O szkole

Szkoła Podstawowa ( ludowa) w Prusach powstała w 1890 roku, w wyniku reformy szkolnictwa przeprowadzonej przez Radę Szkolną Krajową. Budynek szkoły powstał na gruntach wiejskich, zlokalizowanych na terenie prowadzącym z Krakowa do Proszowic. „Zachowane dokumenty wskazują , iż dzieci włościan z tejże miejscowości w latach 1833-1873 uczęszczały do założonej w roku 1819 szkoły w Raciborowicach. Do jakiej więc szkoły chodziły one w latach 1874-1890, pozostaje pytaniem otwartym. ”*Ziemie gminy Kocmyrzów-Luborzyca w latach Wielkiej Wojny 1914-1918  Jerzy Stanisław Kozik”*

Szkoła   do 1910 roku miała charakter dwuklasowej. W związku z tym jej ukończenie nie dawało możliwości kontynuowania dalszej nauki. W 1913 roku była już czteroklasowa szkoła powszechna. Jednak w przeciwieństwie do zaboru rosyjskiego uczono tu w języku polskim, co było bardzo ważne dla Polaków. Po wybuchu I wojny światowej Prusy stały się terenem walk rosyjsko- austriackich. W ich wyniku budynek szkoły został bardzo poważnie zniszczony przez wojska rosyjskie. Rosjanie przekształcili budynek szkolny w stajnię.

Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku zapoczątkowało liczne zmiany nie tylko w dziedzinie gospodarki czy polityki. Podjęto również problem upowszechnienia i ujednolicenia systemu oświatowego. Te zmiany uwidoczniły się także w granicach gminy Kocmyrzów – Luborzyca.

Budynek szkoły w Prusach wyremontowano i rozbudowano. W 1920 roku zmienił się statut placówki. Stała się ona szkołą 5-klasową, której wieloletnim i zasłużonym kierownikiem została pani Rozalia ( często wymieniane jest imię Marii)  Polakowa.  Pierwszym kierownikiem szkoły był pan Wiśniewski.

Istotne zmiany w strukturze szkolnictwa nastąpiły w latach 30-tych XX wieku w wyniku reformy ministra oświaty W. Jędrzejewicza. W 1932 roku szkoła w Prusach stała się powszechną, publiczną i koedukacyjną placówka II stopnia. Do szkoły uczęszczało ok. 98 uczniów, których edukacją zajęło się 2 nauczycieli. Mimo iż budynek był własny i murowany zajęcia odbywały się w 2 klasach, co nie było zbyt komfortowe. Zdarzało się, że w jednym pomieszczeniu – 24m przebywało ok.40 uczniów. W1939 roku wybucha II Wojna Światowa. Wówczas ziemie tworzące dziś gminę Kocmyrzów- Luborzyca zostały włączone w obręb Generalnego Gubernatorstwa. W związku z tym likwidacji uległ niemal cały system oświatowy. Na terenie gminy prowadzono akcje tajnego nauczania wśród miejscowej młodzieży i osób dorosłych. Na terenie Prus, podobnie jak w innych miejscowościach, nauka prowadzona była w dworach lub domach wiejskich gospodarzy ale również w szkole, świadczą o tym świadectwa szkolne w języku niemieckim i polskim ( świadectwa Krystyny Gajoszek) . W czasie II Wojny Światowej w szkole w Prusach odbywały się  cały czas zajęcia, z krótką przerwą na czas frontu .  Starsi mieszkańcy wymieniają jeszcze nauczycieli oprócz Rozalii Polak : Rosenblandt pochodziła z Maciejowic, Maria Wędzicha, która uczyła dorywczo pochodziła z Kantorowic. 

Koniec II wojny światowej pozwolił na podjęcia starań o odtworzenie sieci szkół i upowszechnienie dostępu do nauki. Miejscowe społeczeństwo wraz z władzami samorządowymi uczyniły wiele dla poprawy warunków w jakich miejscowa młodzież mogła pobierać naukę.

Sala gimnastyczna w Szkole podstawowej w Prusach została wybudowana w 2013 roku

W listopadzie  2013 roku odbyło się uroczyste otwarcie sali gimnastycznej oraz nadanie szkole w Prusach imienia  marszałka Józefa Piłsudskiego .

– Historia Prus

– Spotkanie z historią Prus