Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach

Aktualnosci     Historia     Kadra     Uczniowie     SU     Galeria     Kontakt     Ogłoszenia     Plan lekcji     Pozalekcyjne     Dokumenty     SKC     SKF     Rodzice
MENU
LINKI

Strona główna

Aktualności

Historia

Kadra

Uczniowie

Samorząd Uczniowski

Galeria

Kontakt

Ogłoszenia

Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Dokumenty

Szkolne Koło Caritas


Szkolne Koło Fotograficzne

Dla rodziców

ARCHIWUM
 


Aktualności
rok szkolny 2017/2018Zaproszenie

Zaproszenie

Uczniowie Szkoły Podstawowej
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach

serdecznie zapraszają na program artystyczny
z okazji Dnia Babci i Dziadka,
który odbędzie się
19 stycznia 2018r o godz. 15.00
w szkole.
Akademia

Akademia Dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej

Nauczycielka mgr Beata Gutowska ukończyła Akademię Dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, co pozwala naszej szkole mieć pierwszeństwo w otrzymaniu dotacji z budżetu województwa małopolskiego w kwocie 300 zł na jednego ucznia przy zorganizowaniu w przyszłym roku szkolnym tygodniowego wyjazdu edukacyjnego na Ukrainę.
Dnia 7.12 2017 roku zakończyła się trwająca od 28.09 2017 Akademia Dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (przy udziale IPN) dla nauczycieli wszystkich typów szkół z terenu województwa małopolskiego, pracujących z młodzieżą w wieku 12–20 lat.
Celem Akademii było przygotowanie szkolnych koordynatorów do upowszechniania we własnej szkole wiedzy nt. dziedzictwa historyczno-kulturalnego dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej oraz organizowania i realizowania wyjazdów na Kresy dla młodzieży szkolnej.

Akademia obejmowała: kurs dla nauczycieli (32 godziny) oraz wyjazd edukacyjny na Kresy dla uczestników Akademii w terminie 24–29 października 2017 r.
Nauczyciele zgłębili wiedzę w następujących dziedzinach:
Kresy Wschodnie I i II Rzeczypospolitej – ogólny rys historyczny.
Kresy, jej mieszkańcy i tradycje kresowe na przestrzeni dziejów.
Wielcy Polacy z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.
Dziedzictwo naukowe i edukacyjne Kresów dawnej Rzeczpospolitej.
Totalitaryzmy XX wieku na kresach i ich konsekwencje.
Kościół i jego rola w podtrzymywaniu pamięci o Kresach Miejsca pamięci, pomniki historii związane z dziejami Polski i regionu.
Kresy Rzeczypospolitej w szkolnej edukacji.
Wzięli również udział w wyjeździe edukacyjno-szkoleniowym nauczycieli na Ukrainę Trasą: Kraków–Żółkiew–Lwów–Olesko–Podhorce–Złoczów–Kamieniec Podolski–Chocim–Okopy Św. Trójcy–Trembowla–Zbaraż–Krzemieniec–Poczajów–Kraków
Uczniowie, którzy chcieliby w przyszłym roku wyjechać na Ukrainę szlakiem polskich zamków i bohaterów kresowych, proszeni są o zgłaszanie swoich kandydatur przez wychowawców bezpośrednio do szkolnego koordynatora – p. Gutowskiej. Przy małej liczbie uczniów możliwy jest wyjazd łączony ze szkół w Luborzycy, Goszycachi Pietrzejowicach.
A oto zdjęcia, Kamieńca Podolskiego, upamiętnionego w „Panu Wołodyjowskim” Henryka Sienkiewicza oraz jedynej na świecie wieży meczetu istniejącej przy katolickiej katedrze w Kamieńcu Podolskim.Jasełka

Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole. W tym roku reżyserem uroczystości była Pani Beata Dzień, która postanowiła połączyć siły, integrując uczniów starszych klas IV, V i VII z dziećmi z Oddziału Przedszkolnego . Wraz z wychowawcą grupy przedszkolnej Panią Małgorzatą Kwater zaprezentowały umiejętności wokalno – recytatorskie dzieci, włączając do przedstawienia wiele pięknych kolęd i pastorałek. Dzieci śpiewały przy akompaniamencie keyboardu – Pani Barbara Hawling i gitary – Pani Małgorzata Kwater, a także same używały instrumentów perkusyjnych w czasie przedstawienia dla wzmocnienia efektów dźwiękowych. Do przedstawienia wykorzystaliśmy nowo kupiony sprzęt nagłaśniający – wzmacniacz oraz mikrofon.
O wyznaczonej godzinie wszystkie klasy wraz z wychowawcami udały się na salę gimnastyczną, na której miało odbyć się przedstawienie. Od razu w oczy rzuciła się przepiękna sceneria związana z Bożym. Mogliśmy także zobaczyć układ taneczny aniołków w wykonaniu uczennic ze starszych klas i przedszkolaków opracowany przez Pana Kamila Nowaka – nauczyciela tańca. Na zakończenie aktorzy złożyli wszystkim zebranym życzenia bożonarodzeniowe, a cała publiczność wynagrodziła ich gromkimi brawami. W dalszej części ogłoszono wyniki szkolnych konkursów, wręczając zwycięzcom nagrody.
Szczęśliwi, pełni świątecznego nastroju złożyliśmy sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Już wkrótce powtórzymy nasze Jasełka, prezentując je babciom i dziadkom, którzy z okazji swojego święta odwiedzą naszą szkołę.Warsztaty

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE W PRZEDSZKOLU

20 grudnia Oddział Przedszkolny w Prusach zamienił się na moment w prawdziwą pracownię plastyczną. W rodzinnej atmosferze, przy akompaniamencie kolęd, powstały tu pełne uroku świecące bałwanki oraz wyjątkowe bombki choinkowe.
Rodzice odkrywali swoje talenty plastyczne, a dzieci zamieniły się w prawdziwych artystów. Wszyscy pracowali z ogromnym zapałem i przyznam, że miło było się temu przyglądać. Nie zabrakło też czasu na wesołe pogawędki, rodzinne konkursy i słodki poczęstunek.
Przeprowadzanie zajęć otwartych z aktywnym udziałem rodziców ma szczególne znaczenie nie tylko dla dzieci. Głównym celem takich spotkań jest umacnianie więzi uczuciowych między rodzicami i dziećmi w tak szczególnym czasie, jakim są zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Największą radość z zajęć otwartych czerpią jednak same dzieci, dla których obecność najbliższych osób ma wyjątkową wartość. Bardzo cieszę się, że mamy tak uzdolnionych plastycznie i chętnych do współpracy rodziców, babcie i ciocie.
Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami w tym dniu.Akcja

I ty możesz zostać Świętym Mikołajem

Jak co roku została zorganizowana przedświąteczna akcja ,,Pomagamy potrzebującym”. Tą akcją zastały objęte dwie rodziny z naszej szkoły. Uczniowie wraz z rodzicami składali swój dar serca, czy to w postaci pieniężnej, czy w postaci konkretnych darów. Za zebrane pieniądze zostały zakupione potrzebne rzeczy, a także zabawki, o których marzyły dzieci. W segregowanie i pakowanie prezentów włączyli się uczniowie klasy siódmej i trzeciej.
W dniu 19 grudnia inicjatorki akcji pani Elżbieta Guzy, Małgorzata Kwater i pan Tomasz Frań wraz z uczniami klasy siódmej Mateuszem Ryś i Jasiem Dudek zawieźli pięknie spakowane prezenty do rodzin. Radość, wzruszenie, łzy szczęścia i podziękowania niech będą zachętą do dalszej pomocy nie tylko od święta. Wszystkim darczyńcom i sponsorom bardzo dziękujemy za ofiarność.

"KAŻDY JUŻ CZYM PRĘDZEJ BIEŻY,
BY DOŁĄCZYĆ DO PASTERZY,
I MY SPIESZMY Z ŻYCZENIAMI,
BO NIE MOŻEMY BYĆ TAM Z WAMI.
ZDROWIA, SZCZĘŚCIA, POMYŚLNOŚCI
I NIECH DOBROĆ WŚRÓD WAS GOŚCI.
I NIECH BOGA WIELKA MOC
NA WAS SPŁYNIE W ŚWIĘTĄ NOC."

Elżbieta GuzyKonkurs

Konkurs plastyczno-językowy rozstrzygnięty
Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w konkursie plastyczno-językowym zorganizowanym przez nauczycielkę języka angielskiego, polegającym na zaprojektowaniu kartki okolicznościowej z okazji Świąt Bożego Narodzenia z życzeniami w języku angielskim.
Oto zwycięzcy:
Miejsce I: Gabriela Makuszewska z kl. IV
Miejsce II: Agnieszka Śliwa kl. z IV
Miejsce III: Karolina Dzięgiel z kl.V
dwa wyróżnienia zdobyli: Katarzyna Zamojska z kl. IV oraz Kacper Tański z kl. V.
Zwycięzcom gratulujemy znajomości języka angielskiego oraz kreatywności...

A.Bargieł-SurowskaTeatrzyk

TEATRZYK U PRZEDSZKOLAKÓW
W grudniu 2017 r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w cyklicznych zajęciach tematycznych, przygotowanych prze Bibliotekę Szkolną, przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai.
Na pierwszych zajęciach dzieci zapoznały sie w ten oryginalny sposób o próżniaczym życiu "Kotki Milusi". Choć prze chwilę maluchy mogły wejść w koci świat i popatrzeć na niego kocimi oczami.
Na zakończenie odbyła sie pogadanka o rożnych kocich zwyczajach i psotach; dzieci same prezentowały się w teatrzyku przywdziewając kocie maski i naśladując kocie ruchy. Zajęcia te miały posłużyć do pobudzenia ich fantazji i wyobraźni oraz ciekawości świata.
Na drugim spotkaniu maluchy poznały bajkę pt."Trzy świnki". Jej treść była dzieciom dobrze znana , ale nowa forma jej prezentacji wzbudzała żywe zainteresowanie.
Zajęcia tego typu są zaplanowane i będą kontynuowane na kilku następnych spotkaniach.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – teatr) – teatr obrazkowy, dosłownie: papierowy teatr. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Zbiór obrazków ułożonych jeden po drugim, umieszczany jest w butai - drewnianej skrzynce. Na odwrocie każdej ilustracji znajduje się fragment tekstu czytanego przez narratora siedzącego przy teatrzyku. Tekst do obrazka pokazywanego w danym momencie, jest wydrukowany z tyłu obrazka go poprzedzającego i jest widoczny jedynie dla czytającego. Dzieci natomiast oglądają ilustracje zmieniające się jak slajdy.
Kamishibai wywodzi się z Japonii. Źródła kamishibai odnajdujemy w XII wieku, w czasach gdy w buddyjskich świątyniach mnisi za pomocą zwijanych rulonów z historiami obrazkowymi, przekazywali umoralniające opowieści niepiśmiennej publiczności. W późniejszych czasach handlowcy-gawędziarze używali kamishibai, by zachęcić dzieci do zakupu słodyczy. Jeździli oni rowerami od wioski do wioski, pojawiali się także w miejskich parkach i innych skupiskach, gdzie przebywały dzieci. Z tyłu roweru zamontowany był mały drewniany teatr, za pomocą którego przedstawiali swoje opowiadania. Dzieci, które kupiły cukierki, mogły liczyć na najlepsze miejsca do oglądania i słuchania opowieści.
Wraz z pojawieniem się telewizji handlowcy-gawędziarze zniknęli z ulic Japonii. Potencjał kamishibai zaczęto jednak wykorzystywać do celów edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. Obecnie papierowy teatrzyk zyskuje na popularności w wielu krajach świata. W Europie działa kilkanaście wydawnictw (w tym kilka w Polsce) proponujących książki wydane w formie kart kamishibai.

Agata PrzybyszewskaKonkurs

Konkurs plastyczny
W dniu 22 grudnia został rozstrzygnięty plastyczny konkurs na przestrzennego aniołka. Do udziału w tym konkursie zostali zaproszeni uczniowie klas 0 – 3 wraz ze swoimi rodzicami. Aniołki, które zostały wykonane zachwycały swoim wyglądem, wykonane były z różnych materiałów i pięknie ozdobione. Wszystkie aniołki wraz z życzeniami świątecznymi zostały ofiarowane nauczycielom w czasie szkolnej Wigilii. Oto nagrodzeni uczniowie:
I miejsce Krystian Wincenciak kl.3
Ignaś Gajoszek kl. 0
II miejsce Dorotka Koń kl. 1
Kuba Korba kl. 3
III miejsce Anastazja Jurek kl.3
Ola Płachcińska kl.3
Zuzia Gawryś kl.1

Elżbieta GuzyKonkurs

21 grudnia 2017 roku odbył się w naszej szkole I Konkurs Kolęd i Pastorałek. Udział wzięli uczniowie prawie wszystkich klas. Pięknie zaśpiewane utwory wprowadziły nas w świąteczny klimat. Z pośród kilkunastu zaprezentowanych kolęd i pastorałek jury wybrało zwycięzców. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok. Mamy nadzieję, że konkurs stanie się naszą doroczną tradycją.

Gojump

GOJUMP – ZABAWA NA STO DWA

Tym razem uczniowie klas IV –VII zrezygnowali z tradycyjnych paczek z okazji św. Mikołaja i postanowili uczcić ten dzień w czasie zabawie będącej aktywnością fizyczną.
W środę, 20 grudnia 2017 r. pod opieką nauczycieli i mamy Kacpra Tańskiego uczniowie starszych klas udali się do Gojump-u - największego Parku Trampolin w Krakowie. Tu przeżyli wiele radości – skoki do basenu z gąbkami, pojedynki na piankowe miecze na równowadze, salta i gwiazdy na trampolinach. Opieka profesjonalnego trenera oraz nauczycieli i mamy Kacpra pozwoliła na bezpieczną zabawę i uśmiech na dziecięcych buziach. Warto powtórzyć ten rodzaj integracji i aktywności fizycznej stanowiącej alternatywę dla TIK-u.

Beata DzieńIdą Święta Bożego Narodzenia

Rozmiar: 11815 bajtówRozmiar: 11698 bajtówAkademia filmowa

Akademia Filmowa „Kino z Klasą” – spotkanie trzecie

„Hymn do rutyny” to temat naszego trzeciego spotkania w kinie „Agrafka” odbytego w środę 13 grudnia 2017 r. Tym razem kanwą do dyskusji był film francusko-niemiecko-amerykański „Paterson”.
Przedstawia on tydzień z życia tytułowego kierowcy autobusu kursującego ulicami amerykańskiego miasta Paterson w stanie New Jersey, który w wolnym czasie oddaje się pisaniu poezji poświęconej prostym czynnościom oraz otaczającej go rzeczywistości. Najnowszy film Jima Jarmuscha to przede wszystkim pochwała dla szarej codzienności – normalnego życia, które prowadzi każdy z nas, a mimo to tak pełnego niezwykłych zdarzeń i ludzi. Przygody naszego bohatera, rozciągnięte na szereg kilku dni, reżyser skroił na wzór poematu, rzeczy tak bliskiej samemu Patersonowi (w tej roli Adam Driver). Mamy tutaj pewnego rodzaju rutynę – powtórzenia tych samych sekwencji. Widzimy więc go codziennie budzącego się parę minut po godzinie 6:00 u boku swojej dziewczyny Laury (Golshifteh Farahani). Ubiera się, je śniadanie, wychodzi do pracy. Chwilę pracuje nad nowym utworem, co stale przerywa mu jego szef ze swoimi problemami, następnie wyrusza w trasę. Na trasie Paterson skupia się nie tylko na prowadzeniu autobusu, ale także na obserwowaniu otoczenia – tego dalszego, czyli dość malowniczych miejsc i zabytków oferowanych przez miasto, oraz tego bliższego, swoich pasażerów, przysłuchując się ich historiom. W przerwie pisze, a po pracy zjada z Laurą obiad, rozmawiają chwilę i ku swojemu przerażeniu zawsze zostaje wypchnięty na spacer z psem, co kończy się wizytą w barze i rozmową z barmanem Dockiem i różnymi osobliwymi bywalcami tego miejsca. Następuje ściemnienie i rozpoczyna się kolejny dzień... A jednak każdy dzień przynosi coś innego – nowe problemy, nowe pomysły artystycznie pobudzonej Laury, która naciska na Patersona, aby opublikował swoją twórczość. Mamy więc stałą strukturę, ale ze zmieniającą się w pewnym stopniu zawartością – trochę jak w poezji. Ulubionym poetą Patersona był żyjący niegdyś w mieście William Carlos Williams, który jak bohater na co dzień był kimś innym – lekarzem – a jego twórczość w dużym skrócie również dotyczyła zwykłego życia, obserwacji i wydobywania jego ukrytego znaczenia. Bohater traktuje swoją drugą naturę jako coś odrębnego, z czym bardzo rzadko chce się dzielić z innymi – jedyne z dziewczyną. Dopiero wydarzenia pod koniec filmu uzmysławia sobie i nam, że bez jednego życia, które prowadził, nie istniało drugie, a razem tworzyły jedną całość. Tak samo jak nie wyobrażał sobie życia bez Laury, o czym napisał w jednym z poematów. Dualizm to jeden ze stale powracających motywów, zobrazowany także w formie wszechobecnych w mieście bliźniaków.
Jak można się domyśleć, film ma bardzo spokojny charakter, charakterystyczny dla filmów Jarmuscha. Ktoś może powiedzieć, że nic się w nim nie dzieje – inny, że bardzo wiele. Wiele czasu spędzamy po prostu na obserwowaniu z perspektywy Patersona innych ludzi Warto też wspomnieć o obecnym w filmie humorze, zwłaszcza tym orbitującym wokół postaci Marie i nieszczęśliwie w niej zakochanemu Everettowi, oraz wokół bardzo zabawnemu buldogowi angielskiemu Laury, któremu również poświęcono trochę miejsca. "Paterson" nie jest filmem dla każdego, nie ma w nim akcji typowej dla filmu popcornowego, nadal jednak warty przynajmniej jednokrotnego obejrzenia. Miasto Paterson – to jakby drugi bohater fimu, bardzo malownicze miejsce, pełne ciekawych historii i osobistości ze świata kina, sportu, literatury i polityki, na co wielokrotnie zwracana jest uwaga. To inna Ameryka nieznana z typowych komercyjnych produkcji, pełna ciepła i życzliwych sobie ludzi

Przygotował: Stanisław JędrykaRUGBY jeszcze raz !!!

Zawody mikołajkowe

W dniu 9 grudnia 2017r. odbyły sie zawody mikołajkowe zorganizowane przez NHRK Kraków dla zawodników tego klubu. Rywalizacja odbywała się w kategoriach : mikrusa , mini żaka , żaka w połączeniu z zawodnikami młodzika. Obecnie w klubie trenuje łacznie ok. 25 uczniów naszej szkoły w różnych kategoriach wiekowych. Po rozegraniu wszystkich zawodów nadszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców : ciasta, ciastka , owoce, cherbata. Na zakończenie spotkania wszystkim dzieciom zostały wręczone paczki mokołajkowe, których fundatorem był NHRK Kraków Rugby Klub.

Tomasz FrańAle CYRK

„Cyrk SZOK”

11 grudnia mieliśmy niebywałą okazję gościć, na naszej sali gimnastycznej, artystów Cyrku SZOK. Cała społeczność uczniowska obejrzała ciekawy program artystyczny, tj: żonglerkę w kilku wersjach, akrobację i taniec z gołębiami, a w dalszej części przedstawienia nawet z wężem oraz tańczącego białego, ogromnego misia. Wybrani przez artystów uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także brać czynny udział w realizacji niektórych z nich. Zapierającą dech w piersiach chwilą było pojawienie się artystki z wężem, którego każdy mógł dotknąć. Niektóre dzieci wykazały się dużą odwagą głaszcząc czy biorąc długiego pytona na ręce. Po zakończeniu wspólnej zabawy można było kupić cyrkową pamiątkę. Uczniowie podziękowali artystom za występ gromkimi brawami.

Danuta KaniowskaKiermasz

„Kiermasz ciast”

Jak co roku z inicjatywy Rady Rodziców i uprzejmości Ks. Proboszcza Bogusława Zająca został zorganizowany świąteczny kiermasz ciast. Tym razem wypieków było bardzo dużo i dla wszystkich chętnych wystarczyło. Dziękujemy bardzo rodzicom zaangażowanym w pieczenie, pakowanie oraz sprzedaż ciast. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup pomocy naukowych naszej szkoły.

Danuta KaniowskaAkcja SCK

"TAK, POMAGAM !!"”

W dniach 8- 9 XII 2017r wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przyłączyli się do akcji Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii w Prusach, czyli Ogólnopolskiej zbiórce żywności w sklepie ANULKA w Dojazdowie. Był to dyżur przy koszach ze składaną żywnością oraz rozdawanie ulotek informacyjnych o akcji wchodzącym do sklepu klientom. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów zebrano bardzo dużo żywności, które trafią dla rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy za poświęcony czas i pomoc przy akcji.

Opiekun SKC- Danuta KaniowskaCzekoladowa Akcja

Akcja "Czekolada"

W dniach od 27 XI do 6 XII członkowie Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili na terenie szkoły akcję „Czekolada”, polegającej na zbiórce czekolad, które potem pięknie zapakowane zostały przekazane wraz z życzeniami świątecznymi do Domu Opieki Społecznej w Prusach na ręce Siostry Dyrektor dla podopiecznych z okazji mikołajek. Uczniowie naszej szkoły zebrali ponad 60 czekolad. Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za dar serca.

Opiekun SKC- Danuta Kaniowska50

Strzał w pięćdziesiątkę

Gdy rozpoczynałam we wrześniu br. pracę w Szkole Podstawowej w Prusach, uczniowie zapytali mnie czy, zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, będą mogli świętować setną lekcję matematyki. Tradycja rzecz święta – odpowiedziałam, ale dlaczego musimy czekać aż do setnej, skoro po drodze jest taka sympatyczna, okrąglutka pięćdziesiątka? Nie muszę chyba dodawać, że ta propozycja uzyskała jednogłośną aprobatę uczniów, którzy od tego momentu bardzo uważnie zapisywali numery kolejnych lekcji.
Wreszcie nadeszła ta długo wyczekiwana pięćdziesiątka. A było to 8 grudnia, w piątek, w klasie piątej. Gdy po dzwonku na lekcję weszłam do sali, zostałam wprost oszołomiona niebiańskim zapachem świeżo upieczonej, prawdziwie domowej pizzy. Okazało się, że to cudowna mama Kacpra Tańskiego postanowiła w ten sposób uświetnić nasz mały jubileusz, poświęcając na to swój wolny od pracy dzień. Zastygliśmy więc w podziwie, niecierpliwie przełykając ślinę i podziwiając kunsztowne kulinarne dzieło. Gdy pierwszy szok minął, zaczęliśmy w miarę logicznie myśleć. Okazało się, że przygotowane pizze (sztuk 3) mają kształty dobrze znanych lub poznanych dopiero w tym roku figur geometrycznych, a podzielone na odpowiednie części, świetnie nadają się do powtórki działań na ułamkach. Wszyscy uczniowie bardzo chętnie, bardzo dobrze, a przede wszystkim bardzo szybko (ciekawe dlaczego?) odpowiadali na moje pytania dotyczące ułamków oraz własności oglądanych figur. Gdy wreszcie z czystym sumieniem zabraliśmy się za pałaszowanie pizzy, okazało się, że czeka nas jeszcze jedna niespodzianka.
Otóż poprzedniego dnia Kacper z mamą upiekli wspaniałe świąteczne pierniczki i zaplanowali konkurs na najpiękniejszą ich dekorację. Oczywiście, wszelkie potrzebne rekwizyty zapewniła cudowna mama Kacpra. Wszyscy uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do konkursowych zmagań, a ja z ogromną przyjemnością obserwowałam ich pełną zaangażowania pracę i podziwiałam kreatywność. Wspaniale udekorowane pierniczki posłużyły nam do przypomnienia i utrwalenia wiadomości o osiach symetrii figur. Następnie odbyło się demokratyczne głosowanie na najpiękniej udekorowany piernik. W konkursie zwyciężyła Ola Żurek. Drugie i trzecie miejsce zajęli kolejno: Jasiek Król i Piotrek Zamojski.
Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że oprócz oczywistej satysfakcji, na trójkę zwycięzców czekają nagrody, które zapewniła… cudowna mama Kacpra.
Tymczasem (niestety) zadzwonił dzwonek. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że pięćdziesiąta lekcja matematyki była nie tylko pouczająca, ale też nadzwyczaj smaczna, czego wyrazem było gromkie „dziękujemy” skierowane do cudownej mamy Kacpra.
Jako nauczyciel, chcę jeszcze raz w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować Pani Magdalenie Tańskiej nie tylko za przepyszną pizzę i pierniki, ale przede wszystkim za inicjatywę, zaangażowanie, wkład pracy, poświęcony własny wolny czas i za… łzę wzruszenia, która zakręciła mi się w oku.

Jolanta BańbułaMikołaj

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Kopalni Soli Bochnia zostanie w pamięci przedszkolaków na długi czas. I to nie tylko dlatego, że wstać trzeba było bladym świtem, lecz przede wszystkim dlatego, że takich atrakcji chyba nikt się nie spodziewał. Prezenty, przedstawienie, tworzenie łańcucha, dyskoteka i przejażdżka kolejką, te wszystkie atrakcje sprawiły, że aż żal było opuszczać to magiczne miejsce. Fantastyczna atmosfera udzieliła się także obecnym na wycieczce rodzicom, którzy choć przez kilka godzin mogli poczuć się jak dzieci włączając się w beztroską zabawę. Z radością powtórzymy ten wyjazd.Uwaga Konkurs

SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

Regulamin
1. W konkursie biorą udział uczniowie kl. 0-VII;
2. Z każdej klasy do konkursu może przystąpić dowolna liczba solistów;
3. Prezentacji i ocenie podlega jeden wybrany utwór;
4. Utwory można wykonywać przy akompaniamencie instrumentu (w sali dostępne jest pianino), z podkładem lub acapella;
5. Oceny występu dokonuje jury według następujących kryteriów:
• zgodność z tematem konkursu;
• poprawność wykonania;
• interpretacja;
• akompaniament;
• wrażenie artystyczne (przebranie, rekwizyty)
6. Zgłoszenia przyjmują nauczyciele wychowawcy oraz organizator Małgorzata Kwater – wychowawca Oddziału Przedszkolnego.
7. Konkurs odbędzie się 21grudnia 2017 r. (czwartek) o godz.11.30 w sali Oddziału Przedszkolnego
8. Finaliści konkursu wystąpią podczas zorganizowanego w Szkole Dnia Babci i Dziadka.Andrzejki 0-3

Andrzejki w Szkole w Prusach

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

30 listopada w naszej Szkole zapanowała iście magiczna atmosfera. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylała wrota do nieznanej przyszłości. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy.
Wróżby-konkursy były wielką atrakcją. Szczególny entuzjazm wzbudziło przeciąganie liny, bo okazało się, że słaba płeć nie jest taka słaba. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Pana Kamila Nowaka, za rozgrzanie dzieciaków przy tanecznych rytmach i wprowadzenie w atmosferę wesołej zabawy.
Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na słodki poczęstunek. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....Andrzejki

ANDRZEJKI

We wtorek, 28 listopada 2017 r. Samorząd Uczniowski zorganizował andrzejki dla klas IV –VII . Jest to ostatni czas hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem., dlatego dziewczęta 
z klasy piątej , szóstej i siódmej zadbały o magiczny nastrój, dekorując salę i przeobrażając się we wróżki, natomiast chłopcy z klasy VII zadbali o oprawę muzyczną . Uczestnik andrzejkowej zabawy
miał okazję lać wosk , z niecierpliwością przekłuwać papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Atrakcją okazały się muffinki z wróżbami przygotowane przez mamę Anety , uczennicy kl. VII . Każdy zmęczony i głodny mógł uzupełnić swoje siły, częstując się małym co nieco .
Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.Warsztaty szopkarskie

WARSZTATY SZPKARSKIE

Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do uczestniczenia w warsztatach szopkarskich organizowanych przez Muzeum Historyczne w Krakowie. W warsztatach wzięli udział uczniowie z klas 0-6 , uczestnicy pozalekcyjnych zajęć plastycznych, prowadzonych przez panią Elżbietę Pierwoła. Przez trzy kolejne piątki konstruowaliśmy naszą szopkę pod czujnym okiem krakowskiej rzeźbiarki i doświadczonej szopkarki, pani Anny Malik. Na kolejnych zajęciach poznawaliśmy sekrety szopek krakowskich. Zajęcia zaczęliśmy od projektów potem malowaliśmy, ozdabialiśmy poszczególne elementy naszej szopki. Wykonaliśmy do niej witraże oraz postacie. W czasie zajęć odwiedziła nas ekipa telewizji krakowskiej, która sfilmowała naszą pracę, niektórzy uczniowie udzielili wywiadów. Nasza szopka weźmie udział w konkursie krakowskich szopek, w kategorii - szopka dziecięca. 7grudnia na Rynku w Krakowie będą się prezentowały wszystkie szopki, które wzięły udział w konkursie. Potem będzie można je oglądać w Muzeum Historycznym przy ulicy Lubicz 16 w Krakowie.

Marzenna KlimekO śmieciach

„Prelekcja – Od śmiecia do pożytecznego odpadu”
Rozmiar: 23819 bajtów 29 listopada gościliśmy ekodoradcę z Urzędu Gminy Kocmyrzów- Luborzyca –panią Annę Cieślik oraz przedstawicieli MPGO w osobach pani Marioli Pastuszyńskiej i pana Tomasza Tyrana, którzy przyjechali do naszej szkoły z prelekcją pt. „ Od śmiecia do pożytecznego odpadu” w ramach programu ochrony powietrza- „ Małopolska w zdrowej atmosferze”. Dzieci przede wszystkim dowiedziały się, że recykling to najlepsza metoda gospodarowania odpadami, a jego podstawą jest właściwa ich selekcja. Poznały cały proces przetwarzania odpadów oraz dowiedziały się jak można „ wyczarować” z surowców wtórnych zabawki, kwiaty, ozdobne pojemniki, pudełka, itp. Na zakończenie otrzymały drobne upominki- torby płócienne, kolorowe odblaski, kolorowanki, strugaczki, plany lekcji. Został także ogłoszony konkurs ekologiczno-plastyczny dla klas 0-IV na wykonanie nowego superbohatera wszechczasów SORTERMENA.

Danuta KaniowskaAkcja Caritas

„Świąteczne kartki dobroczynne”
Rozmiar: 18619 bajtów Otwierasz najpierw skrzynkę pocztową, później kopertę, a serce otwiera się samo. Mimo mrozu robi się ciepło. Nawet, gdy w duszy czają się małe i większe smutki, robi się radośniej. Tak właśnie działa świąteczna kartka od kogoś bliskiego. Święta Bożego Narodzenia to czas pielęgnowania tradycji, które zacieśniają więzi rodzinne i przyjacielskie.
Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przyłączyli się do kampanii charytatywnej „Świąteczne Kartki Dobroczynne”, a tym samym zachęcali do pięknego zwyczaju wysyłania życzeń w sposób tradycyjny. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na wsparcie programu leczenia i rehabilitacji chorych i niepełnosprawnych dzieci objętych pomocą programu „Na Ratunek”.
Dziękujemy rodzicom za wsparcie tej akcji.

Opiekun SKC –Danuta KaniowskaKonkurs

„Jesienna wydzieranka”

Rozmiar: 24180 bajtów Pod takim hasłem został ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów klas 0-III. Należało wykonać jesienny liść na kartonie metodą wydzieranki z kolorowego papieru, gazet lub skrawków liści. Na wykonanie prac dzieci miały trzy tygodnie czasu. W konkursie brało udział 21 uczniów. Ogłoszenie wyników nastąpiło 14 listopada.
I miejsce zdobyły prace Zuzanny Gawryś i Dorotki Koń z klasy I
II miejsce prace Miłosza Łojka i Pawła Bernackiego z klasy I
III miejsce prace Krystiana Wincenciaka z klasy III i Mikołaja Paosa z klasy 0
Wyróżnione zostały 2 prace: Kariny Bryndzy z klasy I oraz Wiktorii Ruckiej z klasy 0
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, które wręczone zostały na zabawie andrzejkowej. GRATULACJE dla zwycięzców !!!

Organizator konkursu- Danuta Kaniowska11 listopada
Rozmiar: 25042 bajtów

11 listopada odbyły się w gminie Kocmyrzów - Luborzyca, uroczyste obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody tego szczególnego dla każdego Polaka święta, rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Luborzycy. Kolejnym punktem uroczystości było oddanie hołdu Polakom walczącym za kraj przy Pomniku „Poległych za Ojczyznę” , gdzie zebrali się: mieszkańcy, samorządowcy, kombatanci, delegacje szkół oraz przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń.Konkurs

W dniu 06.11.2017 odbył się "Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych" pod opieką mgr Beaty Gutowskiej.
Oto jego wyniki;
  I miejsce :
Bartłomiej Grzybacz   II miejsce ex aequo:
Aleksandra Bajger, Kamil Bazgier, Kacper Gadowski   III miejsce:
Aneta Chytry   Uczniowie otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez szkołę.YLRC

Z wizytą w Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego

Rozmiar: 27691 bajtów Dnia 13 listopada br., uczniowie klasy IV pod opieką wychowawcy oraz nauczycielki języka angielskiego wybrali się na wyjątkową, dodatkową lekcję języka angielskiego do YLRC czyli Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego, powstałego przy współpracy z Konsulatem Amerykańskim. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach tematycznych dotyczących obchodzonego nie dawno przez inne narodowości - święta Halloween.Rozmiar: 28476 bajtów Mieli możliwość poćwiczenia i utrwalenia znanego już słownictwa, ale również poznania nowego. Dzięki tej lekcji kulturowej, uczniowie poznali tradycje i obyczaje innych narodowości, ucząc się tolerancji wobec innych. Nie zabrakło quizów, zabaw oraz piosenki o najbardziej znanej wśród strasznych rodzin - rodzinie Addamsów, którą uczniowie specjalnie przygotowali wcześniej. Ponadto, mieli możliwość zapoznania się z materiałami dostępnymi w języku angielskim, w tym pięknie ilustrowanymi książkami oraz czasopismami. Największą popularnością cieszyła się jednak „magiczna maszyna” służąca do tworzenia szablonów. Każdy z uczniów, na pamiątkę wizyty w centrum, otrzymał wykonany przez siebie szablon. Tą lekcję uczniowie zapamiętają na długo...

A.Bargieł-SurowskaKlubik
Rozmiar: 21177 bajtów

A tymczasem w Klubiku… zabawy i śmiechu bez liku. Ale mieliśmy frajdę podczas ostatniego spotkania. Dekorowanie i malowanie dyni wszystkim przypadło do gustu. Pomysłów było wiele, tylko dyni nam zabrakło. Dzieci z niezwykłą precyzją i dokładnością wykonywały swoje ozdoby. Pomagały im w tym ukochane babcie, które jak zwykle pełne zapału i werwy przybyły na zajęcia.Rozmiar: 19949 bajtów Jednak barwne dekoracje dyniowe, to nie jedyny tego dnia wytwór. W czasie zajęć powstały również, piękne wieńce w barwach biało-czerwonych, które dzieci ze szkoły w uroczystym pochodzie złożyły przy pomnikach nieznanego żołnierza. Jeden wieniec został złożony na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie, na który dzieci udadały się 10 listopada.Projekt

LOKALNE EGO – PROJEKT

W dniach 24 i 26 października klasa IV realizowała projekt „Lokalne, ekologiczne gospodarowanie odpadami”. Projekt powstał z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego Zarządzanie Akademii Górniczo-Hutniczej, jak i Stowarzyszenia Korony Północnego Krakowa, Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Zielonki. Finansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Powiat Krakowski.
Celem projektu było :
Przekazanie uczniom podstawowej wiedzy teoretycznej z zakresu gospodarki cyrkulacyjnej, segregowania odpadów. Zaznajomienie uczestników z poszczególnymi segmentami hierarchii gospodarowania odpadami (zapobieganie powstawaniu odpadów, powtórne wykorzystanie, recykling, odzysk, składowanie odpadów). Wzbudzenie intuicyjnej potrzeby segregowania odpadów, a przede wszystkim zapobiegania ich powstania. Nauka oszczędzania własnych zasobów, przedmiotów codziennego użytku, w celu redukcji powstawania odpadów. Nauka współpracy w grupie, działania we wspólnym celu, wzajemnego ustalania priorytetów i przekazywania innym posiadanej wiedzy z zakresu gospodarki odpadami.
Projekt składał się z części teoretycznej, jak i praktycznej.
W pierwszej części projektu uczniowie zostali wprowadzeni do tematyki gospodarowania odpadami. Praktycznym zadaniem w formie zabawy z modelami było przybliżenie hierarchii gospodarowania odpadami. Były też zadania indywidualne praca domowa dla ucznia, a także rozdano zbiorowe karty pracy dla całej klasy.
W drugiej części projektu uczniowie wspólnie analizowali zadanie domowe oraz klasowe karty pracy. Przeprowadzone zostały ćwiczenia przy wykorzystaniu klocków Lego Duplo, będących symulacją budowy narzędzi niezbędnych w gospodarce odpadami. Podsumowaniem warsztatów, było wyciągnięcie wniosków odnośnie istoty zapobiegania powstawania odpadów, a także ich efektywnego powtórnego wykorzystania. Podziękowania za realizację projektu składa Dyrektor, Rada Pedagogiczna Samorząd Uczniowski Rada Rodziców opiekunowi projektu mgr inż. Jackowi Pietrzyk.Dzień patrona

DZIEŃ PATRONA - ŚWIĘTEM SZKOŁY

Patronem Szkoły Podstawowej w Prusach jest MARSZAŁK JÓZEF PIŁSUDSKI. To wielki zaszczyt, ale również zobowiązanie. 10 listopada 2017 r. uczniowie wraz z gronem pedagogicznym obchodzili Święto Szkoły połączone z 99 ROCZNICĄ ODZYSKANIA NIEPODLEGOŚCI. Zanim jednak przystąpiliśmy do radosnego świętowania, postanowiliśmy się przygotować do tego wydarzenia. 10 października 2017 r. wybrani uczniowie klas V- VII wzięli udział w V Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii” W tekstach do napisania pojawiły się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.
Tuż przed rocznicą uczniowie klasy VII tłumaczyli młodszym kolegom , dlaczego Józef Piłsudski jest patronem naszej szkoły, wykorzystując świetny film dokumentalny pt. „Marszałek Józef Piłsudski” z archiwalnymi zdjęciami i komentarzami profesorów UJ, świadków tamtych lat, psychologów.
Na plastyce uczniowie wszystkich klas własnoręcznie robili kotyliony, a na muzyce i zajęciach muzycznych ćwiczyli pieśni legionowe. 10 listopada 2017 r. wczesnym rankiem, o godz. 7.40 wraz z pocztem sztandarowym wyruszyliśmy do kościoła w Prusach, gdzie ksiądz proboszcz B. Zając odprawił mszę św. za Ojczyznę. W czasie kazania nawiązał do bohaterów z 1918 r. i starał się uświadomić, że patriotyzm w dzisiejszych czasach to kształtowaniu postawy moralnej, tożsamości narodowej i pamięci o naszych przodkach, kulturze i języku.
Po mszy św. wyruszyliśmy na Kopiec Piłsudskiego, gdzie złożyliśmy wiązankę, zapaliliśmy znicze, zapoznaliśmy się z historią usypania kopca i wspólnie śpiewaliśmy pieśni legionowe niczym na Rynku w Krakowie. Wyjście na najwyższy kopiec w Polsce okazało się niezwykle ekscytujące, zwłaszcza dla osób z lękiem wysokości.
Tak więc pomału przygotowujemy się do 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Beata Dzień1 listopada

Akcja "znicz"

Rozmiar: 16463 bajtów W dniu 30 października uczniowie klas 0-VII naszej szkoły, jak co roku odwiedzili okoliczne Mogiły Wojenne w Prusach. Pierwsza z nich to pojedyncza mogiła wojskowa, wykonana jako betonowy postument, ozdobimy płaskorzeźbami w kształcie wieńców oraz krzyżami równoramiennymi .Jest to grób jednego nieznanego austriackiego żołnierza. Druga mogiła to grób, w formie niewielkiego sarkofagu, jednego nieznanego austriackiego żołnierza. Na miejscach pamięci narodowej zostały zapalone znicze, które były zbierane podczas Akcji „znicz”. Chwilą ciszy została uczczona pamięć poległych.Rugby po raz kolejny

I Turniej Niepodległości w RDiM pod honorowym patronatem Posła Ziemi Sądeckiej Piotra Naimskiego - Nowy Sącz 04.11.2017r.Za nami kolejny i zarazem ostatni w tym sezonie jesiennym Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Nowym Sączu. 4 miejsce, 6 miejsce i 8 miejsce w mini żaku, 3 miejsce w żaku i pierwsze miejsce w mikrusie (bo tutaj każdy jest zwycięzcą)
W turnirju startowało 17 druzyn w różnych kategoriach wiekowych, w śród nich 5 drużyn z NHRK Kraków. Na szczęście pogoda dopisła , było ciepło i przede wszystkim bez deszczu. Niestety z ramienia szkoy w Prusach startowało tylko dwoje zawodników Jagoda Wójcik i Krystian Wincenciak oraz była uczennica tej szkoły Kasia Frań. Właśnie tym zawodnikom dziękuję za udział w tyrniej i mobilizacje.

trener NHRK Kraków  Rugby Klub T.FrańSTOP

STOP – Przemocy i Agresji

Od 2 do 6 października 2017 roku z inicjatywy Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działającego przy GOPS w Kocmyrzowie- Luborzycy na terenie naszej szkoły odbyła się II edycja akcji,, TYDZIEŃ BEZ PRZEMOCY” w ramach kampanii STOP- Przemocy i Agresji w Szkole. Rozpoczęła się ona od rozmów wychowawców klas na temat agresji i przemocy rówieśniczej w szkole. Następnie uczniowie klas IV – VII pod kierunkiem polonisty pani Beaty Dzień zredagowali listy do kolegów, którzy zachowują się niekulturalnie czy agresywnie z prośbą o zmianę zachowania i refleksję nad swoim zachowaniem. W niektórych listach uczniowie opisywali przykłady nieodpowiednich zachowań i ich konsekwencje. Listy te każdy uczeń mógł złożyć w ogólnodostępnej skrzynce uwag. Listy skierowane do Samorządu Uczniowskiego zostały zamieszczone na tablicy informacyjnej wraz z ułożonymi hasłami i wierszami o dobrym zachowaniu i zapobieganiu agresji i przemocy w szkole. Równocześnie został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat pt. ,,Stop przemocy i agresji w szkole”, którego organizatorem jest Interdyscyplinarny Zespół pod kierunkiem pani Marzeny Klimek. Kolejnym etapem były warsztaty przeprowadzone przez przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego panią Sylwię Zawalską- Wierzbińską. Na zakończenie akcji odbyła się na sali gimnastycznej debata z udziałem klasy III i klas IV – VII, którą poprowadziła pani Elżbieta Guzy wraz z panią Beatą Dzień. Efektem tej debaty jest stworzony przez uczniów Kodeks Kulturalnego Ucznia.

Koordynator Elżbieta GuzyKino

Kino z Klasą – spotkanie drugie

We wtorek 31 października 2017 r. klasa siódma uczestniczyła w drugim spotkaniu programu edukacji filmowej „Kino z Klasą” zaproponowanym przez filmoznawców związanych z kinem „Agrafka”. Tematem przewodnim były „Marzenia o niezniszczalnej przyjaźni” a kanwą do dyskusji film grecko-amerykański „Mali mężczyźni” („Little Men”) z 2016 r. w reżyserii Ira Sachsa.
Rodzina trzynastoletniego Jake’a dziedziczy po dziadku dom na Brooklynie. Starszy pan przez wiele lat wynajmował parter Leonor – przyjaciółce prowadzącej niewielki butik. Pomiędzy Jake’em a synem lokatorki Tonym szybko nawiązuje się koleżeńska więź. Niestety dwie rodziny wchodzą w konflikt na tle finansowym, ponieważ nowy właściciel domu – aktor utrzymywany głównie przez żonę – psychoterapeutkę i naciskany przez siostrę żądającą udziału w spadku, decyduje się drastycznie podnieść czynsz. Chłopcy podejmują walkę o swoją przyjaźń. „Mali mężczyźni” to opowieść o dziecięcym świecie, którego harmonia zostaje zakłócona przez małostkowość i krótkowzroczność dorosłych.
Film Iry Sachsa nie ma w sobie nic z moralitetu – autor z wyjątkową delikatnością ukazuje emocje chłopców i koncentruje się na ich wzajemnych relacjach, wolnych od uprzedzeń i roszczeń. Zaogniający sytuację, niezdolni do podjęcia dialogu dorośli są tu ofiarą własnej niedojrzałości.RUGBY w deszczu


Dnia 29 października br. w Rabie Niżnej odbył się Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży organizowany przez miejscowy Rugby Club Gorce. W turnieju wzięło udział 9 zespołów Mini Żaka, 6 zespołów Żaka, 4 zespoły Młodzika oraz 4 zespoły Mikrusa, które rozgrywały mecze na kontakcie.
Za zawodnikami NHRK Kraków kolejny udany Turniej Regionalny Dzieci i Młodzieży. Pomimo ciężkich warunków atmosferycznych pierwszy skład w mini żaku wywalczył II miejsce. Tym samym po raz kolejny jesteśmy w pierwszej trójce w klasyfikacji generalnej.Graliśmy w kategorii mini żak (II i VII miejsce), żak (V miejsce) i mikrus.
Warunki atmosferyczne naprawdę nie rozpieszczały zawodników: ulewny deszcz przez cały czas trwania turnieju do tego porwisty wiatr i temperatura powietrza w granicach +3 stopnie celcjusza. Boisko praktycznie nie nadawało sie do gry, błoto i stojaca woda do połowy łydek. W takich właśnie warunkach przyszło nam walczyć na RTdiM w Rabie Niżnej. Po mimo tak ciężkich warunków w turnieju wzieło udział wiele druzyn między innymi z : Biało-Czarni Nowy Sącz, Rugby Ruda Śląska, Akademia Rugby Hegemon Bytom, Rugby Klub Częstochowa, UKS Lubień, RC Gorce Raba Niżna, SP 17 Nowy Sącz, NHRK Kraków.
Turniej ten był ogromnym wyzwaniem dla każdej z drużyn ponieważ ciągły deszcz i silnie wiejący wiatr nie dawały za wygraną zmuszając zawodników do walki nie tylko z przeciwnikiem ale również z zimnem i własnymi słabościami. Ogromne brawa dla wszystkich którzy stawili się na turnieju i udowodnili swój prawdziwy Rugbowy charakter ! W kategorii Młodzika i Żaka najlepsi okazali się gospodarze Turnieju RC Gorce Raba Niżna, natomiast w kategorii Mini żaka triumfowała drużyna Biało Czarnych Nowy Sącz.
  Zawody przebiegały w sportowej atmosferze i nawet nieprzychylna pogoda nie była wstanie popsuć dobrej zabawy i zaciętej rywalizacji boiskowej. Najlepsze drużyny w każdej kategorii zostały uhonorowane pucharami i medalami, natomiast każdy zawodnik z kategorii Mikrus został obdarowany medalem za uczestnictwo w turnieju. 

trener NHRK Kraków  Rugby Klub T.FrańŚlubowanie


„Ślubowanie pierwszoklasistów”

20 października był dla uczniów klasy I bardzo ważnym i stresującym dniem. Tego dnia, ubrani na galowo, przystrojeni w niebieskie i granatowe birety, zostali przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Uroczystości tej towarzyszyli: dyrektor Centrum Zarządzania Edukacją- pani Anna Szymczyk- Sierak, radna Prus- pani Anna Szlachta, sołtys Prus – pani Elżbieta Konieczna, ks. Proboszcz Bogusław Zając, dyrektor szkoły – pani Krystyna Tworzydło, Grono Pedagogiczne, rodzice uczniów klasy I oraz cała społeczność uczniowska. Uroczyste ślubowanie i pasowanie poprzedził występ uczniów klas starszych, którzy dodawali swoim młodszym koleżankom i kolegom otuchy oraz życzyli sukcesów na drodze szkolnej. Następnie pierwszoklasiści przedstawili swój program artystyczny: recytowali wiersze, tańczyli i śpiewali piosenki, za co otrzymali gromkie brawa. Po występach nastąpił moment wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu polskiego. Uczniowie klasy I wystąpili na środek i kierując podniesione palce w kierunku sztandaru, powtarzali za wychowawcą słowa ślubowania. Przyrzekali uczyć się pilnie, szanować wszystkich oraz swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Swoim występem udowodnili wszystkim zebranym, że zasłużyli na to aby zostać pasowanymi na uczniów przez panią dyrektor. Na potwierdzenie tego dzieci otrzymały od wychowawcy pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Oprócz tego zaproszeni goście, Rada Rodziców i uczniowie poszczególnych klas obdarowali pierwszaków prezentami, które na pewno przydadzą im się w szkole. Na koniec zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia, a rodzice zaprosili gości i uczniów na słodki poczęstunek.
Dziękuję Rodzicom za pomoc i zaangażowanie w organizację Ślubowania.

wychowawca- Danuta KaniowskaWycieczka do PEG


„Wioski Świata”

10 października uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Parku Edukacji Globalnej. Jest to niepowtarzalne miejsce, na którym zbudowano wielkoformatową mapę świata z oryginalną architekturą i sztuką rękodzielniczą, prezentującą życie i kulturę najbiedniejszych środowisk poszczególnych kontynentów. Interaktywne zwiedzanie odbywało się w dwóch grupach. Dzieci poznały sześć osad z różnych części świata. Zobaczyły tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Dzięki fotografiom i różnego rodzaju eksponatom pochodzącym z odległych zakątków świata, a także możliwości spotkania ludzi, którzy pracowali w tych miejscach, można w sposób namacalny doświadczyć tamtejszej kultury i tradycji.
Dzieci brały udział w warsztatach pt. „ Dzień z życia w Afryce”, gdzie dowiedziały się jakie są codzienne obowiązki ich rówieśników, z czego dzieci w Ghanie robią zabawki, skąd się bierze czekolada i jak wyglądają lekcje w szkole pod drzewem. Uczestnicy obejrzeli przedmioty i stroje, zarówno z tej tradycyjnej, jak i bardzo nowoczesnej Afryki. Na zakończenie w sklepie misyjnym z oryginalnymi rękodziełami z Afryki, Ameryki Południowej i Azji nabyli pamiątki. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na pomoc misjom.
Uczniowie przeżyli fascynującą przygodę geograficzną. Wrócili zadowoleni, pełni wrażeń.

Kierownik wycieczki- Danuta KaniowskaZbiórka elektro-śmieci


Rozmiar: 482259 bajtów
RUGBY

RzKS Juvenia Kraków wraz z NHRK Kraków organizowały X Turniej Krakowskiego Obwarzanka, który odbył się w niedzielę, 22 października 2017r.  w Krakowie na Narodowym Centrum Rugby 7, ul. Darwina 49A Zawody odbywały sie w kategoriach wiekowych: mikrus, mini-żak, żak, młodzik. W turnieju startowały druzyny z :Biało-Czarni Nowy Sącz, Rugby Ruda Śląska, Akademia Rugby Hegemon Bytom, Rugby Klub Częstochowa, Budowlani Łódź, UKS Lubień, RC Gorce Raba Niżna, a także gospodarze - NHRK Kraków i Juwenia Kraków.
Podczas turnieju odbyły sie małe derby NHRK Kraków vs Juwenia Kraków w kategori mini-żak wygrane przrz zawodników NHRK 5:1.

trener NHRK Kraków  Rugby T.Frań


RUGBY

7 października w ramach festynu sportowego zorganizowanego na terenie klubu NHRK Kraków odbył sie towarzyski turniej rugby. W zawodach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klasy 3 i 4. Dzieci wspaniale się bawiły, a po zakończonych zawodach zostały zaproszone przez prezesa klubu NHRK Kraków pana Mariana Paciorka na słodki poczęstunek, kiełbaski oraz wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i breloczki klubowe.

trener NHRK Kraków  Rugby T.Frań


RUGBY

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży Nowa Huta 7's

  W sobotę, 30 września br. na obiekcie sportowym NHRK NCR7 ul. Darwina 49A w Krakowie został zorganizowany Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Rugby. Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach: mikrus, mini żak, żak oraz młodzik. Nowa Huta 7's jako RTDiM cieszył się sporym zainteresowaniem o czym może świadczyć frekwencja ponad 300 dzieci reprezentujących następujące barwy klubowe: Biało-Czarni Nowy Sącz, Rugby Ruda Śląska, Akademia Rugby Hegemon Bytom, Rugby Klub Częstochowa, MKS Pogoń Siedlce, UKS Lubień, RC Gorce Raba Niżna, a także gospodarze - NHRK Kraków. 

W zawodach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły z klas 3 i 4.

Klasyfikacja Turniejowa we wszystkich kategoriach: 
  Mikrus 1) NHRK Kraków; 2) RC Gorce Raba Niżna; 3) BC Nowy Sącz

  Mini żak 1) UKS Lubień; 2) RK Częstochowa II; 3) BC Nowy Sącz; 4) NHRK Kraków I; 5) Rugby Ruda Śląska; 6) NHRK Kraków III; 7) RC Częstochowa I; 8) BC Nowy Sącz II; 9) NHRK Kraków II

  Żak 1) RC Gorce Raba Niżna; 2) Rugby Ruda Śląska; 3) RK Częstochowa; 4) NHRK Kraków; 5) Akademia Rugby Hegemon Bytom

  Młodzik 1) RC Gorce Raba Niżna; 2) MKS Pogoń Siedlce; 3) Akademia Rugby Hegemon Bytom; 4) NHRK Kraków

trener NHRK Kraków  Rugby T.Frań

Muzyka z bajek

KONCERT „MUZYKA Z BAJEK”

 Cykl koncertów, projektów artystyczno - edukacyjnych skierowanych do szkół z terenu gminy Kocmyrzów – Luborzyca, którego pomysłodawczynią i prowadzącą jest Barbara Hawling prowadząca Sekcję Instrumentów Klawiszowych i Zespołów Kameralnych w Centrum Kultury i Promocji, a w naszej szkole również zespół wokalny Wiolinki, cieszy się dużym powodzeniem u młodych słuchaczy. Tym razem 6 października na dwóch koncertach instrumentalnych tematem przewodnim była muzyka z bajek grana „na żywo”, którą uzupełniał pokaz multimedialny fragmentów bajek znanych i lubianych oraz tych, które oczywiście warto poznać.
A któż nie lubi bajek? Towarzyszą nam „od kołyski”, najpierw opowiadane i śpiewane (jak przez pokolenia) przez mamy i babcie, potem czytane (cenionych autorów i poetów), i wreszcie oglądane w kinie, czy telewizji. Bajki to ogromne narzędzie, które edukuje, bawi i wzbudza radość. Dobra bajka przybliża dzieciom abstrakcyjne pojęcia wartości dobra, piękna, przyjaźni czy miłości, a gdy towarzyszy bajce muzyka pomaga jeszcze bardziej rozwijać wrażliwość i wyobraźnię, także tę emocjonalną. Cieszymy się, że rośnie nam nowe pokolenie odbiorców sztuki, a wszystko to dzięki nauczycielom, którzy doceniają fakt, iż odbiór muzyki granej na żywo i to przez rówieśników ma ogromny walor wychowawczy i edukacyjny ucząc i rozbudzając potrzebę korzystania z dóbr kultury.  Z naszej szkoły wystąpiły Gabrysia Makuszewska i Jagoda Wójcik, które zagrały na fortepianie na 4 ręce dwie piosenki ze ścieżki dźwiękowej bajki 'Królewna Śnieżka i 7 krasnoludków" z wytwórni W. Disneya z 1937 roku.

Wady postawy

Wadt postawy pdf

DEN

Dzień Edukacji Narodowej
Rozmiar: 42308 bajtów Z okazji Święta Nauczycieli Samorząd Uczniowski zaprosił panią dyrektor, pedagogów i pracowników szkoły na okolicznościowy program artystyczny pt. „Pokaz mody”. Został on zaprezentowany 13. 10. 2017 r. z pewnym przymrużeniem oka. Spotkanie na sali gimnastycznej było okazją do złożenia życzeń i podziękowań. Na koniec uczennice z klasy IV – Gabrysia Makuszewska , Jagoda Wójcik i Kamila Gajoszek z klasy I dedykowały nauczycielom utwory muzyczne przygotowane w czasie zajęć z p. Barbarą Hawling, a uczniowie klas IV-VII zaprezentowali układ taneczny opracowany pod kierunkiem p. Kamila Nowaka . Uczniowie w przygotowanie programu włożyli dużo serca i młodzieńczego zapału, za co dziękujemy.

Opiekun SU – Beata Dzień

Warsztaty

" Szczęście nam dopisało"

Co roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa organizuje bezpłatne warsztaty budowania szopki krakowskiej. Aby dostać się na takie warsztaty trzeba mieć dużo szczęścia gdyż zgłoszone szkoły i przedszkola wyłaniane są drogą losowania a chętnych jest bardzo dużo. Co roku zgłasza się na takie warsztaty ponad 150 szkół podstawowych oraz przedszkoli z całego województwa małopolskiego. Pani Elżbieta Pierwoła prowadząca w naszej szkole dodatkowe warsztaty plastyczne zgłosiła naszą szkołę do udziału w warsztatach. Podczas losowania ,które odbyło się w dniu 3 października 2017r. szczęście nam dopisało. Zostaliśmy wylosowani do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach budowania szopki krakowskiej.
Warsztaty prowadzone będą przez doświadczonego szopkarza, a w ich trakcie uczestnicy budują jedną wspólną szopkę krakowską. W warsztatach będą brać udział dzieci z klas I, II, III oraz IV które uczęszczają bądź w przypadku klasy IV uczęszczały do Pani Eli na zajęcia dodatkowe plastyczne. Warsztaty obejmują 3 spotkania w dniach 27.X ; 17.X ; 24.XI. 2017 roku o godzinie 9.00 do 11.00 w Oddziale MHMK Celestat ul. Lubicz 16. Na warsztaty dzieci pojadą z Panią Marzenną Klimek – nauczycielem sztuki i edukacji wczesnoszkolnej w naszej szkole oraz Paniami prowadzącymi dodatkowe warsztaty plastyczne Elżbietą Pierwoła i Ireną Śliwa. Zbudowana Szopka zostanie zgłoszona do 75 konkursu na Szopkę Krakowską który w tym roku odbędzie się 7 grudnia w Krakowie na Rynku Głównym. Dzieci zgłoszone do udziału w warsztatach dostaną w najbliższym czasie szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu na warsztaty.
Scieżka

Tym razem prezentuję zdjęcia ze ścieżki integracyjnej, która polegała na przechodzeniu przez pudełka z różną zawartością. Folia bąbelkowa, kolorowe kamyczki, sól, kora, mieszanka mąki ziemniaczanej z wodą i woda. Uciechy było przy tym co niemiara. Także rodziców w domu zachęcam do wspólnego ćwiczenia, które pozwoli na odczucie na „własnej skórze” oddziaływania różnych bodźców, jak również wpłynie na pogłębienie relacji z dzieckiem. Oni to kochają.


Zdrowe żywienie

3 października w naszej sali zrobiło się smacznie i zdrowo!
Sezon na pyszne owoce trwa! Dzieci z naszego przedszkola poznają zasady zdrowego odżywiania, poznają witaminy znajdujące się w warzywach i owocach, uczą się zasad higieny i dbania o własne zdrowie, dlatego też każdy przyniósł z domu świeże owoce: jabłka, gruszki, banany, śliwki, pomarańcze, kiwi, mandarynki, winogrona, mango, granat. Przed rozpoczęciem pracy, dokładnie umyliśmy ręce, ubraliśmy swoje fartuszki i zabraliśmy się za krojenie owoców przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Następnie przystąpiliśmy do degustacji.
Sałatka wyszła wspaniale! Prawie nikogo nie trzeba było namawiać do jej spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie. Dziękujemy bardzo rodzicom za przyniesienie owoców.

Idzie Jesień


„Jesienne inspiracje”

Jesień to najbardziej kolorowa pora roku, obfita w plony z ogrodów, pól i lasów. Jest inspiracją dla wielu artystów tych dużych i małych. W szkołach pojawiają się przepiękne prace wykonane przez małych artystów. Oto przykłady jesiennych prac uczniów klasy drugiej.

Marzena KlimekZielone szkoły

Zieloma szkoła w Zawoi pdf.

Zielona szkoła Zaczarowane wzgórze pdf.W klubiku

Oj działo się działo na piątkowym spotkaniu w Klubiku u Babci i Wnuczka. Nasze kochane Babcie jak zwykle przybyły w wyśmienitych nastrojach z głowami pełnymi pomysłów. Zrodziły się z tego przepiękne jesienne wianki. Prace już wkrótce można będzie podziwiać w naszej Szkole. Następne spotkanie już w najbliższy piątek 7 października o godzinie 13.30. Gorąco zapraszamy wszystkie babcie.

Roztańczone przedszkolaki

Taniec to one mają we krwi!
Kto taki?
Przedszkolaki!

W ramach promowania zdrowego stylu życia 22 września odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia z instruktorem tańca. Dzieciaki z ogromną radością i uśmiechem pląsały w rytm muzyki i z niezwykła starannością i precyzją starały się wykonywać wszystkie polecenia instruktora. Mieli na to oko zaproszenie na zajęcia rodzice, którym uśmiech nie schodził z twarzy. Zatem byle do października i zaczynamy cotygodniowe „wygibasy”.

Wycieczka do Grecji

SZKOLNA WYCIECZKA DO GRECJI (9 DNI) - " UROKI HELLADY"
W TERMINIE 7-15 MAJA 2018 R. HOTEL NA RIWIERZE OLIMPIJSKIEJ


Hotel jest bardzo dobrze urządzony. www.filoxenia-hotel.gr .Posiada pokoje 3 i 4-osobowe, wyżywienie: 3 x dziennie lub suchy prowiant na wycieczki i powrót.
PROGRAM WYJAZDU:
1 DZIEŃ: Rano wyjazd z Krakowa, przejazd przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię.
2 DZIEŃ: W godzinach dopołudniowych przyjazd na Riwierę Olimpijską w Grecji, zakwaterowanie, obiad, spacer po miejscowości, plażowanie - kąpiel w morzu kolacja, nocleg.
3 DZIEŃ: Po śniadaniu wycieczka do Meteorów – unikalne klasztory na wysokich skałach. Pakiet żywnościowy na wycieczkę. Powrót do hotelu, kąpiel w morzu, kolacja, nocleg.
4 DZIEŃ: Wycieczka na wyspę archipelagu Sporad do Skiathos. Rejs statkiem po zatoce Pagasytyckiej, zwiedzanie miasta, rejs w stronę plaży Koukounaries, gdzie będzie czas
na relaks, kąpiele wodne i słoneczne. na pokładzie w rytmie dobrej muzyki wesoła zabawa. Śniadanie, pakiet żywnościowy, kolacja. 5 DZIEŃ: Po śniadaniu wycieczka w góry pod Olimp, w tym: spacer do wąwozu Enipeas, spacer po miasteczku Litochoro, zwiedzanie Starego Panteleimonu, zwiedzanie zamku krzyżowców. Powrót do hotelu, obiad, kąpiel w morzu, kolacja, nocleg.
6 DZIEŃ: Wycieczka do Aten - stolicy Grecji: port – Pireus , stadion Kalimarmaro, czyli Stadion Olimpijski, gdzie odbyły się pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie, świątynia Zeusa Olimpijskiego, ruiny Biblioteki Hadriana i Katedra Ateńska, Akropol, młodzież posiadająca legitymację szkolną ma bezpłatny wstęp na Akropol. Dwa pakiety żywnościowe, kolacja.
7 DZIEŃ: Śniadanie, dzień wolny, plażowanie, obiad, kolacja, nocleg.
8 DZIEŃ: Śniadanie, wyjazd do Polski, zwiedzanie Salonik - kościół św. Demetriusza – patrona Salonik, ruiny pałacu Galeriusza, Łuk Triumfalny i Rotunda, Biała Wieża i pomnik Aleksandra Wielkiego, obiad, pakiet żywnościowy na wieczór.
9 DZIEŃ: Pakiety żywnościowe na drogę. Przyjazd do Krakowa w godzinach popołudniowych.

Cena: 350 zł + 290 euro i obejmuje:

• 6 noclegów w hotelu
• 3 posiłki dziennie (od obiadu w drugim dniu)
• transport komfortowym autokarem
• wycieczka do Meteorów
• wycieczka na Olimp
• wycieczka do Salonik
• wycieczka na Skiathos
• wycieczka do Aten
• Wycieczka pod Olimp, spacer do wąwozu Enipeas, spacer po miasteczku Litochoro, zwiedzanie Starego Panteleimonu, zwiedzanie zamku krzyżowców.
• opieka pilota
• taksy klimatyczne
• ubezpieczenie
• organizacja wyjazdu
• opieka lekarska
Na wycieczkę potrzebny jest ważny paszport lub dowód osobisty (co najmniej 90 dni przed upływem terminu) oraz legitymacja szkolna. W razie wolnych miejsc istnieje możliwość wyjazdu osób dorosłych. Otrzymują one pokoje dwuosobowe i dwa posiłki dziennie. Do ceny należy dodać 20 euro za wstęp na Akropol.
Zgłoszenia i wpłata I raty 200 zł do p. Stanisława Jędryki do 10.10.2017 r.Dzień chłopaka

DZIEŃ CHŁOPAKA

28 września 2017 roku uczniowie klas IV-VII świętowali Dzień Chłopaka. Zabawa odbyła się na sali gimnastycznej pod kierunkiem animatora pana Kamila Nowaka , który do łez rozbawił zebrane towarzystwo , organizując różne konkurencje. Chłopcy mieli okazję spróbować, jak się chodzi na wysokich obcasach , wiąże warkoczyki czy krawat. Na czas musieli pomalować paznokcie czy zjeść wiszące na sznurku jabłko. Doping ślicznie wyglądających koleżanek wzbudził zdrową rywalizację i niezwykłe emocje. Podsumowaniem zabawy były życzenia koleżanek połączone z wręczeniem własnoręcznie przygotowanych prezentów na zajęciach Klubiku Babci i Wnuczka . Po konkurencjach przyszedł czas na małe co nieco i tańce, tańce.
Zabawa była udana, zgromadzeni uczniowie opuścili salę w wyśmienitych humorach. Obchody zostały przygotowane przez Samorząd Uczniowski, wszystkim dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

Opiekun SUKINO...

Akademia Filmowa „Kino z Klasą”To autorski program edukacji audiowizualnej, stworzony z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Jego celem jest pogłębienie i rozszerzenie wiedzy młodego widza w dziedzinie sztuk audiowizualnych oraz podniesienie jego kompetencji w zakresie analizy i interpretacji dzieła filmowego. Oferta edukacyjna została przygotowana w zgodzie z podstawą programową nauczania w zakresie języka polskiego, wiedzy o kulturze oraz wiedzy o społeczeństwie. Każdy cykl został dostosowany do poziomu intelektualnego i emocjonalnego rozwoju danej grupy wiekowej.
Opiekunowie spotkań i prelegenci to filmoznawcy związani z Uniwersytetem Jagiellońskim, posiadający wieloletnie doświadczenie w edukacji filmowej. Filmy poprzedzone są wprowadzeniem, a wieńczy spotkanie dyskusja.
W bieżącym roku szkolnym klasa VII wraz z wychowawcą p. mgr Stanisławem Jędryką uczestniczy w cyklu pięciu spotkań ósmej edycji tego programu w gościnnych progach kina „Agrafka”. Ze względu na to, iż uczestniczymy w nim łącznie z klasą drugą oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 141 w Krakowie, dostosowano do nas i wybrano filmy z dwóch cykli filmowych: „O czym myślisz? Co czujesz?” oraz „Trudne tematy”
Pierwszym prezentowanym filmem we wtorek 26 września 2017 r. była francuska produkcja zatytułowana „Miss impossible” z 2016 r. a temat przewodni brzmiał „Te okropne hormony”. Tytuł oryginalny filmu to „Jamais contente” a reżyserem jest Emilie Deleuze. Bohaterką filmu jest trzynastoletnia Aurora przeżywająca okres dojrzewania szczególnie burzliwie. Starsza siostra zaręcza się, młodsza odnosi sukcesy w szkole, a przytłoczeni zmiennymi nastrojami średniej córki i bezradni wobec jej szkolnych problemów rodzice zaczynają przebąkiwać o szkole z internatem. Zbuntowana dziewczyna nieoczekiwanie znajduje pociechę dołączając do amatorskiego męskiego zespołu rockowego. „Miss impossible” to nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie i Europejską Nagrodą Filmową opowieść o dorastaniu, utrzymana w dowcipnym, pełnym ironii tonie. Oprócz tytułowej bohaterki cierpiącej z powodu poczucia odrzucenia, zmiennych nastrojów, towarzyskich porażek i kompleksów, na uwagę zasługują jej rodzice i babcia, będącą oparciem dla Aurory. Film jest też satyrą na liberalną francuską klasę średnią i punktem wyjścia do rozmów o różnicach kulturowych.

Przygotował Stanisław JędrykaKlubik

„KLUBIK U BABCI I WNUCZKA”

ZAPRASZA !!!

Wszystkie chętne Babcie 50+
na cotygodniowe spotkania z dziećmi i młodzieżą szkolną. „Klubik” proponuje uczestnikom szeroki wachlarz zajęć rozwijających zarówno umysł jak i sprawność fizyczną. Celem działania Klubiku jest wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą, poprzez inicjatywy rodzinne, Przekazywanie dziedzictwa kulturowego, pracę ze wspomnieniami, lokalną historią, międzypokoleniową wymianą umiejętności. Wszystko to w atmosferze serdeczności, uśmiechu i dobrego nastroju przy filiżance pachnącej kawy i herbaty.
Zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Prusach w każdy piątek w godzinach od 13.30 do 15:00. Zajęcia warsztatowe są bezpłatne.Sprzątanie świata

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PRUSACH

W Polsce to już 24 akcja, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce" Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusach , podobnie jak w latach poprzednich, uczestniczyli w akcji, która odbyła się 29.09.2012r. Jej celem było nauczenie dzieci odpowiedzialności i samodzielnego dbania o nasze środowisko, jak również zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako "śmieci" – na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ). Albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym (w Polsce recyklingowi poddawane jest tylko 26% odpadów komunalnych). Akcja przebiegała sprawnie, młodzi ekolodzy zebrali kilka worków odpadów, wśród których przewagę stanowił papier i plastik. Sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Uczniowie sami przygotowali plakaty promujące całe przedsięwzięcie.

Agata KoniecznaCzytanie...

Czytanie na dywanie…

To właśnie dzisiaj, 28 września 2017 gościliśmy w naszym przedszkolu mamę Basi, która jako pierwsza pojawiła się, by w ramach akcji „Czytanie na dywanie” zaprezentować dzieciom wybrane wspólnie z Basią opowiadania. Wszyscy z uwagą wysłuchali czytanych utworów, by na koniec odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez naszego gościa.
Serdecznie dziękujemy Pani Iwonie i czekamy z niecierpliwością na kolejnych rodziców.Wybory do SU

Wybory do Samorządu UczniowskiegoJak co roku w SP w Prusach odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, które poprzedziła kampania wyborcza przygotowana przez kandydatów. Przed ostatecznym głosowaniem w dniu 23 września 2017 r. uczniowie klas IV-VII spotkali się z kandydatami i mogli się dokładnie zapoznać z programami wyborczymi i zadać pytania wybranym kandydatom. Frekwencja wyborcza wyniosła 95%. Przewodniczącym szkoły została Aleksandra Bajger i wraz z Kacprem Gadowskim, Kingą Jarmusz, Aleksandrą Żurek, Aleksandrą Chytrą będzie tworzyć skład Rady Samorządu Uczniowskiego.

GRATULUJEMYRUGBY już rusza

WYCHOWANIE - ROZWÓJ - JEDNOŚĆ - ZDROWIE - SZACUNEK - DYSCYPLINA -PRACA ZESPOŁOWA - SATYSFAKCJA


W raz z początkiem roku szkolnego ponownie wznawiamy działalność sekcji RUGBY. Treningi prowadzone bedą w dwóch kategoriach wiekowych mini żaka: uczniowie klasy 3-4 oraz mikrusa klasa 1-2. Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w tych zajęciach. Gwarantujemy dobrą zabawę, miło spędzony czas oraz szkolenie podstaw rugby. Pierwsze zajęcia z grupą mni żaka już wystartowały. Treningi prowadzone są w szkole i na obiekcie NHRK Kraków Rugby Klub ul. Darwina 49a.

T. Frań
Czekoladowe fantazje

Czekoladowe warsztaty w naszej szkole.

Tych słodyczy nikt nie zliczy…
Dnia 28 września 2017 w naszej szkole odbyły się Warsztaty Czekoladowe. Przedszkolaki oraz dzieci z całej szkoły z zainteresowaniem wysłuchały opowieści jak przygotować bazę czekoladową, a następnie włączyły się do zabawy w Mistrza Czekolady.
Wykorzystując wyobraźnię, tworzyły piękne dekoracje w kształcie serduszek. Gorąca czekolada oraz słodki upominek wywołały uśmiech na twarzach wszystkich łasuchów. Warsztaty z pewnością na długo pozostaną w pamięci „Czekoladożerców”.Tueniej Rugby

W dniu 23.września 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczący w zajęciach sekcji rugby prowadzonej przez p. Tomasza Frania nauczyciela naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskich Zawodach Dzieci i Młodzieży w RUGBY, zorganizowanym w Sosnowcu. Uczniowie naszej szkoły reprezentowali barwy NHRK Kraków Rugby Klub, z którym nasza szkoła współpracuje od dwóch lat.
Po mimo deszczowej pogody zawody odbyły się planowo. Klub NHRK Kraków wystawił cztery drużyny w dwóch kategoriach wiekowych żaka i mini żaka. Nasi zwodnicy dzielnie walczyli na mokrej i śliskiej murawie klubu z Sosnowca.
Zajęliśmy I i II miejsce w kategori mini żak oraz II i III w kategori żaka.

T. FrańPorady Pedagoga szkolnego

PORADY PEDAGOGA SZKOLNEGO

Pierwszak w szkole !

Wraz z przekroczeniem przez dziecko progu szkoły zostaje ograniczony czas zabawy. Dziecko rozpoczyna czas pracy i obowiązków. Od odpowiedniego wsparcia w trudnościach, dostrzeżenia i nagradzania starań dziecka przez rodziców zależy dobry start na początku kariery szkolnej. Dobra organizacja dnia dziecka to czas na wypoczynek, naukę i zabawę.
Przed rodzicami jest bardzo ważne zadanie: kształtowanie poczucia obowiązku, systematyczności, punktualności – to pierwszy krok do szkolnego sukcesu dziecka. Codzienne, przynajmniej kilkuminutowe rozmowy z dzieckiem o szkole, powtarzanie zdobytej wiedzy, rozbudzanie zainteresowań otaczającym światem ułatwią przyswajanie nowych wiadomości. Ważne jest, żeby nie tylko słyszeć, ale słuchać własne dziecko i wspólnie rozwiązywać problemy. Pamiętajmy, że wychowujemy nasze dzieci dla innych, bo wcześniej czy później wyjdą spod naszych skrzydeł i możemy im przekazać wiedzę, umiejętności, wartości i normy moralne, które zaowocują w życiu dorosłym. Uwagi i sugestie nauczycieli nie mają na celu krytyki rodziców, ale są dobrymi radami. W klasie pierwszej sukces dziecka jest uzależniony od wsparcia rodziców, a właściwie nie jest możliwy bez wsparcia rodziców. Tylko od nich zależy, czy dziecko będzie przygotowane do zajęć, przyniesie do szkoły to co jest potrzebne, czy przyjdzie na czas, a przed wyjściem z domu zje śniadanie. Na żadnym późniejszym etapie kształcenia postawa rodziców nie wpływa w tak dużym stopniu na sukces dziecka jak w klasie pierwszej. Rodzice są najlepszymi partnerami do współpracy z nauczycielem, ponieważ obu stronom zależy na jednym - na dobru dziecka.

Elżbieta Guzy

Informacja dla rodziców

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach informuje, że dnia 13 września 2017 roku odbędzie się zebranie Rodziców o godzinie 17.00.

Zwalniam przy szkole

Rozmiar: 371302 bajtów

Rozpoczęcie Roku Szkolnego

Nowy rok szkolny rozpoczęty !

Już zabrzmiał pierwszy dzwonek! Pani dyrektor Krystyna Tworzydło rozpoczęła rok szkolny 2017/2018 w nowej ośmioklasowej szkole, witając uczniów, rodziców, nauczycieli powracających po wakacjach. Wcześniej społeczność naszej szkoły wzięła udział we Mszy św. pod przewodnictwem ks. Bogusława Zająca. Gorącymi oklaskami przywitaliśmy uczniów, którzy dołączą do istniejących już klas oraz przedszkolaków i pierwszoklasistów,nowych nauczycieli którzy wraz z reformą edukacji przybyli do naszej szkoły.
Przed nami rok wytężonej pracy, ale także nadziei na kolejne sukcesy, których z pewnością nie zabraknie. Życzymy, aby nowy rok szkolny okazał się wyjątkowo szczęśliwy i owocny w zdobywaniu wiedzy oraz przyniósł wszystkim wiele sukcesów!

Dla zerówkowicza


Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018• 4 września 2017 rozpoczęcie roku szkolnego
• Godzina 8.00 - msza święta w Kościele w Prusach
• Godzina 9.00 – apel, spotkanie z dyrektorem szkoły, wychowawcami klas

Podręczniki

Szkolny zestaw Podręczników


ARCHIWUM
OKE Kraków

Kuratorium Oświaty w Krakowie

MEN

UG Kocmyrzów-Luborzyca

Parafia w Prusach

GNIAZDO


Copyright © 2007 
Created by Tomasz Frań