tańcząc poloneza. Było to niezwykłe przeżycie, które wywołało wśród uczniów ogrom radości i uśmiechu.

W teatrze

W KRAINIE KRÓLA LWA

Jak zrobić groźnego krokodyla z papieru? Jak powstaje burza piaskowa? Z czego zrobione są maski w teatrze? Na te i wiele innych pytań dzieci z naszej szkoły mogły uzyskać odpowiedzi, podczas warsztatów teatralnych zorganizowanych w Teatrze Współczesnym w Krakowie. Ale to nie wszystko! Najważniejszy był niezwykły spektakl oparty na motywach jednego z najpopularniejszych animowanych filmów w historii - „Król Lew”.
Ten wyjazd, choć w kameralnej grupie dał dzieciom możliwość poznania pracy aktora „od zaplecza”, a widowiska dopełniły żywiołowo wykonane piosenki połączone z precyzyjną choreografią, które dostarczyły najmłodszym widzom wielu niezapomnianych wrażeń.
Rozmiar: 524765 bajtów
Zaproszenie

Zaproszenie

Uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach

serdecznie zapraszają na program artystyczny
z okazji Dnia Babci i Dziadka,
który odbędzie się
1 lutego 2019r o godz. 9.00
w szkole.Ferie zimowe

ZIMA I BEZPIECZNE FERIE.
Ferie to czas wolny od zajęć dydaktycznych, czas wypoczynku. Ferie niosą ze sobą wiele radości ale nie są pozbawione niebezpieczeństw. Oto kilka zasad z którymi wychowawcy klas zapoznali uczniów. Zachęcali również młodzież szkolną do spędzania wolnego czasu na atrakcyjnych zajęciach pod okiem fachowców w CENTRUM KULTURY I PROMOCJI na Baranówce.
1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
9. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
10. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
11. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
12. .W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
13. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
14. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne. ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
POLICJA – 997
STRAŻ POŻARNA – 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO – 112Pszczelarz
Rozmiar: 11411 bajtów

11 stycznia 2019 roku dzieci z zerówki oraz uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej w Prusach mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę o życie pszczół i ich zwyczaje a także zgłębić wiedzę dotyczącą różnych produktów pszczelich.
Zaangażowanie prezes Koła Pszczelarzy w Słomnikach pani Liliany Bajger, zaprezentowanie prelekcji o pszczołach oraz umożliwienie rozkoszowania się smakiem prawdziwego miodu wywołało ogromną radość uczniów i nauczycieli.
Zorganizowana prezentacja odbyła się pod patronatem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.
Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach składają na ręce pani prezes Liliany Bajger słodkie jak miód, który kosztowaliśmy podziękowania za mile spędzony czas oraz wprowadzenie nas w „pszczeli świat”.Konkurs kolęd


II Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

Rozmiar: 16307 bajtów 19 grudnia w naszej szkole już po raz drugi odbył się konkurs kolęd i pastorałek. Celem konkursu było kultywowanie polskiej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, popularyzacja znanych i mniej znanych pieśni bożonarodzeniowych, stworzenie okazji do skonfrontowania umiejętności wokalnych uczniów. W tym roku konkurs zgromadził ponad dwudziestu uczestników. Jury w składzie Barbara Hawling, Marzenna Klimek oraz Małgorzata Kwater, oceniało dobór utworu do możliwości wokalnych, znajomość tekstu, znajomość melodii, poziom wykonania oraz wrażenie artystyczne. Dzieci śpiewały do gotowych akompaniamentów, ale były i takie, które same grały na instrumentach podczas występu. Mieliśmy okazję usłyszeć pianino, gitarę a nawet akordeon. Nagrody i dyplomy wręczono podczas szkolnej wigilii, i tak;
I miejsce w kategorii młodszej zdobyła Marta Małek,
I miejsce w kategorii starszej zdobyła Karolina Dzięgiel
I miejsce w kategorii zespoły zdobyła grupa uczniów z kl. VIII w składzie Kacper Gadowski, Aleksandra Bajger, Aneta Chytry oraz Karolina Zamojska.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a rodzicom i wychowawcom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu.

Gang Słodziaków

„SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW”

Rozmiar: 27375 bajtów Od września uczniowie klas I-III biorą udział w akcji edukacyjnej- „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Głównym celem akcji jest budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów, które pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Wspierając inicjatywę na rzecz czytelnictwa wśród najmłodszych nauczyciele czytają dzieciom na lekcjach fragmenty książki „Gang Słodziaków”, sieci sklepów Biedronka. Sami uczniowie z kolei za czytanie minimum 15 minut dziennie, potwierdzone podpisem rodzica, zbierają naklejki Słodziaków na specjalnych albumach. 20 grudnia został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy. Uczniowie, którzy zebrali najwięcej albumów z naklejkami to: Filip Karteczka z klasy I, Karina Bryndza, Adam Stańdo, Ola Kopeć- z klasy II oraz Marcel Pogoda i Katarzyna Wójtowicz z klasy III. Zwycięzcy otrzymali w nagrodę ulubione przez dzieci słodziaki . Cała akcja, mimo rozstrzygnięcia konkursu nie kończy się. Uczniowie w dalszym ciągu zbierają albumy z naklejkami, za które dostają oceny celujące.

Danuta Kaniowska


Rozmiar: 496197 bajtów
Warsztaty

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym przebywanie w gronie bliskich osób nabiera szczególnego znaczenia. 14 grudnia wieczorową porą nasza przedszkolna rodzina – w okrojonym składzie, zgromadziła się w szkole, by wspólne przygotować ozdoby świąteczne, wkraczając tym samym w magiczny świąteczny klimat. Sala gimnastyczna zamieniła się na moment w pracownię plastyczną, w której powstawały prawdziwe cudeńka. Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Powstały piękne choineczki, prawdziwe szkopki oraz wspólnie stworzyliśmy prawie idealnego bałwana z plastikowych kubeczków. Z całego serca dziękuję wszystkim rodzicom i dzieciom obecnym na warsztatach za wspólne spędzony czas. Dziękuję również za przygotowanie słodkiego poczęstunku. Bardzo cieszę się, że mamy tak uzdolnionych i chętnych do współpracy rodziców. A wszystkim, którzy z uwagi na chorobę nie mogli do nas dotrzeć obiecuję, że jeszcze będzie okazja do wspólnego spotkania.Dentobus

11 i 13 grudnia do szkoły podstawowej w Prusach zawitał mobilny gabinet stomatologiczny zwany „Dentobusem”. Mieliśmy okazję gościć Dentobus w listopadzie, kiedy to w ramach profilaktyki stomatologicznej dzieci z oddziału przedszkolnego miały wykonany przegląd stanu uzębienia. Teraz z takiej możliwości skorzystali uczniowie z klas I-VIII.
Według danych Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej na próchnicę choruje prawie 60% trzylatków, a statystycznie pięciolatek ma 5 chorych zębów. Zdaniem lekarzy dentystów, w leczeniu stomatologicznym dzieci najważniejsza jest profilaktyka. Działanie „Dentobusu” umożliwi m.in. wczesne wykrywanie próchnicy i wad zgryzu.Caritas

„Ogólnopolska zbiórka żywności”

W dniach 8 - 9 grudzień 2018r 15 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas włączyło się w ogólnopolską akcję „Tak, pomagam” wraz z Parafialnym Zespołem Caritas przy parafii w Prusach. Wzięli aktywny udział po raz kolejny w zbiórce żywności w sklepie ANULKA w Dojazdowie. Był to dyżur przy koszach ze składaną żywnością oraz rozdawanie klientom sklepu ulotek informacyjnych. Jak co roku udało się zebrać duże ilości żywności dla rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy za poświęcony czas i pomoc przy akcji.

Opiekun SKC- Danuta KaniowskaAle Bomb(k)a)

Bomb(k)owe Mikołajki

6 grudnia uczniowie klasy IV naszej szkoły pojechali do Miechowa, aby zwiedzić tamtejszy zakład specjalizujący się w ręcznej produkcji szklanych ozdób choinkowych o różnych wielkościach i kształtach. Pomimo postępu techniki, technologia produkcji pozostała niezmieniona od połowy XIX wieku. Podczas wizyty dzieci poznały wszystkie etapy produkcji bombek, począwszy od ręcznego formowania szkła, poprzez proces srebrzenia, a następnie misternego zdobienia. Dodatkową atrakcją dla wszystkich zwiedzających było własnoręczne malowanie bombek pod kierunkiem pań dekoratorek.

Jolanta BańbułaCzekolada

"Akcja- Czekolada"

Pod takim hasłem uczniowie Szkolnego Koła Caritas zorganizowali na terenie szkoły akcję mikołajkową. W dniach 27 XI do 6 XII 2018r została przeprowadzona zbiórka czekolad dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Prusach. Zebrano ponad 50 czekolad, które pięknie zapakowane zostały przekazane 6 grudnia wraz z życzeniami na nadchodzące święta na ręce Siostry Dyrektor. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Opiekun SKC- Danuta KaniowskaKartki

„Świąteczne kartki dobroczynne” Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas po raz kolejny przyłączyli się do kampanii charytatywnej Świąteczne Kartki Dobroczynne. 20 listopada 2018r został powieszony plakat informujący o akcji. Kartki z motywami świątecznymi członkowie SKC rozprowadzali pomiędzy klasami do 30 listopada. Dochód ze sprzedaży zostanie wysłany i przeznaczony na wsparcie programu leczenia i rehabilitacji chorych i niepełnosprawnych dzieci objętych pomocą programu „Na Ratunek”. Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc i zakup kartek. Opiekun SKC: Danuta KaniowskaNa Wawelu

„MÓWIĄ WIEKI”

Po raz kolejny uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w niezwyklej lekcji historii. Dnia 23 listopada 2018 r. pani Dzięgiel, mama Karoliny z kl. VI, była tak uprzejma i jako przewodnik oprowadziła trzydziestoosobową grupę tym razem po renesansowym Wawelu. Uczniowie podziwiali Królewskie Komnaty, gdzie rozgrywały się najważniejsze wydarzenia związane z Polską Jagiellonów. W istocie Polska w XVI w. przeżywała wówczas „złoty wiek” . Szczególną uwagę uczniów przykuły barwne arrasy ozdabiająca komnaty i słynne głowy wawelskie .
Jak zwykle p. Dzięgiel z pasją i w miłej atmosferze starała się przekazać jak najwięcej informacji o tych minionych wiekach.

Beata DzieńW bibliotece

„Lekcja biblioteczna”

30 listopada uczniowie klasy II udali się do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a dokładnie do Wypożyczalni i Czytelni Zbiorów Obcojęzycznych na lekcję biblioteczną pt. „Rumunia, kraina hrabiego Drakuli”. Na samą myśl robi się strasznie groźnie. Drugoklasiści przekonali się jednak szybko, że nie było się czego bać. Z prezentacji pani Marii Banachowskiej oraz Izabeli Kalety dowiedzieli się dużo ciekawych informacji o Rumunii, która kojarzy się w dużej mierze z legendarną postacią hrabiego Drakuli. Warto wiedzieć, iż pierwowzorem wampira był autentyczny władca Siedmiogrodu – Vlad III Tepes. Siał on postrach w całej krainie, słynął z okrucieństwa i wyjątkowo twardych rządów. Jego drugi przydomek Drakula (Syn Smoka lub Syn Diabła), oznacza nic innego, jak tylko, że jego ojcem był Vlad II Dracul (Smok). Uczniowie mieli okazję również poznać podstawowe słownictwo w języku rumuńskim i pokojarzyć go z naszym –polskim. Na zakończenie dzieci własnoręcznie wykonały zakładki do książek – „drakulki”. Dziękujemy pani Marii za zaproszenie, miłe przyjęcie oraz podarowanie książek jako nagród do szkolnych konkursów czytelniczych.

Wychowawca klasy II-Danuta KaniowskaAndrzejki

"Andrzejkowe Święto"

Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole! Z tej okazji 21 listopada 2018r uczniowie klas 0-III przeżyli wspaniały dzień- pełen magii, zabaw, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Dzieci przebrały się za duchy, czarodziejów, wróżki i czarownice. Ulubiona muzyka i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i doskonale się bawili. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc, czy jego (jej) jako pierwszy przekroczy próg. Można było również przelewać roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie „odczytać” cień rzucany przez odlew i wywróżyć z kształtu przyszłość. Największym uznaniem jednak cieszyły się zabawy z chustą animacyjną, tworzenie mumii przy pomocy papieru toaletowego oraz strzelanie z łuku do celu. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas ,,andrzejkowego święta”. Serdecznie dziękujemy panu Kamilowi Nowakowi i pani Elżbiecie Pierwoła za pomoc w przygotowaniu imprezy i sprawny jej przebieg.

Danuta KaniowskaSTOP Agresji

W związku z obchodzonym Międzynarodowym Dniem Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci ( 19 listopada) w naszej szkole w dniach 15- 30 listopada została przeprowadzona III edycja akcji STOP PRZEMOCY I AGRESJI W SZKOLE. Inicjatorem tej akcji był Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działający przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy wraz z przewodniczącą Sylwią Zawalską- Wierzbińską.
Agresja- w znaczeniu potocznym oznacza wrogie ruchy i zachowania mające na celu wyrządzenie komuś szkody, straty czy bólu. Jest ona pokazaniem pozycji dominującej. Agresja jest zapalnikiem przemocy. Agresywne zachowania uczniów służą m.in.:
odreagowaniu złości, wyżyciu się, osiągnięciu jakiegoś celu, zwróceniu na siebie uwagi, zaspokojeniu potrzeb, rozładowaniu lęków i napięć, demonstracji siły, maskowaniu lęku i słabości, zdobyciu akceptacji grupy, odpowiedzi na agresję (,,przemoc rodzi przemoc”).
PRZEMOC- działanie powodujące naruszenie praw człowieka. To każde działanie, słowo, które nas poniża, powoduje krzywdę, cierpienie.
Podczas tegorocznej edycji zostały zrealizowane następujące działania;
- wychowawcy klas przeprowadzili rozmowy na temat agresji i przemocy rówieśniczej w szkole,
- został przeprowadzony profilaktyczny warsztat klasowy pt.,, Przeciwdziałanie cyberprzemocy w szkole” przez Małopolski Ośrodek Fundacji Praesterna, w którym wzięły udział klasy VII i VIII,
- w ogólnodostępnym miejscu została wystawiona skrzyneczka przeprosin. Każdy kto z uczniów mógł kogoś za coś przeprosić, wrzucał kartkę z przeprosinami. Kartki zostały doręczone adresatom na apelu podsumowującym akcję,
- klasy IV – VIII przygotowały plakaty w formie komiksu pod hasłem STOP PRZEMOCY. Nagrodzony został plakat wykonany przez uczennice klasy V: Gabrielę Makuszewską, Agnieszkę Śliwę, Alicję Adamską i Michała Kwater. Prace zostały wywieszone na korytarzu szkolnym,
- uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami stworzyli ,, Kodeks zachowania się w szkole”,
- podczas zajęć świetlicowych dla najmłodszych pani Elżbieta Guzy przeprowadziła zajęcia mówiące o zachowaniach agresywnych,
- ,,niebieski dzień” – uczniowie, którzy w tym dniu przyszli ubrani na niebiesko nie byli pytani,
- klasy I – III wzięły udział w konkursie plastycznym pt. ,,Stop agresji i przemocy”:
I miejsce zdobył Musa Kochan kl. III
II miejsce Zuzanna Gawryś kl. II
III miejsce Urszula Łukasik kl. I
Wyróżnienie Szymon Gajda kl. II
- w starszych klasach został ogłoszony ,,Plebiscyt na najżyczliwszego kolegę, koleżankę”. Plebiscyt wygrał uczeń klasy ósmej Kacper Gadowski,
- w młodszych klasach odbyły się klasowe plebiscyty, i tak w klasie pierwszej tytuł ten zdobyła Urszula Łukasik, w klasie drugiej Zuzanna Gawryś, w trzeciej Katarzyna Wójtowicz.
Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i aktywności uczniów udało się sprawnie zrealizować całą akcję. Dziękuję za pomoc i zaangażowanie pani pedagog Małgorzacie Kwater i Samorządowi Uczniowskiemu.

Koordynator Elżbieta GuzyKartka

„Kartka dla Seniora”

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy zaprosił naszą szkołę do włączenia się do akcji „Kartka dla Seniora”. Dzieci z naszej szkoły spontanicznie i licznie włączyły się w przygotowanie świątecznych kartek, które za pośrednictwem pracowników socjalnych zostaną przekazane osobom starszym i samotnym.

Mikołaj

Witaj Św. Mikołaju!

5 grudnia zawitał do nas Św. Mikołaj. Dzieci z klas 0-3 niecierpliwie czekały na przyjazd niezwykłego gościa. Przywitały Go wesołą piosenką. Każda klasa musiała wykonać niezwykłe zadanie. Dzieci z klasy „zero” miały ozdobić papier do pakowania świątecznych prezentów. „Pierwszaki” budowały komin dla Św. Mikołaja, a klasa druga robiła najdłuższy łańcuch na choinkę. Najtrudniejsze zadanie miała klasa trzecia, która musiała zapakować w świąteczną paczkę jednego ze swoich kolegów. Wszyscy wspaniale wywiązali się ze swoich zadań. W nagrodę dostali paczki pełne słodkości.Konkurs

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

W październiku 2018 roku nasza szkoła zorganizowała konkurs plastyczny, którego celem było uczczenie stu-lecia odzyskania niepodległości Polski. Temat konkursu nawiązywał do bohaterskiej walki o niepodległość: „W drodze do wolności Polski – poczet bohaterów”. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy inne szkoły z naszej gminy. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników obyło się podczas uroczystej akademii 9 listopada w naszej szkole. Konkurs wygrała uczennica klas V – Agnieszka Śliwa, ze szkoły podstawowej w Prusach. Drugie miejsce zdobyła Oliwia Niezgoda uczennica klasy VI, ze szkoły podstawowej w Pietrzejowicach. Miejsce trzecie zdobyła praca Natalii Pak, uczennicy klasy V ze szkoły podstawowej z Goszyc.Andrzejki

Święty Andrzej ci ukaże, co ci los przyniesie w darze...

Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny od innych dni – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i poczęstunkiem. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Ten niezwykły czas miał miejsce 28.11.2018 r., kiedy to uczniowie klas IV – VIII bawili się przy muzyce i mogli skorzystać z przepowiedni przygotowanych przez szkolne wróżki. Każdy mógł dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.

Jolanta Bańbuła Agnieszka PrusakTurniej Rugby

Rozmiar: 18324 bajtów

20 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach Rugby. Był to Krakowski Międzyszkolny Turniej Rugby Tag zwany też Turniejem o Mistrzostwo Krakowa. Po zaciętej walce i bardzo dobrych meczach nasza drużyna zajęła piąte miejsce. Trzeba również powiedzieć że organizator nie stanął na wysokości zadania jeśli chodzi o przygotowanie zawodów. Pod balonem gdzie rozgrywane były zawody było bardzo zimno, nie włączono ogrzewania, zabrakło też ciepłych napojów dla uczestników. Organizatorem był Małopolski Związek Rugby i SP 52 z Krakowa.

100 lecie Niepodległej

A TO POLSKA WŁAŚNIE

Rozmiar: 35870 bajtów W piątek, 9 listopada 2018 roku dla społeczności szkolnej SP w Prusach , proboszcza kościoła parafialnego, ks. B. Zająca i lokalnych władz słowo „niepodległość” nie było tylko hasłem, ale rzeczywistością. Ten dzień stał się okazją do wspólnego świętowania, Dnia Patrona SP w Prusach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. 11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie Polaków – Państwo Polskie powróciło na mapy świata. Znowu staliśmy się wspólnotą. Od naszego pokolenia nie zażądano krwi. Tak więc tylko pamięcią o Tych ,co oddali życie i przelali krew za nasz pokój, możemy spłacić dług wdzięczności.
Rozmiar: 42055 bajtów Uroczystości rozpoczęły się biało – czerwonym pochodem ze SP w Prusach do kościoła pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na mszę koncelebrowaną pod przewodnictwem proboszcza ks. B. Zająca. Msza św. była nie tylko modlitwą dziękczynną i błagalną o Boże błogosławieństwo, ale również lekcją patriotyzmu i miłości : „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba…” oraz okazją do refleksji nad naszą tożsamością. Na zakończenie eucharystii każdy uczestnik otrzymał od księdza proboszcza pamiątkową książeczkę pt.”Wszystko, co Polskę stanowi. W intencji Ojczyzny i Jedności w Narodzie Polskim”. Może ona stać się katechizmem małego Polaka, gdyż zawiera nie tylko modlitwy, ale również pieśni i wiersze naszych wielkich poetów oraz spis najważniejszych wydarzenia i symboli naszej historii. Po udzielonym błogosławieństwie p. M. Klimek zaprosiła gości na dalsze świętowanie do SP w Prusach na sali gimnastycznej.
Rozmiar: 44508 bajtów Powrót do szkoły stał się manifestacją dumy i radości. Pochód rozpoczęły Poczty Sztandarowe SP w Prusach i Związku Pszczelarzy, za nimi kolejno podążała symboliczna Polska oraz 7- metrowa flaga biało – czerwona niesiona przez panie i dzieci w strojach krakowskich, za nimi kroczyła p. dyrektor, K. Tworzydło wraz z nauczycielkami przebranymi w stroje epokowe, zaproszeni goście, uczniowie i rodzice. Nad głowami powiewały flagi . Na placu szkolnym pani dyrektor, odsłoniła pamiątkową tablicę upamiętniającą posadzenie dla przyszłych pokoleń „Dębu Niepodległości” zaświadczającego o przywiązania do Niepodległej i wartości patriotycznych.
Punktem kulminacyjnym stał się montaż poetycko – muzyczny . Rozpoczęła go p. M. Kwater fantastycznym wykonaniem utworu:

„Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
Gdzie się spotyka z zachodem wschód...(…).
Nadziei uczą ci, co na stos
Potrafią rzucić swój życia los,
Za ojców groby, Za Trzeci Maj...
Jest takie miejsce,
Taki kraj.”


Rozmiar: 30028 bajtów Rozmiar: 29650 bajtów Następnie przy dźwiękach Koncertu e-moll F. Chopina słowami W. Bełzy, S. Wyspiańskiego z „Wyzwolenia” , K. C. Norwida oraz Jana Pawła II uczniowie naszej szkoły snuli rozważania o Polsce, o miłości do niej. Był też przeuroczy krakowiak odtańczony przez maluszki z „0” i kl. I . Żarliwie odśpiewano Pierwszą Brygadę i Piechotę. W zadumę wprawiły słowa wypowiedziane przez Wielkiego Człowieka, Jana Pawła II, mające charakter prośby :”abyśmy to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością (…) . Odpowiedzią było odśpiewanie o godz. 11.11 przez uczniów i zebranych 4 zwrotek Hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła…” W niejednym oku zakręciła się łza. Cała uroczystość była nie tylko radosna , ale również pełna powagi , zadumy i wzruszenia. Zgodnie z tradycją świętowanie zakończyło się biesiadowaniem przy stołach zastawionych przez rodziców poszczególnych klas .Potrawy przypadły do gustu nie tylko dzieciom, ale również zebranym gościom.
Społeczność szkolna i lokalna Prus godnie i z weselem wspólnie uczciła Niepodległą, Taka rocznica zdarza się raz na sto lat , więc uczczenie tego wydarzenia wynika z potrzeby serca.

Czyste powietrze

ODDYCHAMY PEŁNĄ PIERSIĄ c.d.
W Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach dnia 2.10.2018 r. odbyła się akcja edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia i ochrony powietrza.
Grupa przedszkolna udała się na spacer po okolicy aby zaobserwować „Co dymi?” Po powrocie wspólnie każdy mógł opowiedzieć co zauważył. Te spostrzeżenia przelaliśmy na papier i powstały piękne grupowe prace plastyczne. Następnie nauczyciel pokazał dzieciom w jaki sposób możemy się chronić przed zanieczyszczeniami prezentując maseczki antypyłowe oraz nowy oczyszczacz powietrza. Ponadto dzieciom został odczytany list od Marszałka Województwa Małopolskiego. Informacja o realizacji projektu znajduje się na stronie internetowej szkoły www.spprusy.pl.

Czyste powietrze

ODDYCHAMY PEŁNĄ PIERSIĄ

W ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej – decyzją Marszałka Województwa Małopolskiego do naszego Oddziału Przedszkolnego trafił oczyszczacz powietrza. Dzieci przebywają w pomieszczeniach wolnych od pyłów i zanieczyszczeń. W ramach zadań przewidzianych w projekcie dzieci wzięły udział w akcji edukacyjnej dotyczącej zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Zapraszamy do zapoznania się z listem od Marszałka Województwa Małopolskiego.

Szanowni Rodzice i Nauczyciele!
Województwo małopolskie jako pierwsze w Polsce podjęło szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Naszym priorytetem jest wymiana starych, niskowydajnych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Jest to jednak zadanie, które wymaga czasu, więc na efekty musimy poczekać kilka lat.
Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób szczególnie wrażliwych, głównie dzieci. Dlatego też, podjąłem decyzję o wyposażeniu żłobków, przedszkoli i klubów malucha w urządzenia oczyszczające powietrze. Mam nadzieję, że zastosowanie tego doraźnego rozwiązania wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców Małopolski. Budowanie świadomości istnienia problemu, a także wspólne szukanie rozwiązań to zadanie, nie tylko dla samorządu, ale także dla Rodziców i Nauczycieli, dlatego też zachęcam do wspólnego kreowania postaw proekologicznych mających na celu poprawę jakości powietrza.

Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego

Wycieczka

Wycieczka do Niepołomic

30 października uczniowie klas 0-III odwiedzili Młodzieżowe Centrum Astronomiczne w Niepołomicach- unikatową placówkę tego rodzaju w Polsce. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały prelekcji na temat Układu Słonecznego. Uzupełnieniem wiedzy były zajęcia w Planetarium, podczas których zaprezentowane zostały zjawiska astronomiczne związane z wyglądem gwiaździstego nieba w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet, Słońca, fazami Księżyca oraz ruchem obrotowym Ziemi. Następnie uczniowie obejrzeli film pt. „Kosmiczna wyprawa” jako pokaz multimedialny w formie podróży rakietą, ilustrowany zdjęciami planet i ich księżyców. Najbardziej jednak podobało im się rozgwieżdżone niebo.

Korzystając z pięknej, jesiennej pogody wybraliśmy się również do Puszczy Niepołomickiej. W takcie pobytu dzieci obserwowały piękną przyrodę, słuchały odgłosów lasu i poszukiwały leśnych skarbów. Najlepsze okazały się zabawy ruchowe na placu zabaw i budowanie „leśnych domków”. Zajęcia i zabawy dostarczyły dzieciom wiele radości i wspaniałych wrażeń.

Danuta Kaniowska- kierownik wycieczki

Konkurs

Konkurs plastyczno- techniczny: „Znaki drogowe”

Konkurs adresowany był dla uczniów klas 0-III. Zadaniem uczestników było wykonanie przestrzennego znaku drogowego wysokości ok. 15-20 cm z wykorzystaniem różnych materiałów. np.: drewna, styropianu, plasteliny , tektury, korka, itp. Aby w konkursie znalazły się wszystkie rodzaje znaków, każda z klas wykonywała inny rodzaj i tak: klasa 0- znaki nakazu, klasa I- znaki zakazu, klasa II- znaki ostrzegawcze, klasa III- znaki informacyjne. Prace należało wykonać do 26 października 2018r. Znaki wykonane przez dzieci i rodziców okazały się bardzo pomysłowe i ciekawe. Z pośród 41 prac nagrodzono:
I miejsce: Gabriel Pająk -kl. I, Barbara Zygmunt- kl.I i Zuzanna Grzegórzek- kl. 0
II miejsce: Zuzanna Gawryś –kl. II, Amelia Rojek –kl. I, Julia Rucka –kl. I i Wiktoria Rucka –kl. 0
III miejsce: Kinga Bugaj –kl. III, Dorota Koń- kl. I i Michalina Pogoda –kl. I
Wyróżnienia: Karina Bryndza, Małgorzata Czech, Zuzanna Bochenek, Mikołaj Wójtowicz, Urszula Łukasik, Filip Karteczka, Marcel Pogoda, Nafsika Bourmpolias, Oliwier Kołodziej, Krystian Wójtowicz, Karolina Ahl, Lena Dołoszycka, Szymon Gajda i Krystian Franczak.

Danuta Kaniowska-organizator konkursu

Niepodległość

SZANOWNI PAŃSTWOStulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do wyrażenia dumy i radości, gdyż 11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie Polaków – Państwo Polskie powróciło na mapy świata. Znowu staliśmy się wspólnotą. Od naszego pokolenia nie zażądano krwi, więc pamiętajmy o Tych ,co oddali życie i przelali krew za nasz pokój. Niech ten dzień będzie okazją do wspólnego świętowania , tym bardziej że Patron naszej szkoły nas do tego zobowiązuje. Niech Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” staną się drogowskazem dla młodego pokolenia. Zapraszamy wszystkich do wspólnych obchodów w naszej wspólnocie szkolnej i lokalnej. Takie zdarzenie przypada raz na 100 lat.

DZIEŃ PATRONA
ŚWIĘTEM SZKOŁY
9 LISTOPADA 2018 ROKU, CZYLI W PIĄTEK OBCHODZIMY DZIEŃ PATRONA POŁĄCZONY Z UROCZYSTOŚCIAMI
100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGOŚCIHARMONOGRAM OBCHODÓW ŚWIĘTA SZKOŁY8.30 - ZBIÓRA PRZED SZKOŁĄ
8 .35 - WYMARSZ POCHODU DO KOŚCIOŁA pw. MATKI BOŻEJ WSPOMOŻENIA WIERNYCH W PRUSACH
9 .00 – MSZA ŚWIĘTA
10.00 – POWRÓT MARSZU DO SP W PRUSACH
10. 30 – MONTAŻ POETYCKO - MUZYCZNY
11.10 – WSPÓLNE ODŚPIEWANIE HYMNU
11.20 – SADZENIE DRZEWKA NIEPODLEGŁOŚCI
11.30 – WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE

ORGANIZACJA
1. W czasie marszu do kościoła poszczególne klasy niosą flagi, może być duża flaga trzymana przez dzieci.
2. Każdy uczeń ubrany jest na galowo i powinien mieć akcent biało – czerwony lub nawiązujący do niepodległości , tradycji lokalnej ( strój krakowski, strój harcerski, wianki, kotyliony, opaski biało – czerwone…).
3. Mile są widziane przebrania u nauczycieli, rodziców i babć biorących udział w szkolnej uroczystości.
4. Na zakończenie zwyczajem staropolskim proponujemy spotkanie wszystkich uczestników przy wspólnym stole. Każda klasa włącza się do organizacji poczęstunku – przynosząc jedno ciasto i jedną jarską potrawa , np.:
* pierogi ( ruskie, z serem, owocowe, ze szpinakiem lub z kapustą i grzybami),
* jarskie kanapeczki,
* małe naleśniki,
* krokiety lub kapuśniaczki
* sałatka jarzynowa

Targi książki

TARGI KSIĄŻKI

W dniach 27 – 28 października 2018 r. już po raz 22 odbyły się w Krakowie Międzynarodowe Targi Książki. Hala Expo przy ul Galicyjskiej już po raz 5 przyciągnęła tłumy miłośników literatury. W piątek 26 października uczniowie klasy V uczestniczyli w tym wydarzeniu. Tegorocznym hasłem imprezy były słowa Artura Pereza – Reverte : „ Ksiazki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”.
Na stoiskach można było kupić nowości wydawnicze, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Podczas spaceru po hali uczniowie mieli możliwość spotkania znanych autorów i zdobycia cennych autografów. Najbardziej obleganym przez nas miejscem było stoisko P. Wojciecha Cejrowskiego - znanego podróżnika oraz o. Leona Knabita – byłego przeora opactwa benedyktynów w Tyńcu i publicysty.
Ponadto nasza grupa brała udział w warsztatach rysunkowych z żółtym pieskiem Fafikiem. Spotkanie prowadził autor serii książek o Fafiku – p. Robert Trojanowski.
Mam nadzieję, iż zakupione przez uczniów książki przypadną im do gustu.
Wrócimy tu za rok!

Agata Przybyszewska

Wycieczka do Oświęcimia

Lekcja historii

Dnia 23 października uczniowie klasy VIII wraz z uczniami klas gimnazjalnych SP w Luborzycy oraz uczniami SP w Karniowie wybrali się na wycieczkę do Oświęcimia, by zwiedzić tam autentyczne miejsce pamięci, symbol terroru i ludobójstwa. To Auschwitz, największy niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek eksterminacji Żydów. Pod opieką przewodników, mieli okazję zobaczyć, poznać i choć spróbować zrozumieć mechanizmy zbrodni, jaka miała miejsce, by zastanowić się dlaczego do tego doszło... Dlaczego ludzie ludziom zgotowali ten los... Podczas zwiedzania, oprócz spaceru po terenach byłego obozu, mieli okazję obejrzenia wystaw historycznych oraz narodowych poświęconych deportowanym do obozu mieszkańcom różnych narodowości.
Zdobyta podczas wycieczki wiedza i zetknięcie się ze śladami przeszłości na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci...

mgr A.Bargieł-Surowska

Dentobus

W dniu 25.10.2018r. nasze przedszkolaki odwiedził mobilny gabinet stomatologiczny tzw. Dentobus. Brzmi strasznie? Nic podobnego! Dzieci z uśmiechem zasiadały w profesjonalnym fotelu, by poddać się badaniu. Na koniec jeszcze naklejka dzielnego pacjenta i gotowe! Program mobilnego gabinetu stomatologicznego został uruchomiony w ramach prac nad polityką prozdrowotną kraju, refundowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest całkowicie bezpłatny. Program ten przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, dlatego też już w grudniu kolejne dzieci z naszej szkoły będą miały przeprowadzone kompleksowe badanie.
W zakresie usług, które będą proponowane jest m.in. ocena stanu zębów, zgryzu, intensywności próchnicy oraz ewentualnej profilaktyki fluorkowej.
Brawo przedszkolaki!Marsz...

WIDOWISKO DUMY I RADOŚCI

19 października 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach z radością i nadzieją uczestniczyli w obchodach , by uczcić 100.rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości pod hasłem Widowisko Dumy i Radości rozpoczęły się na Wzgórzu Wawelskim mszą koncelebrowaną pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Później 10-tysięczny pochód uczniów z małopolskich szkół ruszył drogą do Zamku, ul. Grodzką, przez Rynek Główny i ul. Józefa Piłsudskiego w kierunku Błoń i Parku im. Henryka Jordana w Krakowie. Marsz rozpoczął Jeździec Pamięci – jadący konno Pan Włodzimierz „Wowa” Brodecki, za nim kolejno podążały w epokowych strojach grupy rekonstrukcyjne, orkiestry mundurowe, zaproszeni goście i uczniowie. Kolorowy pochód rzeczywiście był manifestacją dumy i radości , przecież raz na sto lat można przeżyć okrągłą rocznicę tego niezwykłego wydarzenia.
Tak więc Dzień ten stał się okazją do wyrażenia patriotyzmu młodych ludzi i pokazania , że pamiętają o przeszłości i z nadzieją patrzą w przyszłość, gdyż mają swoje korzenie.

Agnieszka Frączek – Prusak
Beata Dzień

Kino

"Dywizjon 303"

Dnia 15 października br., uczniowie klasy 8 wraz z wychowawcą wybrali się do kina na film "Dywizjon 303".
Seans był świetną okazją by połączyć przyjemne z pożytecznym, a tym samym dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat polskich lotników, którzy stali się legendą, tworząc elitarną jednostkę - Dywizjon 303.
Świetna obsada i gra aktorska sprawiły, że ta lekcja historii przedstawiona została w sposób interesujący. Oprócz przypomnienia ważnych dat, uczniowie mogli również doskonalić umiejętności językowe, słuchając fragmentów w języku angielskim oraz niemieckim.

A.Bargieł-Surowska

Ślubowanie I kl

ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

Dnia 12 października 2018 roku miało miejsce ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Uroczystość odbyła się z udziałem dyrektora szkoły Krystyny Tworzydło, przewodniczącej Rady Rodziców Cecylii Gadowskiej, sołtysa wsi Prusy Elżbiety Koniecznej, wychowawców klas, uczniów, rodziców i pierwszoklasistów.
Na wstępie uroczystości został odśpiewany hymn narodowy, następnie dyrektor szkoły wygłosiła słowo wstępne. Wychowawca witając pierwszaków zwróciła uwagę, że od 1 września dzieci tworzą wraz z innymi wielką szkolną rodzinę. W rodzinie każdy oprócz praw ma również obowiązki, które powinien solidnie wypełniać. Obowiązkiem uczniów jest nauka, do której będą ich wdrażać nauczyciele i rodzice.
Zanim uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów musieli przejść przez kilka prób: próbę mądrości, uśmiechu, zręczności, rozpoznawania kolorów. Zmagania pierwszaków oceniali rodzice, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście akceptując brawami. Na zakończenie zostały podsumowane zmagania, wszyscy uczniowie przeszli je bez zastrzeżeń i przystąpili do uroczystego ślubowania. Wychowawca odczytał tekst ślubowania, dzieci po wysłuchaniu tekstu przysięgi głośno odpowiedziały: ,,Ślubuję!”. Następnie nauczyciel kolejno wywoływał poszczególnych uczniów, którzy podchodzili do dyrektora szkoły, a ten kolorowym ołówkiem dotykał ramienia i mówił: ,, Julio, pasuje Cię na ucznia naszej szkoły”.
Uczniowie otrzymali legitymacje, pamiątkowe dyplomy, gratulacje oraz upominki od zaproszonych gości i pozostałych klas. Uroczystość dostarczyła dzieciom miłych wrażeń, zadowolenia, na koniec została uwieńczona wspólną fotografią.

Elżbieta Guzy

Więcej zdjęć

Dykytando

„PO POLSKU O HISTORII”

9 października 2018 roku poszczególni uczniowie klas V – VIII SP w Prusach uczestniczyli w żywej lekcji patriotyzmu, czyli w VI Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym organizowanym po raz drugi w naszej szkole. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem polskim. W tekstach do napisania pojawiły się postacie i wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. W klasach V- VI nasi uczniowie poznali artystyczną i patriotyczną działalność Ignacego Jana Paderewskiego, natomiast uczniowie klas VIII mogli prześledzić historię uchwalenia Święta Niepodległości i jego obchodów od 1918 roku do naszych czasów.
Gratuluję uczniom, którzy odważyli się zmierzyć z trudnymi tekstami pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.

Beata Dzień

Konkurs

„Noc poezji w wierszach Tadeusza Śliwiaka”

3 października 2018r w klubie ANEKS w Łuczanowicach odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski pod hasłem: „Noc poezji w wierszach Tadeusza Śliwiaka”. Naszą szkołę reprezentowali najlepsi recytatorzy, wyłonieni po I etapie szkolnego konkursu, tj. Julia Gut i Amelka Rojek z klasy I oraz Zuzia Gawryś, Ola Kopeć i Grzegorz Kwater z klasy II. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Zuzia Gawryś zdobyła wyróżnienie za swój występ. Gratulacje !!!

Danuta Kaniowska

Dla zwierzaka

PACZKA DLA ZWIERZACZKA

Kochani uczniowie jesteście wspaniali!
To już kolejny rok, kiedy Samorząd Uczniowski w ramach wolontariatu ogłosił akcję zbiórki karmy, kocy i środków czystości dla zwierzaków z przytuliska. W tym roku byliście niezwykle hojni , darując ze szczerego serca pokaźną ilość karmy dla zwierząt, do tego koce, ręczniki i zabawki. W tym roku dary zostały zawiezione do schroniska dla zwierząt Psie Pole w Racławicach. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta potrzebują naszej pomocy przez cały rok, dlatego w miarę możliwości warto wybrać się do schroniska choćby po to by zabrać zwierzaczka na spacer i choć przez chwilę go poprzytulać. W schronisku jest obecnie bardzo dużo szczeniąt do wydania, a zima zbliża się wielkimi krokami. Nie pozwólmy aby te maleństwa resztę życia spędziły w klatce.

Niemiecki

O języku niemieckim w szkole słów kilka …

Język niemiecki jest drugim językiem obcym nauczanym w szkole podstawowej w Prusach. Uczniowie klasy siódmej i ósmej pilnie oraz z zaangażowaniem zgłębiają jego tajniki. Podczas naszych wspólnych lekcji staramy się przyswoić treści ważne ale i praktyczne. Ostatnie nasze zajęcia to prace projektowe, „Moje portfolio”. Praca metodą projektu bardzo zaangażowała uczniów słowem, piórem i pędzlem. Wspaniale opowiadali o sobie i relacjonowali informacje. W ten sposób mogliśmy się trochę lepiej i poznać.
Pisząc o naszym małym przedsięwzięciu chciałabym w ten sposób wyrazić radość i słowo uznania dla moich uczniów. Ogromna to dla mnie przyjemność uczyć Was i towarzyszyć Wam w lekcjach 
ps. przysłowie słowackie mówi: Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.
„Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”

Joanna Słuja

Konkurs plastyczny

KONKURS PLASTYCZNY Z OKAZJI JUBILEUSZU ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Cele konkursu :
 kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodych Polaków;
 rozwijanie kreatywności uczniów;
 kształtowanie postawy twórczej.

Regulamin konkursu:
1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.
2. Temat:W drodze do wolności Polski – poczet bohaterów na przestrzeni wieków.
3. Dyscyplina plastyczna: prace malarskie, rysunkowe, grafika (dowolność w zakresie techniki).
4. Format prac: A3 .
5. Do prac należy obowiązkowo dołączyć metryczkę konkursu plastycznego,
6. Każda szkoła po wstępnej selekcji przesyła na konkurs nie więcej niż 3 prace.
7. Jury konkursu złożone z organizatorów i artystów plastyków oceni prace i przyzna nagrody oraz wyróżnienia.
8. Prace należy nadsyłać na adres organizatora konkursu: Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach Prusy 16, 32-010 Luborzyca Tel.12 387 14 08
9. Nadesłane na konkurs prace stają się własnością organizatora.
10. Lista laureatów zostanie opublikowana na stronie Internetowej Szkoły Podstawowej w Prusach : www.spprusy.pl
11. Osoby wyróżnione zostaną powiadomione telefonicznie do 8 listopada 2018r. o miejscu i czasie rozdania nagród .
12. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy.
13. Udział w konkursie jest równoznaczny z przyjęciem warunków jego organizatorów.
14. Prace prosimy nadesłać w terminie do 5 listopada 2018r.

Koordynatorzy : Agnieszka Prusak Marzenna Klimek

Metryczka konkursu pdf

ETNO

Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Dzieci i Młodzieży „Szansa” zaprasza do współpracy przy realizacji projektu ETNO WEHIKUŁ CZASU.

Etno-wehikuł czasu

Rozmiar: 6375 bajtów Fanów etnografii, historii lokalnej oraz wszystkich , którzy lubią zabawę w „przebieranki” i lubią dobrze się bawić zapraszamy do udziału w projekcie: ETNO WEHIKUŁ CZASU.

Uczestnicy wezmą udział w krótkich warsztatach etnograficzno-historycznych, dotyczących wydarzeń historycznych i kulturalnych, a także życia codziennego i zwyczajów na przestrzeni ostatnich 100 lat w naszym regionie. Zaplanowane i omówione na zajęciach sceny przy wykorzystaniu strojów i rekwizytów uczestnicy-aktorzy uwiecznią na zdjęciach. W internetowym głosowaniu mieszkańcy wybiorą najlepsze zdjęcia, które posłużą jako tło do etno-kalendarza na 2019 r.
Kalendarz będzie bezpłatnie dystrybuowany wśród mieszkańców na zakończenie projektu- już w listopadzie.
Potrzebujemy:
• „aktorów” do zdjęć;
• osób, które pomogą w pożyczaniu rekwizytów i strojów;

Oferujemy:
• ciekawą , historyczną i dobrą zabawę
• miłe towarzystwo
Wiek uczestników: od 7 do 100 lat
Zapraszamy więc dzieci z rodzicami i dziadkami, młodzież, osoby dorosłe i seniorów.

Czas trwania projektu: 30.09. – 20 11. 2018 r.
Spotkanie organizacyjne: w sobotę 13 października o godz. 9.00 w siedzibie Stowarzyszenia w budynku Szkoły Podstawowej (budynek gimnazjum) w Luborzycy.

Anna Kramarz – prezes stowarzyszenia

Konkurs recytatorski

„Wiersze Tadeusza Śliwiaka”

28 września w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas 0-III. Do konkursu zgłosiło się 17 uczestników. Każdy z nich zaprezentował jeden wiersz autorstwa Tadeusza Śliwiaka. Przy ocenie występów były brane pod uwagę: oryginalność interpretacji tekstu, poprawność fonetyczną deklamacji, tempo oraz ogólny wyraz artystyczny.

Najlepszymi recytatorami w kategorii klasy 0 okazali się:
Emilia Małek-I miejsce
Marta Małek- II miejsce
Gabrysia Ćwikła i Wiktoria Rucka – III miejsce

W kategorii klas I-III:

Aleksandra Kopeć –kl. II, Zuzanna Gawryś-kl. II, Amelia Rojek-kl. I- I miejsce
Julia Gut-kl. I, Grzegorz Kwater-kl. II- II miejsce
Łukasik Urszula- kl. I, Miłosz Łojek-kl. II- III miejsce

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na koniec I semestru.
Gratulacje dla wszystkich zwycięzców i uczestników !

Organizator konkursu- Danuta Kaniowska

Noc naukowców

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

28 września 2018 r. uczniowie klas V-VIII naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym projekcie wyższych uczelni, czyli w Małopolskiej Nocy Naukowców. Raz w roku dzieci , młodzież i wszyscy zainteresowani mogą brać udział w warsztatach, wykładach i przyjrzeć się z bliska pracy naukowców lub dowiedzieć się o słynnych odkrywcach i ich wynalazkach. Każda krakowska uczelnia staje na wysokości zadania i przygotowuje mnóstwo atrakcji na tę niezwykłą noc. Noc jednak trwa za krótko i nie sposób odwiedzić każdą uczelnię, więc trzeba dokładnie zapoznać się z programem i wybrać stosowne propozycje. Nasz wybór padł na Uniwersytet Pedagogiczny. To tutaj nasi uczniowie spotkali się z postaciami z horrorów lub podglądali ukryty mikroskopijny świat , obserwowali możliwości ciekłego azotu . W kinie Kijów czekały dalsze atrakcje – multimedialne widowisko naukowe pt. Wehikuł czasu. O dzieciach, które zmieniły świat. Przed północą wróciliśmy do domów. Wyprawa była niezwykle kształcąca , pełna wrażeń i myślę, że zagości w tradycji szkolnej. Tak więc czekamy na przyszłoroczne atrakcje krakowskich uczelni.

Agnieszka Frączek – Prusak
Agata Przybyszewska
Beata Dzień

Znowu RUGBY

28.09.2018r wzięliśmy udział w Międzyszkolnych Zawodach Rugby w Szkole Podstawowej nr 37 w Nowej Hucie. Turniej organizowany był z okazji Dni Europejkich w tej szkole. W zawodach wzięło udział 10 drużyn w dwuch kategoriach wiekowych. W obydwu kategoriach wystawiliśmy składy zawodników z naszej szkoły. Po zaciętym boju zajęliśmy III i IV miejsce. Turniej należy zaliczyć do udanych, niemniej jednak mogło być lepiej.

T.Frań

Więcej zdjęć TUTAJ

Dzień Chłopaka

Rozmiar: 13508 bajtów W piątek 28.09.2018 obchodziliśmy Dzień Chłopaka w przedszkolu. Dzień upłynął nam pod hasłem „Jesteśmy dżentelmenami – jesteśmy super Chłopakami!” Dzieci wypowiadały się na temat tego „Jaki powinien być uprzejmy chłopak?” oraz utrwaliły używanie magicznych słów „proszę, dziękuję i przepraszam”. Dziewczynki wyczarowały dla naszych małych dżentelmenów dyplomy super chłopaka oraz własnoręcznie przygotowały przepyszne gofry. W tym dniu, nie zabrało życzeń, prezentów oraz słodkiego poczęstunku przygotowanego przez mamę Mikołaja P. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

Wybory

Rozmiar: 10988 bajtówDnia 28 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu uczniowskiego. W tygodniu poprzedzającym wybory trwała w szkole kampania wyborcza, podczas której kandydaci przygotowywali plakaty i agitowali wśród wyborców. Każdy starał się przekonać kolegów, by swój głos oddali na niego. 27 września na sali gimnastycznej zgromadzona została cała społeczność klas IV – VIII. Był to czas na przypomnienie młodym wyborcom wymagań jakie powinni spełniać członkowie samorządu uczniowskiego. Wyborcy uważnie przysłuchiwali się słowom kandydatów, bo dobrze działający samorząd pomaga rozwiązywać ich codzienne problemy i integruje szkolną społeczność. Nad sprawnym przebiegiem wyborów czuwała Szkolna Komisja Wyborcza. Uczniowie po złożeniu podpisu na liście, otrzymywali karty wyborcze, które po oddaniu głosu wrzucali do urny. Gdy wszyscy uczniowie oddali swoje głosy, lokal wyborczy został zamknięty. Komisja Wyborcza przystąpiła do liczenia głosów. Zostały oddane 54 ważne głosy. W wyniku wspólnej pracy wyłonieni zostali członkowie Samorządu Uczniowskiego. Przewodniczącym został Kacper Gadowski, uczeń kl. 8, zastępcą Aleksandra Żurek, uczennica kl. 6, skarbnikiem Agnieszka Śliwa, uczennica kl. 5. Składamy serdeczne gratulacje wyłonionym kandydatom.

Lekcje z klasą

Rozmiar: 60159 bajtów


Zajrzyj do Nowej Huty

Rozmiar: 36534 bajtów W mijającym tygodniu otrzymaliśmy zaproszenie od Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty przy współpracy Nowa Huta Rugby Klub Kraków do udziału w Międzyszkolnym Tunieju Rugby Tag „Zajrzyj do Huty”. Rozgrywki odbywały się 22 września 2018 (sobota) na placu znajdującym się w al. Róż. Boisko (o wymiarach 36 m x 20 m, namalowane kredą lub oznaczone stożkami) naprzeciwko Baru Mlecznego Centralnego (os. Centrum C1).
Zawody odbywały się w kategoriach
*Klasy I-II Szkoły Podstawowej
*Klasy III- IV Szkoły Podstawowej
*Klasy V-VI Szkoły Podstawowej
Drużyny mogły być mieszanych składów chłopców i dziewczynek, licząc max 8 osób. 5 grających + 3 rezerwowych.

Więcej zdjęć TUTAJ

Reprezentańci naszej szkoły po zaciętych bojach w zawodach zajęli bardzo dobre drugie miejsce.


Rozmiar: 61497 bajtów

Dzień przedszkolaka
Rozmiar: 9834 bajtów

Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka. To właśnie dzisiaj 20 września dzieci ze wszystkich polskich przedszkoli obchodziły swoje święto. Dla naszej grupy również był to wyjątkowy, pełen szalonej zabawy dzień. Wykonaliśmy piękne plastelinowe tęcze, zjedliśmy pyszne lody z bitą śmietaną, zorganizowaliśmy „kino – bambino” z popcornem, a na koniec przedszkolaki otrzymały dyplomy i słodkie upominki. Jednym słowem było bombowo!


ZUMBA Maraton Prusy 2018

KLIKNIJ PO WIĘCEJ ZDJĘĆ

Rozmiar: 82730 bajtów
Rozmiar: 60057 bajtów

III Krakowskie Forum Sportu

Rozmiar: 10065 bajtów

3. edycja Krakowskiego Forum Sportu została zorganizowana 8 września na terenie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie uczęszczający na zajęcia RUGBY jednocześnie zawodnicy NHRK Rugby Klub Kraków ,pod opieką nauczyciela wf a zarazem trenera rugby Tomasza Frań.
Dzieci, młodzież oraz ich rodzice mogli zapoznać się z m.in. ofertą klubów sportowych, organizacji i stowarzyszeń kultury fizycznej, a także obejrzeć pokazy z różnych dyscyplin. Atrakcji nie zabrakło. Można było skorzystać z wielu aktywności, a na najmłodszych czekały nagrody. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Organizator przygotował dla uczestników kilka stref: aktywności sportowych, zabawy, moto, służb mundurowych, expo, zdrowia i kulinarna. Przy okazji 3. Krakowskiego Forum Sportu, zorganizowany został także specjalny panel szkoleniowy dla przedstawicieli krakowskich klubów i organizacji sportowych. Po prezentacjach miało miejsce spotkanie z Jackiem Majchrowskim. Organizatorem 3. Krakowskiego Forum Sportu był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, a Partnerem Wydział Sportu Urzędu Miasta Krakowa.
Wyróżnić można było kilka stref dla uczestników forum:

Rozmiar: 53065 bajtów Strefa aktywności sportowych: piłka nożna lekkoatletyka dla każdego rugby dla każdego futbol amerykański karate tradycyjne football dart „Ustrzel dzika” Kraków Lacrosse Kings pokazy taneczne: balet, taniec współczesny, akrobatyka taneczna, rock and roll akrobatyczny gra w badmintona tenis stołowy jazda na rolkach pokazy sztuk walki trampoliny muay thai balet
Rozmiar: 76760 bajtów Strefa zabawy: Momi Klub – wśród atrakcji m.in.: zabawy z chustą animacyjną, tunele animacyjne, przebrania, balony, farby, w tym farby do malowania twarzy i sprzęt cyrkowy straż miejska - gry i zabawy, autochodziki HistoryLand - sekcja zabaw edukacyjnych – krzyżówki historyczne, rebusy - kącik zabaw dla maluchów, z dużymi klockami LEGO i kolorowankami (przebieranie w stroje księżniczek i rycerzy), konkursy, balony, słodycze - projekcja filmów - makieta Sukiennic z klocków LEGO trampoliny
Strefa moto: Automobilklub Krakowski - samochody rajdowe i oldtimery pokazy jazdy gokartem i driftu
Strefa służb mundurowych: straż pożarna pogotowie ratunkowe wojsko policja
Rozmiar: 52355 bajtów Strefa kulinarna: żywność ekologiczna stanowisko z ekologicznymi jabłkami darmowy poczęstunek dla każdego dziecka darmowe owoce i napoje dla dzieci
Strefa expo: prezentacja klubów, stowarzyszeń, organizacji oraz podmiotów miejskich działających w dziedzinie kultury fizycznej
Strefa zdrowia: porady ortopedyczne możliwość sprawdzenia równowagi komputerowe badanie stóp i chodu wyścig na najszybszej bieżni świata ćwiczenia na specjalnej platoformie

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERI- CHCESZ OBEJŻEĆ KLIKNIJ

Tomasz Frań


Letni obóz rugby

Obóz sportowy rugby (13-23.08.2018)

W dniach 13-23 sierpnia 2018 uczniowie naszej szkoły wraz z pozostałymi zawodnikami NHRK Kraków uczestniczyli w obozie sportowym rugby. Zgrupowanie nowohuckiego klubu odbywało się w Mszanie Górnej. Młodzież z naszej szkoły stanowiła najliczniejszą grupę uczestników. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Dla szkoleniowców najważniejsze było przygotowanie i wprowadzenie młodzieży do gry w wyższych kategoriach wiekowych: młodzik i żak. Jednym z opiekunów na obozie był nauczyciel wf-u z naszej szkoły a jednocześnie trener NHRK Rugby Klub Tomasz Frań. Liczymy, że zdobyta wiedza i umiejętności przełożą się na wysokie lokaty w nowym sezonie 2018/19.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z OBOZU TUTAJ KLIKNIJ

T.Frań
ZUMBA ! ZUBBA ! ZUMBA !Rozpoczęcie Roku Szkolnego

NAUKĘ CZAS ROZPOCZĄĆ

Rozmiar: 23973 bajtów W poniedziałek, 3 września w dzień wyjątkowo słoneczny zawitał nowy rok szkolny 2018/2019. Jedni z uśmiechem, drudzy z nieco mniejszym entuzjazmem powrócili po wyjątkowo długiej przerwie w szkolne mury.
Po mszy św. odprawionej w kościele parafialnym uczniowie i nauczyciele SP w Prusach spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor Krystyna Tworzydło serdecznie powitała zebranych. Szczególnie ciepło zwróciła się do uczniów rozpoczynających po raz pierwszy naukę w murach szkoły w Prusach, a wszystkim pozostałym życzyła, aby ten nowy rok był bezpieczny, pełen wyzwań i odkrywania nowych pasji. Po uroczystym przemówieniu uczniowie udali się do swoich klas na spotkanie z wychowawcami i rówieśnikami. Wszystkim życzymy wytrwałości, sukcesów w nauce i dużo uśmiechu!

Beata Dzień

OdblaskiAkcja edukacyjna „Odblaski” „Odblaski - dziecko bezpieczne na drodze” to akcja edukacyjna PZU, którą objęto szkoły podstawowe w całej Polsce. Jest to kampania społeczna mająca na celu ograniczenie wypadków z udziałem uczniów. W ramach akcji ubezpieczyciel rozdał uczniom z klas I-III - 1,6 miliona odblasków z wbudowaną migającą lampką.
Akcja ma na celu edukowanie w zakresie bezpieczeństwa nie tylko najmłodszych, lecz także ich rodziców oraz nauczycieli. Motywem przewodnim są popularne wśród dzieci „Niestraszki”. Uczniowie naszej szkoły już otrzymali takie odblaski oraz zostali poinstruowani w jak sposób i kiedy się nimi posługiwać.

Koordynator akcji –Danuta Kaniowska

Zajęcia adaptacyjne

24 sierpnia w naszej szkole odbyły się zajęcia adaptacyjno-integracyjne dla dzieci zapisanych do Oddziału Przedszkolnego, a także dla tych już uczęszczających do naszej placówki. W zajęciach adaptacyjnych brały udział dzieci wraz ze swoimi bliskimi. Zaletą spotkania była okazja do wzajemnego poznania się i bezpośrednia obserwacja dziecka w grupie rówieśniczej. Podczas zajęć było mnóstwo zabawy, integracji i pozytywnej energii. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach integrujących grupę, zabawach ruchowych, zajęciach plastycznych i muzyczno-ruchowych. „Pozytywny start w przedszkolu ma ogromny wpływ na późniejsze kontakty dziecka, zarówno z rówieśnikami, jaki i osobami dorosłymi. Może mieć również wpływ na jego emocje i poczucie bezpieczeństwa.
Wizyta w przedszkolu z pewnością ułatwi przyszłym wychowankom wkroczenie w przedszkolny świat.

Rozpoczęcie roku szkolnego

INFORMACJA DLA RODZICÓW, UCZNIÓW.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach zaprasza na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018 /2019 dnia 03 września 2018 roku wg. harmonogramu:

godzina 7.15 – uroczysta Msza św. w Kościele w Prusach
godzina 8.00 – spotkanie z Dyrektorem w szkole
godzina 8.15 – spotkania z wychowawcami klas.

Informacja

OFERTA ZAJĘĆ DLA UCZNIÓW W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE:

Basen – 11.30- 13.30 kl. I-IV - poniedziałek
Zajęcia taneczne- prowadzący :– Kamil Nowak
Robotyka - prowadzący : Tomasz Światek
Piłka ręczna : prowadzący : Kamil Zawada
Jęz. angielski - prowadzący : Dagmara Kłębyk
Wiolinki - prowadzący: Barbara Hawling
Zajęcia umuzykalniające - prowadzący: Barbara Hawling
Rugby - prowadzący Tomasz Frań
Karate - – prowadzący : Jan Sarga
Plastyka - prowadzący: Elżbieta Pierwoła
Gimnastyka korekcyjna –

ZAJĘCIA DODATKOWE:

1. Świetlica- rebusomania / zagadki, rebusy, krzyżówki/, zajęcia czytelnicze,” cała szkoła czyta dzieciom - Tworzydło Krystyna , Danuta Kaniowska, Agata Przybyszewska, Tomasz Frań
2. Zajęcia wyrównawcze- Elżbieta Guzy , Danuta Kaniowska, Elżbieta Guzy
3. Zajęcia komputerowe – programowanie – Tomasz Frań
4. Koło ortograficzne- Beata Dzień
5. Zajęcia rozwijające zainteresowania matem. dla uczniów kl.8 – Jolanta Bańbuła
6. Zajęcia rozwijające zainteresowania matem. dla uczniów kl.4-7 – Jolanta Bańbuła
7. Zajęcia rozwijające zainteresowania językowe kl. 8 - Aleksandra Bargieł – Surowska
8. Zajęcia wyrównawcze - Aleksandra Bargieł – Surowska
9.Koło fotograficzne- Tomasz Frań, Małgorzata Kwater
10.Agnieszka Frączek – Prusak – koło historyczno- patriotyczne
11. Szkolne Koło CARITAS, Wolontariat – Danuta Kaniowska
12. Agata Konieczna zajęcia wspierające” Zapytaj swojego nauczyciela” wg. potrzeb uczniów

Terminarz zajęć zostanie podany po ustaleniu podziału godzin.

Informacja Świetlica

ŚWIETLICA
DLA UCZNIÓW SZKOŁY
W ROKU SZKOLNYM 2018/2019
JEST CZYNNA
PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK
W GODZINACH 6.40 – 17.00Informacja basen

INFORMACJA DLA RODZICÓW.

Szanowni Państwo w roku szkolnym 2018/2019 uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w zajęciach na basenie w Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie.
Zajęcia będą się odbywać w poniedziałki w godzinach 11.45 – 13.30. Zajęcia są adresowane do klas 0-III oraz w miarę zainteresowania również dla uczniów klas starszych.
Prosimy o zgłaszanie uczniów od dnia 03 września 2018 roku na spotkaniach z wychowawcami klas.

Dyrektor Szkoły – Krystyna Tworzydło

Zajęcia adaptacyjne

SPOTKANIE ADAPTACYJNE

Serdecznie zapraszamy rodziców oraz wszystkie dzieci zapisane do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach na rok szkolny 2018/2019 na ZAJĘCIA ADAPTACYJNE,
dnia 24 sierpnia 2018 r. w godzinach od 9.00 do 10.30
Prosimy o przyiesienie obuwia na zmianę.


Rozmiar: 19501 bajtówARCHIWUM
OKE Kraków

Kuratorium Oświaty w Krakowie

MEN

UG Kocmyrzów-Luborzyca

Parafia w Prusach

GNIAZDO


Copyright © 2007 
Created by Tomasz Frań