Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach

Aktualnosci     Historia     Kadra     Uczniowie     SU     Galeria     Kontakt     Ogłoszenia     Plan lekcji     Pozalekcyjne     Dokumenty     SKC     SKF     Rodzice
MENU
LINKI

Strona główna

Aktualności

Historia

Kadra

Uczniowie

Samorząd Uczniowski

Galeria

Kontakt

Ogłoszenia

Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Dokumenty

Szkolne Koło Caritas


Szkolne Koło Fotograficzne

Dla rodziców

ARCHIWUM
 


Aktualności
rok szkolny 2019/2020

Ferie zimowe

ZIMA I BEZPIECZNE FERIE.
Ferie to czas wolny od zajęć dydaktycznych, czas wypoczynku. Ferie niosą ze sobą wiele radości ale nie są pozbawione niebezpieczeństw. Oto kilka zasad z którymi wychowawcy klas zapoznali uczniów. Zachęcali również młodzież szkolną do spędzania wolnego czasu na atrakcyjnych zajęciach pod okiem fachowców w CENTRUM KULTURY I PROMOCJI na Baranówce.
1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
4. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
5. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
9. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
10. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
11. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
12. .W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.
13. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.
14. Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne. ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
POLICJA – 997
STRAŻ POŻARNA – 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
Z TELEFONU KOMÓRKOWEGO – 112

Dzień Babci i Dziadka

„Dzień Babci i Dziadka”

Rozmiar: 27404 bajtów 22 stycznia 2020r w naszej szkole odbyły się uroczystości Dnia Babci i Dziadka. Po przywitaniu gości przez panią dyrektor - Krystynę Tworzydło, przedstawiciele klasy III przywitali swoje babcie i dziadków oraz złożyli im najserdeczniejsze życzenia. Po czym zaprosili na program artystyczny w wykonaniu uczniów klas młodszych i starszych. Na samym początku wystąpili z koncertem instrumentalnym kolęd nasi mali artyści pod kierownictwem pani Barbary Hawling. Punktem kulminacyjnym były Jasełka w reżyserii uczennicy klasy VII- Karoliny Dzięgiel. Następnie zaprezentowali się wszyscy uczniowie klas I- III w wierszach i piosenkach oraz zespół Wiolinki. Na zakończenie zatańczyły dzieci z kółka tanecznego pod opieką pani Elżbiety Pierwoły. Dumni ze swoich wnucząt dziadkowie długo oklaskiwali występy aktorów. Wnuki nie zapomniały też o własnoręcznie wykonanych prezentach, które zostały wręczone na koniec występów. Ostatnią atrakcją dla dziadków był słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Dziękujemy wszystkim Gościom za tak liczne przybycie do naszej szkoły.

Danuta KaniowskaJasełka

Rozmiar: 30263 bajtów

JASEŁKA…

„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”. Samorząd Uczniowski pod kierunkiem wiceprzewodniczącej Karoliny Dzięgiel , jak co roku postanowił pielęgnować tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia.Rozmiar: 21366 bajtów Dzień 20 grudnia 2019 roku, czyli piątek odbiegał w naszej szkole od zwykłego rozkładu zajęć, gdyż stał się okazją do wspólnego kolędowania , wystawienia jasełek, dzielenia się opłatkiem. Klasy 0 – III rozpoczęły go wigilijnym spotkaniem, później pod kierunkiem pani B. Hawling śpiewano kolędy przybliżające uczniów do Wigilii, natomiast uczniowie klas IV- VIII pragnęli przybliżyć tę Niezwykłą Noc , gdzie Gwiazda Betlejemska prowadziła w korowodzie pasterzy, Trzech Króli do stajenki a potęga Heroda dostała się w ręce Śmierci i Szatana, wystawiając jasełka w reżyserii K. Dzięgiel. Rozmiar: 17874 bajtów Wzruszającym momentem stało się dzielenie opłatkiem i wzajemne składanie sobie życzeń. Duże brawa dla dzieci i młodzieży za wprowadzenie w czas Bożonarodzeniowych dni. Na ten moment zgasły wszelkie spory. Niech ta chwila trwa jak najdłużej.

Beata DzieńKartki Świąteczne

„Świąteczne kartki dobroczynne”

Rozmiar: 23340 bajtów W dniach od 18 do 21 listopada w naszej szkole zostały uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas rozprowadzali świąteczne kartki dobroczynne. Koszt kartki wraz kopertą to jedyne 2 złote. Wszystkie, w ilości 50 sztuk zostały kupione przez uczniów i rodziców. Zebrane pieniądze zostały przekazane na konto stowarzyszenia , które wspiera leczenie i rehabilitację chorych i niepełnosprawnych dzieci. Dziękujemy wszystkim za pomoc w rozprowadzeniu i zakup kartek.

Opiekun SKC: Danuta KaniowskaCzekolada

„Akcja SKC- Czekolada”

Rozmiar: 22121 bajtów W dniach od 2- 6 grudnia na terenie naszej szkoły członkowie Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili akcję z okazji mikołajek pod hasłem „Czekolada”. Zebrane słodycze pięknie zapakowane, zostały przekazane wraz z życzeniami świątecznymi 6 grudnia do Domu Opieki Społecznej w Prusach dla podopiecznych z okazji mikołajek. Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za dar serca.

Opiekun SKC- Danuta KaniowskaTAK POMAGAM

„Ogólnopolska akcja- TAK POMAGAM”
Rozmiar: 28194 bajtów W dniach 6-7 XII 2019r wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskiej zbiórce żywności w sklepie ANULKA w Dojazdowie. Jak co roku przed świętami uczniowie pomagali Parafialnemu Zespołowi Caritas przy parafii w Prusach rozdając ulotki informacyjne, pomagając klientom pakować zakupy oraz układając zgromadzone dary. Zebrane produkty przekazane zostały potrzebującym w ramach pomocy świątecznej. Serdeczne podziękowania dla wolontariuszy za poświęcony czas i pomoc przy akcji oraz darczyńcom.

Opiekun SKC- Danuta KaniowskaŻyczenia świąteczno-noworoczneNIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ

NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ

Jak co roku uczniowie naszej szkoły wrażliwi na piękno słowa biorą udział w konkursach recytatorskich lub w Konkursie Pięknego Czytania. I tym razem możemy poszczycić się sukcesem, zostaliśmy zauważeni wśród tak licznej konkurencji.
9 grudnia 2019 r. Karolina Dzięgiel, uczennica klasy VII zdobyła III miejsce w Wojewódzkim Turnieju Recytatorskim im. Andrzeja Burs. To duży sukces, ponieważ konkurs jest organizowany od 1991 roku w hołdzie pamięci patrona MDK i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży. Eliminacje w poszczególnych kategoriach wiekowych trwają przez dwa dni. Udział w tym konkursie jest wspaniałym doświadczeniem, gdzie można wykazać się swoimi umiejętnościami oraz posłuchać pięknego słowa w wykonaniu innych uczestników. Gratulujemy !

Beata DzieńTydzień dobroci

"TYDZIEŃ DOBROCI"

W tym roku szkolnym odbyła się w naszej szkole IV edycja akcji "Stop Przemocy i Agresji w Szkole", której inicjatorem był Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Rozpoczęła się w poniedziałek 24 listopada i trwała do piątku 30 listopada. W tym czasie odbyły się:
Gminny konkurs plastyczny dla klas 1-8 na plakat.
Konkurs literacki na hasło.
Warsztaty dla klas 1-3 i 4-8 pt. " Przezwyciężam opanowanie złości i agresję" "Radzenie sobie w sytuacjach przemocy".
Ankieta " Czy czujesz się bezpiecznie w szkole" dla klas 4-8.
Skrzynka przeprosin.
Warsztaty pt. "Cyberprzemoc" przeprowadzone przez psycholog Karolinę Duniec. Podczas lekcji wychowawczych uczniowie tworzyli wraz z wychowawcami Kodeks Życzliwości oraz oglądali filmy edukacyjne związane z tematyką zapobiegania agresji.
Wszystkie klasy wykazały się dużym zaangażowaniem.
W dniu 13 grudnia 2019 r. w Urzędzie Gminy Kocmyrzów – Luborzyca odbyło się spotkanie podsumowujące wyniki konkursu plastycznego na plakat. Uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżnienie w kategorii klas 1-3 Karina Bryndza klasa 3, Zuzanna Gawryś klasa 3.
W kategorii klas 4-8 miejsce II zdobyła Amelia Pałetko klasa 4 i wyróżnienie Martyna Jurek klasa 6. Nagrody wręczali wójt gminy Marek Jamborski, dyrektor CZE Anna Szymczyk, kierownik GOPS Elżbieta Turek oraz przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego Sylwia Zawalska- Wierzbińska. W konkursie na hasło wygrała klasa 6, która otrzymała talon na "dzień bez pytania". Organizatorem " Tygodnia Dobroci" była Elżbieta Guzy we współpracy z wychowawcami klas Beatą Dzień i Agnieszką Prusak.

Elżbieta GuzyAndrzejki

"Andrzejki"

Rozmiar: 27453 bajtów Andrzejki to stary ludowy zwyczaj, który przetrwał do dzisiaj i jest kultywowany w szkołach jako okazja do wspaniałej zabawy. Z tej okazji 29 listopada 2018r uczniowie klas 0-III przenieśli się w magiczny świat pełen wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci przebrane za duchy, czarodziejów, wróżki, czarownice, supermenów i inne bajkowe postaci mogły poznać swoją przyszłość. Największym uznaniem jednak cieszyły się zabawy z chustą animacyjną i „pajęczynami”. Ulubiona muzyka i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.

Danuta KaniowskaAndrzejki

Po raz kolejny Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę andrzejkową dla klas IV –VIII. Tym razem huczna zabaw przed rozpoczynającym się adwentem odbyła się w piątek ,29.11. 2019 r. Klasa siódma zadbała o magiczny nastrój, dekorując salę i organizując oprawę muzyczną. Uczestnicy andrzejkowej zabawy mieli okazję lać wosk , z niecierpliwością przekłuwać papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Atrakcją okazał się taniec belgijski pod kierunkiem Oli Żurek i Klaudii Żurek oraz konkursy taneczne prowadzone przez Karolinę Dzięgiel . Każdy zmęczony i głodny mógł uzupełnić swoje siły, częstując się małym co nieco. Wszyscy wspaniale się bawili, humory dopisywały, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić.Półfinał SLRT Małopolska

21.11.2019r. drużyna kl. 6 Szkoły Podstawowej w Prusach startowała w ramach Szkolnej Ligi Rugby TAG, w turnieju półfinałowym tej ligi. Zawody rozegrano w Szkole nr 37 w Krakowie. Drużyny walczyły o mistrzostwo województwa małopolskiego. Nie wszystko poszło po naszej myśli i zajęliśmy czwarte miejsce, tuż za podium. Mamy nadzieję że w rundzie wiosennej pójdzie lepiej. W zawodach brało udział 15 drużyn z całwj Małopolski. Sportowe zmagania odbywały się w trzech kategoriach: Klasy IV, Klasy V i Klasy VI. Startowały szkoły z Krakowa : SP 37, SP 103, SP 12, SP 52 oraz szkoły z województwa małopolskiego: SP Prusy, SP Kasinka Mała, SP Lobomierz, SP Niedźwiedź, SP 20 Nowy Sącz, SP Konina.

T.Frań
Małopolskie Talenty
Dzień patrona

8 listopada 2019 r. wczesnym rankiem wraz z pocztem sztandarowym wyruszyliśmy do kościoła w Prusach, gdzie ksiądz proboszcz Franciszek Walkosz odprawił mszę św. za Ojczyznę, a kapelan rozmawiając z uczniami, nawiązał do bohaterów z 1918 r. i starał się uświadomić, że : „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”, prywata , kłótnie przyczyniły się do rozbioru Rzeczypospolitej, dopiero współpraca różnych środowisk przywróciła nas na mapy świata.
Po mszy św. uczniowie klas 0 – 3 wrócili do szkoły dalej kontynuować obchody. W szkole zostały zorganizowane tematyczne zajęcia przybliżające dzieciom postać naszego patrona- Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na pamiątkę wydarzeń z 11 listopada 1018 roku uczniowie obejrzeli edukacyjne prezentacje. Uczennica klasy II- Julia Gut zaśpiewała utwór pt. „Co to jest niepodległość ?”. Dzieci pod kierownictwem nauczycieli nauczyli się układu tanecznego poloneza. O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewano Narodowy Hymn Polski w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.Śladami Ziuka

Śladem Ziuka po Krakowie do niepodległości

Patronem Szkoły Podstawowej w Prusach jest MARSZAŁK JÓZEF PIŁSUDSKI. To wielki zaszczyt, ale również zobowiązanie. Słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” są drogowskazem dla społeczności szkolnej i lokalnej w Prusach.
Tak więc po raz kolejny Święto Niepodległości stało się okazją do wyrażenia dumy i radości, gdyż 11 listopada 1918 roku spełniło się marzenie Polaków - znowu staliśmy się wspólnotą. Wspólnie więc – uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz władze lokalne obchodziliśmy Święto Szkoły połączone z 101 rocznicą Odzyskania Niepodległości
8 listopada 2019 r. wczesnym rankiem wraz z pocztem sztandarowym wyruszyliśmy do kościoła w Prusach, gdzie ksiądz proboszcz Franciszek Walkosz odprawił mszę św. za Ojczyznę, a kapelan rozmawiając z uczniami, nawiązał do bohaterów z 1918 r. i starał się uświadomić, że : „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”, prywata , kłótnie przyczyniły się do rozbioru Rzeczypospolitej, dopiero współpraca różnych środowisk przywróciła nas na mapy świata.
Po mszy św. klasy 0 – 3 wróciły do szkoły dalej kontynuować obchody. Starsza młodzież natomiast postanowiła wykorzystać fakt, że Prusy leżą w pobliżu miasta królów i podążyć śladem Ziuka, czyli Józefa Piłsudskiego, którego tak pieszczotliwie nazywano w domu rodzinnym. W listopadowy mglisty poranek uczniowie i nauczyciele wyruszyli więc do Krakowa, aby stać się odkrywcami Questu opowiadającego o historii walki Polski o niepodległość. Przewodnikiem był sam Marszałek Józef Piłsudski, który prowadził po miejscach w Krakowie z nim związanych. Wystarczyło uważnie czytać wierszowane wskazówki, rozwiązywać zagadki, by otrzymać końcowe hasło, czyli tytuł pracy Józefa Piłsudskiego wydanej w 1924 roku „U źródeł niemocy Rzeczypospolitej” .
Wędrówka rozpoczęła się na Wawelu w Krypcie św. Leonarda, ponieważ tutaj zostało złożone ciało Marszałka. Oddawszy hołd Marszałkowi i jego legionistom, ruszyliśmy na trasę. Idąc ul. Kanoniczą, ul. Grodzką, doszliśmy do Urząd Miasta Krakowa, później skierowaliśmy się na Rynek, a następnie w stronę Collegium Novum, gdzie naprzeciwko budynku 100 lat temu został posadzony Dąb Wolności, który teraz zachwyca piękną koroną. Ulicą J. Piłsudskiego niegdyś Wolską dotarliśmy do celu, czyli pod Dom im. J. Piłsudskiego, Oleandry, skąd w 1914 roku wyruszyła I Kompania Kadrowa i w Michałowicach przekroczyła granice zaboru rosyjskiego.
Uczniowie spisali się na medal i jak przystało na prawdziwych tropicieli z ogromnym zaangażowaniem szukali wskazówek, aby rozwiązać zagadki. Mieli również okazję podziwiać piękno krakowskich miejsc. Kraków osnuty jesienną mgłą i mieniący się kolorami liści ma niezwykłą magię, która działa na każdego.
Po drodze mijaliśmy liczne grupy dzieci i młodzieży na swój sposób czczące Niepodległość. W okolicach Starego Miasta czuło się atmosferę wspólnego świętowania, radości i dumy z tego wydarzenia. Młodzież chce pamiętać o przeszłości, by patrzeć z nadzieją w przyszłość.11 listopada

101. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

11 listopada 2019 roku w gminie Kocmyrzów-Luborzyca odbyły się uroczystości związane z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Delegacja z naszej szkoły wraz z panią dyrektor uczestniczyła w uroczystej Mszy św. oraz złożyła biało-czerwoną wiązankę pod Pomnikiem Poległych za Ojczyznę.


Oświęcim

Wycieczka do Oświęcimia

Uczniowie klasy VIII SP wzięli udział w jednodniowej wycieczce do Muzeum Auschwitz-Birkenau. 7 listopada 2019 roku odwiedziliśmy były nazistowski obóz koncentracyjny i jednocześnie obóz zagłady. Oświęcim przywitał nas słoneczną pogodą, tym większy był więc kontrast między dniem dzisiejszym, a tragiczną historią tego miejsca…
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau zostało utworzone staraniem byłych więźniów. Miejsce Pamięci obejmuje obszar dwóch zachowanych części obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, w sumie 191 hektarów, z czego na Auschwitz I przypada 20 ha, a na Auschwitz II Birkenau 171 ha. W granicach Muzeum znajdują się poobozowe obiekty i ruiny, włącznie z ruinami komór gazowych i krematoriów, kilkanaście kilometrów obozowego ogrodzenia i dróg wewnętrznych oraz rampa kolejowa (w Birkenau).
Nasi uczniowie zaprezentowali postawę godną powagi miejsca, w którym się znajdowali. Myślę, że ta wizyta zostawi na zawsze ślad w ich sercach…Turniej eliminacyjny Rugby TAG

Turniej eliminacyjny – NHRK Kraków – NOWA HUTA

06.11.2019r.Rozmiar: 116627 bajtów


W Szkole Podstawowej nr 37 w Krakowie został zorganizowany kolejny Turniej Eliminacyjny NHRK Kraków. Tym razem w sportowej rywalizacji wzięło udział 96 młodych adeptów rugby z czterech szkół podstawowych. Rozmiar: 18463 bajtówSędzią głównym Turnieju, był trener klubowy NHRK Kraków Wojciech Urynowicz, a zawody na trzech boiskach sędziowali młodzicy i kadeci nowohuckiego klubu. Turniej został zorganizowany przez Nowa Huta Rugby Klub Kraków przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 37 w Krakowie. Liczna frekwencja na Turnieju Eliminacyjnym to owoc ciężkiej pracy trenera klubowego Wojciecha Urynowicza, trenera łączącego Tomasza Frania oraz wspaniałych nauczycieli: Małgorzaty Kwater, Tomasza Mianowskiego, Stanisława Szczerby oraz Pani dyrektor i trenera NHRK Kraków Barbary Wikiery.Rozmiar: 19920 bajtów

Sportowe zmagania odbywały się w trzech kategoriach:
Klasy IV, Klasy V i Klasy VI, zwyciężyły następujące szkoły:
Rozmiar: 16703 bajtów Klasy IV: Szkoła Podstawowa nr 37 w Krakowie (trener – Barbara Wikiera)
Klasy V: Szkoła Podstawowa nr 103 w Krakowie (trener – Wojciech Urynowicz)
Klasy VI: Szkoła Podstawowa w Prusach (trener – Tomasz Frań)


Rozmiar: 21263 bajtów BYŁA walka, była moc, był ogień. Już po eliminacjach SLRT NHRK Kraków. SP Prusy wystawiły 4 zespoły w trzech kategoriach wiekowych. Zdobyliśmy i w kategorii klas 6 i TO DZIEWCZĘTA OKAZAŁY SIĘ NAJLEPSZE W SPOŚRÓD KLAS 6, oraz w kategorii klas 5, klasa 4 zajęła 4 miejsce. Klasa 6 weźmie udział w turnieju finałowym Małopolski. Podziękowania dla trener Małgorzaty Kwater za pomoc w dzisiejszych zawodach.

T.FrańPrzedstawienie

Konkurs recytatorski "W zaczarowanym świecie poezji Juliana Tuwima"

4 października 2019 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski klas 0-III pt. „W zaczarowanym świecie poezji Juliana Tuwima ". Wzięło w nim udział 21 uczestników. Wyniki w kategorii klasy 0 :
I miejsce - Lena Leszczyńska,
II miejsce- Klaudia Ligęska i Marta Małek ,
III miejsce –Lena Dołoszycka i Mateusz Dzwonek.
Wyniki w kategorii klas I-III:
I miejsce- Gabriela Ćwikła z klasy I i Zuzanna Gawryś z klasy III,
II miejsce –Julia Gut z klasy II i Aleksandra Kopeć z klasy III,
III miejsce- Karolina Dzięgiel z klasy III
Wyróżnienia:
Emilia Małek-kl. I, Amelia Rojek –kl. II, Urszula Łukasik-kl. II, Karina Bryndza-kl. III, Kamila Gajoszek –kl. III, Grzegorz Kwater-kl. III, Miłosz Łojek –kl. III// 8 października reprezentacja naszej szkoły, w ilości 5 najlepszych recytatorów klas I- III wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w klubie Aneks. Dwie uczennice tj. Aleksandra Kopeć i Zuzanna Gawryś z klasy III zdobyły wyróżnienia. Natomiast 9 października trzy najlepsze recytatorki z klasy 0 reprezentowały naszą szkołę i Marta Małek również zdobyła wyróżnienie. Uroczyste wręczenie nagród z udziałem rodziców odbyło się 12 października./ Wszystkim występującym składamy gratulacje i zapraszamy za rok do udziału w kolejnym konkursie recytatorskim.

Organizator konkursu szkolnego – Danuta KaniowskaPrzedstawienie

Przedstawienie „Przygody Wilka i Zająca”

Dnia 30.10.2019 r. uczniowie klas 0-III udali się do Krakowa do Multikina na spektakl TEATRU WROCŁAWSKIEGO pt."Przygody Wilka i Zająca". Pełne komicznych sytuacji i humoru przedstawienie opowiadało o perypetiach gburowatego Wilka, który próbuje dopaść sympatycznego Zająca. Bohaterowie przeżywają mnóstwo pouczających przygód. Dzieci dowiadują się, że w życiu należy kierować się takimi wartościami jak: miłość, dobroć i chęć niesienia pomocy innym. Świetna gra aktorów, muzyka, stroje i piękna kolorowa scenografia pozostaną na długo w pamięci widzów.

Kierownik wycieczki – Danuta KaniowskaPasieka

„Warsztaty w pasiece”

8 października uczniowie klasy III wybrali się na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego HONEYDAY państwa Mariusza i Lilianny Bajger do Dojazdowa. Na miejscu wzięli udział w warsztatach pszczelarskich. W prawdziwych strojach –kombinezonach ochronnych rozpylali podkurzacz oraz zapoznali się z wyglądem ula i jego wnętrzem . Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji dotyczących życia pszczół i pracy pszczelarza. W pracowni poznały sprzęt potrzebny do produkcji miodu , zaznajomiły się ze sposobami wykorzystania miodu oraz degustowały go z herbatką i wafelkami. Na zakończenie otrzymały naklejki i małe woskowe figurki oraz miały możliwość zakupienia symbolicznego słoiczka z miodem. Wszyscy uczestnicy miło i „słodko” wspominają tę wycieczkę.

Kierownik wycieczki- Danuta KaniowskaPolicja w przedszkolu !!!

PANIE POLICJANTKI W PRZEDSZKOLU

W dniu 10 października 2019r. nasze przedszkole odwiedzili niezwykli goście- panie policjantki z Komisariatu Policji w Krakowie. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą policjanta oraz z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze. Panie w ciekawy i przystępny sposób opowiadały, o zachowaniu się, gdy zaczepi nas obca osoba, o konieczności zapinania pasów w samochodzie, a także przypomniały o korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Tematem spotkania, równie ważnym jak bezpieczeństwo, było dla przedszkolaków poznanie tajników służby policjanta. Każde dziecko chciało obejrzeć z bliska kajdanki, lizak, a także przymierzyć kamizelkę kuloodporną. Dzieci miały również okazję poznać elementy stroju i wyposażenia policjanta, a także wykonać sobie pamiątkowe odciski palców. Na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane solidną ilością upominków, za co odwdzięczyły się wręczając własnoręcznie wykonane laurki. Było to bardzo udane spotkanie.RUGBY na całego !!!

Rozmiar: 7728 bajtów

Po raz pierwszy tej jesieni żaki z NHRK wzięły udział w Turnieju Regionalnym. Zajęli trzecie miejsce choć mogło być lepej. Nasza szkołę reprezentowali : Mikołaj Suryjak, Kacper Sokół, Krystian Winceńciak. Basia Kopeć i Jagoda Wójcik w drużynie młodzika , która zdobyła 2 miejsce.

T.Frań

Rozmiar: 7348 bajtów
Noc naukowców !!!

MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW

27 września 2018 r. uczniowie klas VI-VIII naszej szkoły po raz drugi uczestniczyli w niezwykłym projekcie wyższych uczelni i muzeów , czyli w Małopolskiej Nocy Naukowców. Raz w roku dzieci , młodzież i wszyscy zainteresowani mogą brać udział w warsztatach, wykładach i przyjrzeć się z bliska pracy naukowców lub dowiedzieć się o słynnych odkrywcach i ich wynalazkach. Noc jednak trwa za krótko i nie sposób odwiedzić każdą uczelnię lub muzeum, więc trzeba dokładnie zapoznać się z programem i wybrać stosowne propozycje. Tym razem nasz wybór padł na Muzeum Archeologiczne w Krakowie. To tutaj nasi uczniowie poznali pradzieje cmentarzysk w Małopolsce i egipskie sarkofagi. Na podstawie wykopalisk dowiedzieli się o życiu i przedmiotach naszych przodków z czasów najdawniejszych. W kinie Kijów czekały dalsze atrakcje – multimedialne widowisko naukowe pt. „Wyprawa w przyszłość. Czy rowery będą latać?”. Podsumowaniem wyprawy stał się film fabularny „Ad Astra” o wizji przyszłości, w której podróże międzyplanetarne staną się codziennością . Autentyczne zdjęcia z kosmosu, tempo akcji w rytmie stanu nieważkości , niezwykła muzyka i świetna gra aktorska Brada Pitta to niezwykłe atuty filmu .
Grubo po północy, czyli o godz. 110 wróciliśmy do domów. Wyprawa była niezwykle kształcąca , pełna wrażeń . Każdy znalazł coś dla siebie.

Agnieszka Frączek – Prusak
Beata DzieńRUGBY TAG !!!


Rozmiar: 48544 bajtówRozmiar: 43769 bajtów

10.10.2019 uczniowie SP w Prusach wzięli udział w Turnieju Eliminacyjnym Rugby TAG w Zarzeczu koło Łącka. Była super zabawa, pogoda dopisała, zdobyliśmy nowe doświadczenia. Nasze drużyny zajęły 3 i 4 miejsce. Szczególnie na pochwałę zasługują zawodnicy z 5 klasy. Brawo oby tak dalej.

T.Frań

Rozmiar: 43769 bajtówRozmiar: 39405 bajtów

Plakat !!!


Stowarzyszenie Gmina Aktywna + serdecznie zaprasza do uczestnictwa w konkursie "O Złoty Klucz Powiatu Krakowskiego" . W najbliższym czasie na stronię internetowej Centrum Kultury i Promocji partner projektu pojawi się regulamin i karta zgłoszenia do konkursu. Serdecznie zapraszamy młodzież do konkursu.

Prezes Stowarzyszenia Sylwia Zawalska-WierzbińskaRUGBY Dziewczęta !!!


Rozmiar: 99035 bajtów


Nowy sezon Rugby ruszył !!!


Rozmiar: 13906 bajtów

II miejsce jedynek z SP Prusy na Międzyszkolnym Turnieju Rugby TAG - Zajrzyj do Huty. .Rozmiar: 10849 bajtówZespół 2 i 3 reprezentujący SP Prusy też pokazał moc w swoich pojedynkach. Bardzo dobra gra zespołu klasy 5, coś z nich będzie ! GRATULACJE dla wszystkich ekip grających na turnieju, była SUPER zabawa.

T.FrańWakacje z RUGBY
Rozmiar: 39798 bajtów

W minione wakacje ja co roku rugbyści z naszej szkoły wypoczywali i trenowali na obozie sportowym w Mdzanie Górnej w dniach 30.07-9.08 2019r.Rozmiar: 42931 bajtówDoskonalili swoje umiejetności rugbowe, wypoczywali i aktywnie spędzali czas na wycieczkach w góry i na basenie.Uczniowie naszej szkoły mieli okazję doskonalić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej.Rozmiar: 41131 bajtów Dla szkoleniowców najważniejsze było przygotowanie i wprowadzenie młodzieży do gry w wyższych kategoriach wiekowych: młodzik i żak. Jednym z opiekunów na obozie był nauczyciel wf-u z naszej szkoły a jednocześnie trener NHRK Rugby Klub Tomasz Frań. Rozmiar: 42663 bajtówLiczymy, że zdobyta wiedza i umiejętności przełożą się na wysokie lokaty w nowym sezonie.
Więcej zdjęć TUTAJ

T.FrańBiblioteka

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI NPRCZ - Priorytet 3
W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PRUSACH

1.Zestawieni ilościowo - wartościowe wydatków dokonanych w ramach programu
• przyznana kwota dotacji: 4 000
• Wkład własny: 1 000
• Razem koszty zakupu: 5 000
• Liczba zakupionych książek do biblioteki: 317

2. Zorganizowane wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:
• "Najładniejszy zeszyt lektur" - uczniowie klas I - III przez cały rok szkolny prowadzili zeszyty , w których wykonywali ilustracje oraz zwięzły opis przeczytanej książki;
• "Czy znasz bajki Charlesa Perrault" - kl. I - III. Uczniowie czytali wybrane baśnie i zaprezentowali ich znajomość podczas konkursu;
• "W gościnie u Zeusa" - konkurs mitologiczny dla klas IV - VI. Zapoznanie uczniów z wybranymi mitami i rywalizacja w konkursie;
• Konkurs "Pięknego Czytania" - kl. I - VIII. Po krótkim zapoznaniu się z nieznanym tekstem prezentowali swój talent przed komisją konkursową, która wyłoniła laureatów, oceniając poprawność językową, dykcję, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny.
• Konkurs na najlepszego czytelnika biblioteki - kl. I - VIII - najlepsi czytelnicy zostali nagrodzeni nagrodami za 1 miejsca;
• Uczestnictwo w targach książki w Krakowie - kl. V - promowanie czytelnictwa poprzez spotkania z autorami, zapoznania sie z nowościami wydawniczymi;
• " Słucham i ilustruję" - warsztaty kamishibai kl. 0 - III. Dzieci poznały japońską sztukę opowiadania i głośnego czytania, tzw. teatr obrazkowy oraz tworzyły i prezentowały wymyślone przez siebie historie. Kamishibai - Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania;
• zorganizowanie kiermaszu taniej książki. Dzięki współpracy z księgarnią i hurtownią biblioteka pozyskała nowości z literatury pięknej i popularnonaukowej.
• Współpraca z Wojewódzką Biblioteką Publiczną - pasowanie na czytelnika biblioteki klasy I - udział w lekcji bibliotecznej oraz poznanie zbiorów placówki.

3. Informacja o zrealizowanych działaniach:

Zasięgniecie opinii ws. zakupu książek:
z Radą Rodziców w formie rozmów i propozycji w formie listy;
z uczniami w formie rozmów indywidualnych.

4. Nawiązanie współpracy szkoły z biblioteką publiczną :
• konsultacje w sprawie zakupów;
• wymiana informacji o zbiorach, szczególnie o liczbie egzemplarzy lektur szkolnych, wymiana informacji o zainteresowaniach czytelniczych dzieci.

5. Zorganizowanie spotkania z rodzicami.
Zostało przygotowane 1 spotkanie z rodzicami klas 0 - III, które dotyczyło wpływu czytania dzieciom na ich rozwój. Przedstawiono korzysci płynące z czytelnictwa. Badania potwierdzają , że czytanie: buduje więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem, zaspokaja potrzeby emocjonalne, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu, uczy myślenia, rozwija wyobraźnię, ćwiczy pamięć, ułatwia naukę, jest zdrową ucieczką od nudy.

Wnioski:

• wzbogacenie księgozbioru nie tylko i lektury szkolne, ale także o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników;
• pozwoliły na bardziej efektywne rozwijanie zainteresowań czytelniczych;Nowy Rok Szkolny Rozpoczęty

Nowy rok szkolny

Rozmiar: 31520 bajtów 2 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Prusach odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020. Inauguracja roku szkolnego rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Prusach. Homilia wygłoszona przez księdza Franciszka Walkosza była bardzo poruszająca i dzięki niej zrozumieliśmy rolę szkoły i nauki w naszym życiu. Następnie uroczystość przeniosła się do szkoły, gdzie powitała nas pani dyrektor, Krystyna Tworzydło i przypomniała zasady obowiązujące w nowym roku szkolnym. Zaapelowała ona też o pomoc dla chorego chłopca z naszej szkoły. Powagi uroczystości dodał Poczet Sztandarowy, który godnie reprezentował naszą szkołę zarówno podczas mszy świętej, jak i podczas apelu.

Karolina Dzięgiel Uczennica kl. VIIRozpoczęcie roku szkolnegoZajcia adaptacyjne
ARCHIWUM
OKE Kraków

Kuratorium Oświaty w Krakowie

MEN

UG Kocmyrzów-Luborzyca

Parafia w Prusach

GNIAZDO


Copyright © 2007 
Created by Tomasz Frań